reCarimali Beta E2

Tylko dla orłów!!! Dyskusje o przeróbkach, doróbkach, zmianach, słowem: o tuningowaniu maszyn :) O zamianie dysz też tutaj :)
Awatar użytkownika
APG
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _____________________
Faema E61 Legend S2 & Mazzer SJ
Carimali Beta E2 & Fiorenzato T.80

reCarimali Beta E2

Postautor: APG » ndz 25 lis 2007, 16:05

Zupełnie nieoczekiwanie otrzymałem propozycję zakupu tej dwugrupowej maszyny od forumowych kolegów z Katowic, którym chciałbym jeszcze raz podziękować ;)
Ekspres pochodzi z jakiejś kawiarni i był, delikatnie mówiąc, w stanie dość mocno zaniedbanym, przeznaczonym na zezłomowanie.

ObrazekObrazek

Symboliczna cena i moja ciekawość sprawiły, że zdecydowałem się przygarnąć grzmota i poświęcić mu chwilę czasu. Korzystając z uprzejmości kolegi Pietro miałem możliwość skorzystać z Laboratorium Organoleptycznego, w którym są idealne warunki na tego typu zabawę. Żeby się nie zniechęcać, nie próbowałem rozpoczynać od włączenia i sprawdzenia ekspresu, tylko przystąpiłem do rozmontowywania ;).

ObrazekObrazek

W trakcie rozbierania okazało się, że w środku są nawet biegające po pajęczynach żywe pająki :shock: Raczej nie zachęca to do odwiedzin kawiarni, w której stał :?
Nie udało mi się bezboleśnie wymontować dość mocno zarośniętej kamieniem rurki wodowskazu. Pękła przy rozkręcaniu. Na szczęście nieopodal Laboratorium, w starej kamienicy, gdzie czas zatrzymał się gdzieś w okolicach lat pięćdziesiątych, pewna starsza już pani, wytwarza różnego rodzaju szkło laboratoryjne. Poszedłem do niej i idealnie pasującą rurkę dorobiła mi za 5 zł ;)

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Jako, że rozkręcanie przebiegało stosunkowo sprawnie, dosyć szybko na stole została sama rama ;) Rama była połączona nitami, które pozrywałem. Rozłożyłem ją na najdrobniejsze kawałki, wyczyściłem i poskręcałem już śrubkami.

ObrazekObrazek

Do czyszczenia metalowych elementów zakupiłem różnego rodzaju chemię. Na polu walki znalazły się dwie butelki kreta, 2 kg kamixu, 0,5 kg kwasku cytrynowego, proszek do czyszczenia garów itp. Poszło na to jakieś 70 zł.

ObrazekObrazek

Po przegryzieniu wszelkich brudów, wypłukaniu i wymoczeniu wszystkiego w czystej wodzie, nadszedł czas powrotu do całości.
Rozpocząłem oczywiście od kotła i części hydraulicznej, w której oprócz wyczyszczenia metalowych elementów wymieniłem wszelkie gumowe uszczelnienia. Gumowe uszczelki dokupiłem w sklepie z uszczelnieniami technicznymi. Ta garść różnego kalibru uszczelek kosztowała około 6 złotych.

ObrazekObrazek

Nadszedł czas na silnik pompy i część elektryczną. Ponieważ pompa jest stosunkowo nowa (była widać wymieniana), a konstrukcyjnie odbiega nieco od oryginału (ma na wejściu wbudowany filtr) i nie można było jej obrócić w pozycję wygodną do regulacji, dla porządku wymieniłem prowadzące do niej wężyki. Oryginalne miały długie sztywne końcówki, które uniemożliwiały obrócenie pompy do takiej pozycji, aby śruba regulacji ciśnienia była łatwo dostępna. Za dwa wężyki i i dwa kolanka zapłaciłem jakieś 30 zł.

ObrazekObrazek

W części elektrycznej wymieniłem jedynie uszkodzony włącznik za 2 zł i kupiłem nową porządną wtyczkę za 12 zł. Ekspres jest zasilany jedną fazą. Grzałka ma 2,7 kW.
W tym stanie postanowiłem dokonać pierwszego uruchomienia sprzętu.

Obrazek

Nie obeszło się bez małego stresu, bo gdzieś tam nakapało do elektroniki i zaczęło iskrzyć. Szybko wyłączyłem zasilanie, wymontowałem płytkę i wysuszyłem gorącym powietrzem. Na szczęście nic się nie stało, bo po ponownym włączeniu wszystko zaczęło działać :)
Po włączeniu, ekspres zakręcił pompą. Pracuje ona bardzo cicho. Niemal bezszelestnie. Pełna kultura ;) W trakcie rozgrzewania, kiedy wzrastało ciśnienie, zaczęły pojawiać się drobne nieszczelności. Wystarczyło je podociągać na połączeniach. Po rozgrzaniu przetestowałem dysze pary. Muszę powiedzieć, że dziewięciolitrowy bojler bardzo ładnie współpracuje w połączeniu z czterootworowymi dyszami. Bez najmniejszego problemu ubija mleczny jogurcik.
Jak na razie moje odczucia są bardzo pozytywne.
Pozostało mi jeszcze kupić nowe uszczelki do grup, zamontować, wyregulować ciśnienie pompy i będzie można zrobić pierwsze espresso ;)
Póki co, nie licząc kosztów podróży do Katowic i hobbystycznie poświęconego czasu, kosztował mnie w sumie 325 zł, ale dojdą jeszcze uszczelki grup :lol:

A tak wygląda już po zamontowaniu elementów obudowy.

