Caffe ROCCHI Special Bar

Subiektywne opinie Forumowiczów o smaku poszczególnych kaw.
Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Caffe ROCCHI Special Bar

Postautor: Jogi » pt 29 sie 2008, 10:11

Sposób przygotowania: ekspres
Charakterystyka: Ziarna wypalone łagodnie, po otwarciu paczki zapach bardzo łagodny, sprawia nawet wrażenie lekko zwietrzałego i wyczuwalna już w zapachu nutka robusty (określiłem to kiedyś mianem zapachu farby emulsyjnej i w tym się utwierdzam za każdym razem po otwarciu paczki z robustą w środku). Nigdzie nie znalazłem informacji na temat składu procentowego tej mieszanki. Nie podaje tego nawet producent na swojej stronie internetowej, ale stawiam raczej na 50/50.
Ale pierwsze wrażenie niejednorodnie wyprażonych ziaren różnej wielkości może mylić (różnica w kolorze ziaren jest niewielka, taka jak różnica w ich wielkości, a okruchów i połamanych kawałków nie ma prawie wcale). Po zmieleniu proszek kawowy jest jaśniutki, prawie beżowy, ale ładnie pachnie, zapowiadając ciekawy efekt w filiżance. Użyte tu gatunki robusty są naprawdę znakomicie dobrane.
Bo to właśnie ta kawa opisana w innym wątku jako jedna z niewielu mieszanek z robustą, którą można polecić wszystkim, chcącym bez większego problemu uzyskać porównywalne z certyfikowanym espresso italiano z całkiem byle jakiego ekspresu (jak mój). Wystarczy zmielić mniej więcej ustawiając po poprzedniej używanej mieszance i czekać na te zwały cremy, które lecą z wylewek, a później cieszyć się możliwością wypicia tego boskiego naparu nawet bez konieczności słodzenia, zatykania nosa, czy natychmiastowego przepicia dużą ilością wody w celu ugaszenia pożaru w swoim gardle i żołądku. Naprawdę nie spodziewałem się, że trafię na tak łagodną, aksamitną mieszankę z robustą, w której robustę da się wyczuć, ale głównie jako akcent czekoladowy. Po prostu finezja za naprawdę godziwe pieniądze.
Jest to kawa znakomita do nie najdroższych młynków i ekspresów. Dobra też do poczęstowania znajomych, nie do końca przekonanych o zaletach espresso. Ta mieszanka na pewno nie wykrzywi im twarzy i nie będą kląć, że dali się namówić na takie paskudztwo.
Co ciekawe bardzo trudno jest przyrządzić ją nieodpowiednio. Czasem nawet niezbyt dokładne ubicie innej kawy powodowało nierównomierne wypływanie z wylewek, zbyt szybkie przelatywanie wody, kanałowanie itp. Tutaj dopiero gdy nasypałem ewidentnie za mało kawy to ciekła szybko lura. Ale przy dość mocnym ubiciu i nasypaniu całego kopca kawy ekspres się nie zatkał, tylko po jakichś 10 sekundach zaczął kapać gęstym płynem o łagodnym, ale wyraźnym aromacie kawowym. Dość mało tu charakterystycznych posmaków migdałowych. Właśnie więcej gorzkiej czekolady. Inną ciekawostką jest bardzo niska zawartość kofeiny w porównaniu nawet z ostatnio zaparzaną arabiką. Po wypiciu dwóch espresso pod rząd nie miałem żadnych nadmiernych objawów działania kofeiny. Poranna kawa z mlekiem pobudza odpowiednio, ale bez jakichś przesadnych skutków ubocznych.
Nie jest to mieszanka, w której poszukuje się nowych owocowo-kwiatowych niuansów smakowych. To taka codzienna porządna kawa, która jednak nie męczy swoją przeciętnością, ale wręcz przeciwnie, chciałoby się jeszcze i jeszcze...
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
romanista
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Saeco Minuto, Moka -> młynek De Longhi KG79

Re: Caffe ROCCHI Special Bar

Postautor: romanista » czw 25 lip 2013, 17:43

Wszystko co opisuje Jogi to prawda, zgadzam się z nim absolutnie co do tej opinii. Ja jednak nie jestem aż tak zadowolony, żeby ją tu wychwalać. Bardzo dobra kawka w średniej cenie, bardzo ładny zapach po zmieleniu ( po otwarciu faktycznie jak farba emulsyjna). Łagodne espresso, wyrazista z kawiarki, godna polecenia.
Jak dla mnie 7,5/10

Awatar użytkownika
sieyo
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Dream Orange; I-2-mini

Re: Caffe ROCCHI Special Bar

Postautor: sieyo » czw 25 lip 2013, 21:39

Romanista nie może wychwalać kawy mającej w nazwie ROCCHI :lol:
C'e solo l'AS ROMA :szampan:

Awatar użytkownika
romanista
zagląda całkiem śmiało