Młynek Faema MPN — regulacja gramatury porcji

Tylko dla orłów!!! Dyskusje o przeróbkach, doróbkach, zmianach, słowem: o tuningowaniu maszyn :) O zamianie dysz też tutaj :)
austin
Sprzęt: Faema 93s

Młynek Faema MPN — regulacja gramatury porcji

Postautor: austin » sob 08 gru 2012, 21:50

Witam

Mam młynek Faema MPN. W tej chwili porcja waży ok 6g, więc trochę za mało. W młynku u dołu jest pokrętło i nakrętka (19). U góry jest trzpień na wkrętak. To nim prawdopodobnie reguluje się gramaturę porcji. Jak to zrobić? Trzeba coś odkręcić czy on jest połączony z blendą w dozowniku? Będę wdzięczy za pomoc.

Pozdrawiam
L

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Re: Młynek Faema MPN - regulacja gramatury porcji

Postautor: piovit » sob 08 gru 2012, 23:07

Sądzę , że jak w większości tego typu młynków. W dozowniku odkręcasz nakrętkę, sprężyna powinna unieść do góry karuzelę, powiększając pojemność komór.

jareczek36
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .

Postautor: jareczek36 » ndz 09 gru 2012, 0:06

Śruba z moletką służy do regulacji porcji kawy w dozowniku.
Obrazek

austin

Postautor: austin » ndz 09 gru 2012, 7:21

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Z tego, co gdzieś na forach przeczytałem reguluję się od góry śrubą (12) (jak , w którą stronę i ile). U dołu odkręciłem nakrętkę kontrującą (26) i próbowałem regulować moletowanym pokrętłem (28), poniżej . Potem dokręcałem nakrętkę- efektu regulacji nie ma..

Po tym, co napisał kolega piovit chodzi chyba o wzajemny ruch elementów 16 i 17. Sprężyna między nimi powoduje oddalanie się tych elementów i jednoczesne powiększanie kubatury komór. Moletowana nakrętka przeskakuje jednak co 90*. Poluzowanie nakrętki kontrującej (26) powoduje ,że można nią bez problemu obracać. Jeśli stopniem odkręcenia jej reguluje się dawkę ,to chyba po regulacji trzeba by ją jakoś zabezpieczyć? (loctite do blokady gwintów) Nawet użytkownik może niechcący naruszyć nastawę. Zgłupiałem:)
W załączniku rysunek z oznaczeniami elementów.
Faema MPN_2441501.jpg
1316_doser_1.gif
Załączniki
Faema MPN_p4238937.jpg

jareczek36
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .

Postautor: jareczek36 » ndz 09 gru 2012, 13:51

Chyba producent nie zrobił tej śruby dla ozdoby,pokręcając dolną śrubą ,trzeba zablokować górną nakrętkę,na upartego pewnie można i regulować górną nakrętką.Sprawdź czy karuzela pokrywa się z wylotem kawy,bo czasem możesz się zakręcić na śmierć i nic z tego nie będzie.W pewnych młynkach znanej firmy,w starszych modelach,karuzela nie pokrywa się z wylotem i w takim wypadku trzeba poprawiać fabrykę,gdzie w pokrywie zostały tylko o parę milimetrów przestawione otwory,co ma bardzo duży wpływ na działanie zapadki blokującej karuzelę,aby się ustawiła równolegle do wylotu.Pokrywy nie idzie poprawić,ma otwory stożkowe,pozostaje tylko skrócenie zapadki,która musi być szlifowana pod odpowiednim kątem.A na takie przeróbki potrzeba dużo czasu.
http://www.espressoworks.com.au/bnz/BNZ.pdf

austin

Postautor: austin » pn 10 gru 2012, 8:49

Chyba producent nie zrobił tej śruby dla ozdoby,pokręcając dolną śrubą ,trzeba zablokować górną nakrętkę
To jest oczywiste, ale problemem jest to, że nakrętka dość luźno obraca się na gwincie i łatwo do rozkalibrowanie. W praktyce jakoś blokuje się tę śrubę po ustawieniu dawki? Odkręcenie nakrętki w dół powoduje zwiększenie gramatury porcji?

maxwell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Isomac Amica + Astoria Beretta (był Ascaso Basic)

Re: Młynek Faema MPN — regulacja gramatury porcji

Postautor: maxwell » pn 10 gru 2012, 11:47

Sądzę, że w tym przypadku reguluje się od dołu. Zwiększasz dozę wkręcając śrubę (odkręcając wcześniej kontrę).

Wróć do „Tuning”