Jamajka Blue Mountain

Subiektywne opinie Forumowiczów o smaku poszczególnych kaw.
sony
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Jamajka Blue Mountain

Postautor: sony » ndz 12 lis 2006, 13:59

Na początek pierwsze co się nasuwa -wyśmienita, zbalansowana poprostu pycha, a teraz troszkę szczegółów: smak- pełny, subtelny, łagodny, cielistość- dobra zbalansowana, kwaśność niezbyt wysoka, aromat- pełny, łagodny, subtely. Warta swej ceny , jak dla mnie rewelacja.

9/10 (9 bo przebija ją smakiem tylko HAWAI KONA- na jej temat w innym moim wątku)

Awatar użytkownika
Wit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: '

Postautor: Wit » ndz 12 lis 2006, 22:25

Kupiłem jej kiedyś 50 gr (=50 zł!), ale zaparzyłem w zaparzarce moka, bo wiedziałem, że ta ilość nie wystarczy mi do wyregulowania młynka pod espresso.
Uderzająca była niebywała słodycz, bardzo głęboki i długo pozostający na podniebieniu smak. Faktycznie, świetna, ale nie zgadzam się, że warta takiej kasy
Vibiemme Minimax/Mazzer SJ/mieszanka Sandalj - Scarlatti robi na mnie największe wrażenie Obrazek

Awatar użytkownika
Said357
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Said357 » śr 26 gru 2007, 18:15

Witam,

Niedawno wybrałem się do Cavy w Złotych Tarasach i zamówiłem sobie JBM (pojedyncza 24 pln ...). Spodziewałem się smakowych fajerwerków - no i nieco się rozczarowałem. Kawa jest bardzo delikatna, nie ma w niej śladu goryczy ani kwaskowatego posmaku tzn. na samym początku wyczuwalna jest bardzo delikatna goryczka, która natychmiast znika.

To co wyróżnia JBM to jej niezwykle delikatny smak, dla mnie aż za bardzo delikatny. To bardzo dobra kawa ale jestem pewien, że absolutnie nie jest warta tak wysokiej ceny. Moim zdaniem dobrze przyrządzona Manuel Sublime, Hausbrandt Academia czy Haiti XXXXX Wiener może z nią śmiało konkurować.

Na pewno warto spróbować JBM choćby po to aby przekonać się, że kawy dostępne w cenie ok. 100 pln/kg wcale nie są od niej dużo gorsze.

Pozdrawiam,

Łukasz
Ostatnio zmieniony sob 19 sty 2008, 14:58 przez Said357, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
buktor
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: buktor » pt 18 sty 2008, 11:04

Próbowałem JBM w kilku kawiarniach w Polsce, żeby siebie przekonać do kupna tego ziarna - no więc nie przekonałem się.
Pomimo naprawdę dużej dozy optymizmu i wiary w opisywane (wszędzie!) doznania smakowe jakich miałem się spodziewać - głównie spotykało mnie rozczarowanie. Nie żeby to jakiś knot był....ale żadna rewelacja - moim zdaniem normalna, dobra kawa, bez śladu kwasu, wyraźnie słodka (dla mnie plus :) ) ale IMHO w sumie bez "charakteru". Mozna powiedzieć, że nawet bardzo dobra... ale za tę cenę?
Całkiem jednak nie wyzbyłem się pragnienia doznania "legendarnych" wrażeń smakowych JBM, a moje porażki wytłumaczyłem sobie prawdopodobnie "podeszłym wiekiem" ziarna oferowanego w tych kawiarniach które odwiedzałem - wszędzie była już otwrta paczka (ciekawe kiedy?) lub jakiś słój z ekspozycji....
pozdrawiam Wiktor

dwe
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: dwe » wt 24 lut 2009, 5:45

Miałem okazję spróbować tej oto legendarnej kawki, parzona w moka, i w sumie nie jest to nic boskiego, ale fakt - kawa jest wyjątkowa, słodziutka wręcz, a najciekawszym efektem jest to, że w przedziale do 1min po skosztowaniu przeróżne smaki wędrują w ustach i co chwila odkrywałem coś innego.
Tak wyborna kawa napisać chyba mogę - tylko ta cena :(
W domu - Saeco Talea Giro
W pracy - Bialetti Mukka Express :)

