Naprawa Zelmer Piano 13Z014 - stale pracuje pompa

Tylko dla orłów!!! Dyskusje o przeróbkach, doróbkach, zmianach, słowem: o tuningowaniu maszyn :) O zamianie dysz też tutaj :)
danis
zagląda od święta

Naprawa Zelmer Piano 13Z014 - stale pracuje pompa

Postautor: danis » wt 01 lip 2014, 1:00

Naprawiałem ostatnio ekspres Zelmer Piano, w którym pompa stale pracowała po włączeniu ekspresu. Na szczęście diagnoza była prosta - zawilgocona płytka elektroniki lub niesprawny tyrystor. Jako pierwsze warto wysuszyć płytkę i sprawdzić czy ekspres działa.
Na zdjęciu widać miejsce, w którym jest tyrystor.

Obrazek

Jako zamiennik zastosowałem tyrystor 4A/400 V, bo akurat taki miałem pod ręką, marki nie pamiętam.
Dostęp do płytki z elektroniką mamy po odkręceniu dolnej pokrywy (nie trzeba rozkręcać całego ekspresu).
Po odpięciu przewodów i wykręceniu wkrętów, płytkę można wyjąć. Do wylutowania tyrystora przyda się odsysacz lub plecionka do odsysania cyny, a najlepiej pomoc kogoś doświadczonego.
Koszt naprawy wyniósł 1.50 zł. I to jest dobra wiadomość.

Powodem zawilgocenia płytki jest wyjątkowo niedbale fabrycznie wykonane uszczelnienie. Na zdjęciu widać wężyk, którym woda i para dostaje się do tacki odciekowej. Strzałkami zaznaczyłem miejsca, w których nie ma żadnego uszczelnienia. To znaczy jest - ale sumienny pracownik położył ten silikon w niektórych miejscach troszkę z boku. No i para bucha sobie swobodnie do komory z elektroniką. Oczywiście, żeby naprawa wystarczyła na dłużej warto poprawić to uszczelnienie silikonem. Swoja drogą widziałbym w tym miejscu jakaś uszczelkę a nie silikon - wygląda to tak, że firma zorientowała się, że tu może lecieć woda/para do środka i postanowili to popaćkać silikonem, żeby było taniej.

Wężyk do tacki odciekowej też jest za krótki, sprawia to, że pod ekspresem często jest mokro. Do wymiany wężyka na dłuższy trzeba zdjąć obudowę ekspresu.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Re: Naprawa Zelmer Piano 13Z014 - stale pracuje pompa

Postautor: Oskar1 » wt 01 lip 2014, 12:22

Jakiś inżynier spędził wiele godzin nad tym żeby dobrać odpowiednio nieszczelność i ekspres padał po okresie gwarancyjnym... a Ty chcesz to popsuć ;-)

danis
zagląda od święta

Postautor: danis » wt 01 lip 2014, 13:07

Qrcze, nie pomyślałem o tym. Zapomnijcie o tym, co tu napisałem.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » śr 09 lip 2014, 14:15

Dobra - nie wsypiemy Cię że zmniejszyłeś Zelmerowi sprzedaż nowych ekspresów ;-)
I tak dobrze że nie zalali wszystkiego klejem i da się cokolwiek z tym zrobić bez użycia młotka.

Wróć do „Tuning”