Columbia Excelso, palarnia kawy xCafe

Subiektywne opinie Forumowiczów o smaku poszczególnych kaw.
WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Columbia Excelso, palarnia kawy xCafe

Postautor: WojSob » pn 18 lis 2013, 19:10

Columbia Excelso, palarnia kawy xCafe, z Sielca pod Sędziszowem Małopolskim.
100 % arabika, cena 49,2 zł za 1 kg, dostępna także w mniejszych opakowaniach, nieco droższych. Palenie średnie, ziarenka nie za duże, całe, nie połamane. Kawa świeża, palona po złożeniu zamówienia, pita po dwóch tygodniach.
Sposób przygotowania: ekspres ciśnieniowy.
Crema na espresso brązowa, niezbyt trwała. W smaku przeważa gorzkawa czekolada, niewielkie kwaski, trochę słodyczy, smaczna. Trochę więcej kwasków w espresso, mniej w doppio. Posmak czekoladowy, długi i przyjemny. Przygotowywałem ją w nieco wyższej temperaturze, 92 °C na Pidzie lub króciutki flush przed parzeniem, na HX-ie, wtedy była bardziej czekoladowa. Z mlekiem, jako cappuccino, dobrze się komponuje. Sam nie piłem, ale goście byli zadowoleni.
Sposób przygotowania: aeropress.
Pierwszy raz zaparzyłem ją w temperaturze 85 °C i przy niej zostałem. Efekt był dobry, nie widziałem potrzeby zmiany tego parametru. Doza 12 g na 200 ml wody, metoda parzenia odwrócona, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją - 1 minuta i 30 sekund. W smaku przeważa czekolada, posmak również czekoladowy, długi i przyjemny. Czasem przyrządzałem ją metodą odwróconą, mielenie trochę grubsze, czas parzenia krótszy, razem z preinfuzją jedna minuta. Napar był wtedy trochę słodszy.
Z ciekawości przyrządziłem też tę Columbię w dripperze. Wrażenia dobre. Łagodna, czekoladowa, smaczna. Tak, że sprawdzi się również w ekspresach przelewowych.
Czas na podsumowanie. Columbia Excelso z palarni xCafe to smaczna i niedroga kawa. Sprawdza się przy parzeniu różnymi metodami, co nie zdarza się często. Firmowy opis jest zgodny z wrażeniami w filiżance. Nie jest podana metoda obróbki ziarenek czy dane farmera, który ją wyhodował, ale czy to jest najważniejsze? Zamiast tego ma dobrą cenę, a przy tym jest smaczna. Na pewno jest to najtańsza, dobra kawa jaką kupiłem, chętnie wypiłem, i do której jeszcze wrócę.

Robson27
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: nie mam

Re: Columbia Excelso, palarnia kawy xCafe

Postautor: Robson27 » wt 03 gru 2013, 11:58

Witam

W 100% zgadzam się z przedmówcą.
Kawa lekko gorzkawa z wyczuwalną słodyczą. Posmak czekoladowy po wypiciu utrzymuje się dość długo.
Kawa przyrządzana w automacie także na temat innych metod się nie wypowiem.
Jeżeli chodzi o kawy mleczne które pije moja piękniejsza połówka to muszą smakować bardzo dobrze bo spożycie kawy u niej wzrosło.
Palenie kawy jasne co nie często można spotkać.

Stosunek jakości do ceny jak dla mnie 10/10.

P.s. ziarna ładne i w opakowaniu brak śmieci.

Wróć do „Kawy jednorodne i mieszanki - subiektywne opinie”