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » wt 24 lut 2009, 14:05

Witam,

wiem, ze to miejsce na recenzje, ale dodam tylko krotko, ze czesto ziarna sprzedawane w roznej masci lokalach/sklepach leza tam rok lub wiecej i sa najzwyczajniej zwietrzale. Probowanie tego typu kawy mija się z celem, to tak jakby jesc zepsute trufle i dziwic się, ze nie smakuje:)

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

deeliciouss
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: deeliciouss » wt 01 gru 2009, 10:04

Zgadzam się z DSC i właśnie czytając wasze opinie nasunęło mi się to na myśl, iż mając takie droższe ziarna w swoim menu nie sprzedają się one w liczbie kilkudziesięciu na dzień. Zdaje mi się, iż w większości wypadków są to zwietrzałe ziarna.
Piłam raz w PzA JBM i szału nie robiła :? czułam to co wy :D jednak wczoraj los się uśmiechnął do nas. Przypadkowa klientka, która na stałe mieszka w Londynie a do Opola zawitała na kilka dni, podczas naszej rozmowy ujawniła, iż ma w swoim posiadaniu cały kilogram świeżutkiej JBM !!! Ziarna pochodziły z plantacji jej znajomej amerykanki i były wypalane kilka tygodni wstecz!!przyniosła troszku na spróbowanie, wycisneliśmy kilka shotów... no powiem smak powalający.. lekko goryczka na początku potem smak mocnej czekolady... ahhh lekki zawrót glowy.. potem znowu łyk... i ciekawe doznania smakowe ....pycha!

świeża kawa to jest to! :D

Mam nadzieję, iz uda nam się nawiazac kontakt z tą plantacją 8)
Nuova Simonelli Aurelia 2gr. + 2x mazzer SJ

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Jamajka Blue Mountain

Postautor: Crom » pn 07 sty 2013, 19:35

Chętnie bym spróbował ale cena tej mieszanki lekko odrzuca, może ci którzy mieli okazję skosztować mogliby podpowiedzieć jakiś inny gatunek który smakowałby bardzo podobnie do JBM?

eNKa
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Gaggia PAROS + Pixsys ATR241 PID
Gaggia PAROS
Gaggia Baby
La Spaziale 3000 w częściach

Postautor: eNKa » pn 28 sty 2013, 12:19

JBM nie jest mieszanką.
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie – Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Chciałbym debila dodać do ignorowanych ale moda się ignorować nie da.

Awatar użytkownika
Blondas
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » śr 24 lip 2013, 12:56

Dzięki uprzejmości znajomej, która była na Jamajce, wszedłem w posiadanie opakowania kawy Blue Mountain Craighton Estate. Ania była na miejscu i generalnie zachwycona samą posiadłością i przyjaznością właścicieli. Parę sieciowych fotek jest tu: http://www.panoramio.com/photo/86644180 a info jeszcze tu http://www.jamaicanbluemountaincoffee.n ... on-estate/, zatem to nie jakiś no-name. Cena za opakowanie chyba 500 g to 27 USD, niemało, ale nie zabija. Po otwarciu znalazłem średnio palone ziarna o ciekawym, nie bardzo intensywnym aromacie, w którym mieszały się delikatne nuty kawowe i owocowe (cytrus czy wiśnia, w każdym razie lekko kwaskowy aromat). W trakcie robienia okazała się nietrudna. Stopień zmielenia początkowo taki jak w aktualnie posiadanych Universal Caffe i wyszło fajne doppio w odpowiednim czasie. Crema umiarkowana i względnie szybko zanikająca. Aromat po zaparzeniu bardzo ładny, generalnie podobny to ziaren, ale bardziej intensywny. Smakiem natomiast byłem zachwycony, bo łączy w sobie równowagę słodkości i kwaskowatości, tyle ile trzeba. Niesamowicie fajnie się ją pije, orzeźwia, chce się jeszcze. Dzisiaj jak wrócę do domu to będzie pierwsza rzecz wypita.
Załączniki
ziarna.jpg
opakowanie tyl.jpg
opakowanie przod.jpg
Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Blondas
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin