Etiopia Sidamo Mocca, palarnia kawy xCafe

Subiektywne opinie Forumowiczów o smaku poszczególnych kaw.
WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Etiopia Sidamo Mocca, palarnia kawy xCafe

Postautor: WojSob » pt 13 gru 2013, 20:50

Etiopia Sidamo Mocca, palarnia kawy xCafe, z Sielca pod Sędziszowem Małopolskim.
Arabika, cena 57,81 zł za 1 kg, dostępna także w mniejszych opakowaniach, nieco droższych. Palenie średnie, ziarenka średniej wielkości, całe, nie połamane, ładnie pachnące. Kawa świeża, palona po złożeniu zamówienia, pita po trzech tygodniach od daty palenia.
Sposób przygotowania: ekspres ciśnieniowy.
Crema na espresso brązowa, dosyć obfita i trwała. W smaku przeważa czekolada, spore akcenty winne, niewielka kwaskowatość i trochę słodyczy. Espresso jest smaczne, mocne i zdecydowane. Trochę więcej kwasków jest w espresso, mniej w doppio. Posmak głównie czekoladowy, długi i przyjemny. Ten singiel to dobra baza do tworzenia mieszanek. Dodawałem do niej ziarna z owocowymi akcentami, wiśniowymi lub pomarańczowymi, które bardzo ożywiały całość.
Z mlekiem ta Etiopia dobrze się komponuje, z cappuccino goście byli zadowoleni.
Sposób przygotowania: aeropress.
Metoda odwrócona, doza 14 g na 200 ml wody, temperatura parzenia 85 °C, czas parzenia z preinfuzją 90 sekund plus przeciskanie. A kiedy chciałem, żeby napar był trochę słodszy, to mieliłem Etiopię nieco grubiej, a czas parzenia skracałem do jednej minuty.
Przyrządziłem też ten singiel w dripperze. Napar był smaczny, łagodniejszy niż z aeropressu, głównie czekoladowy, słodkawy.
Krótkie podsumowanie. Etiopia Mocca Sidamo z palarni xCafe to smaczna kawa w dobrej cenie, daje dobre efekty w różnych metodach parzenia.

Wróć do „Kawy jednorodne i mieszanki - subiektywne opinie”