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz 16 gru 2007, 10:19 przez APG, łącznie zmieniany 1 raz.
Łeba 2007

Awatar użytkownika
Long Johnny
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Long Johnny » ndz 25 lis 2007, 16:11

Jesteś wielki, APG — kudos!
Wielkie dzięki za fotorelację.
Upadek nie jest klęską. Nisko zawieszona poprzeczka — i owszem

.: Isomac Tea : Innova Ascaso i-mini | Ocaree TCA-3 : Solis Maestro Plus :.

Awatar użytkownika
APG
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: APG » ndz 25 lis 2007, 16:15

To raczej nie ja, a ten ekspres jest wielki ;)
Łeba 2007

Awatar użytkownika
carl
Consigliere
Consigliere

Postautor: carl » ndz 25 lis 2007, 16:37

:ok2:
Rozumiem, że jesteś na emeryturze :wink: .
"All those moments will be lost in time...like tears, in rain"

grzesiek
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: grzesiek » ndz 25 lis 2007, 16:46

Jak się wyławia takie perełki?

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » ndz 25 lis 2007, 18:32

Trza uważać... ;)

Awatar użytkownika
Fidel
stale zagląda do filiżanki

Postautor: Fidel » ndz 25 lis 2007, 20:37

Normalnie mi słów brakuje :opad:
A jak będę duży to też sobie taki ekspres ??? odremontuje??? zrobię??? będę miał!
"Tego nie mogę powiedzieć, bo to jest tajemnica państwowa, mogę tylko powiedzieć, że mam 5 złotych od bombki"
Gaggia Coffee/Ascaso I-1 i ... Bezzera BZ-40P

Awatar użytkownika
robinx

Postautor: robinx » pn 26 lis 2007, 18:23

Wspaniała robota; jak przywrócony do życia stary Harley :ok2:
APG; ile czasu Ci to zajęło i co zamierzasz z nim zrobić?
Wąchacz spalin Obrazek
Gaggia Baby Class / Demoka M203

Awatar użytkownika
APG
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: APG » pn 26 lis 2007, 18:37

Trudno tak dokładnie to ocenić, bo wpadałem tam po prostu wieczorami w wolnych chwilach i zajęło mi to ponad tydzień. Gdybym był na emeryturze, to pewnie porwałbym się jeszcze na szmatkę i pastę polerską ;)
Ekspres zamierzam postawić w pracy. Zastąpi on wysłużone już, poczciwe kolbowe Saeco.
Łeba 2007

Awatar użytkownika
andrew
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: La Cimbali
Jura Impressa
Kontaktowanie:

Postautor: andrew » pn 26 lis 2007, 22:55

ile czasu Ci to zajęło i co zamierzasz z nim zrobić?
www.allegro.pl licytacja od 1 zyloka :lol:
Super wygląda po remoncie, kawał dobrej roboty :szampan:

Awatar użytkownika
APG
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: APG » pn 26 lis 2007, 23:18

Jeszcze raz bardzo dziękuję za tę super okazję Andrew. Przekaż też proszę podziękowania i pozdrowionka dla Mateusza ;)
Łeba 2007

eNKa
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Gaggia PAROS + Pixsys ATR241 PID
Gaggia PAROS
Gaggia Baby
La Spaziale 3000 w częściach

Postautor: eNKa » ndz 16 gru 2007, 1:26

Powiedz APG. Czy miałeś jakieś elementy niklowane z których nikiel zszedł? Czy były chromy z ubytkami?
Jak wiesz, pracuję nad starociem. Boiler był z obu stron galwalizowany, ale tylko na zewnątrz pozostało. Podobnie jest z różnymi innymi elementami jak grupa czy dysza pary czy wody. Zastanawiam się obecnie, czy to odnawiać?
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie – Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Chciałbym debila dodać do ignorowanych ale moda się ignorować nie da.

Awatar użytkownika
APG
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: APG » ndz 16 gru 2007, 10:16

W niektórych miejscach poschodziło, ale ja się tym specjalnie nie przejąłem. Nawet chciałem, żeby w niektórych miejscach wyżarło to do końca :lol:
Galwanizowany boiler byłby wskazany gdybyś miał używać wody z dodatkiem kamienia, ale przy osmozie będzie raczej zbyteczny.
Gdyby to był piękny Legend, to pewnie bym podszedł do tego inaczej, ale to tylko paskudny blaszak, który ma za zadanie przede wszystkim dobrze działać.
Wydaje mi się, że więcej pożytku będzie z zainwestowania tych pieniędzy w dobry filtr do wody i ewentualnie termometr do pomiaru temperatury grupy :wink:
Łeba 2007

Kane
Sprzęt: Rocket Cellini Evoluzione

Postautor: Kane » ndz 16 gru 2007, 13:38

Nie no piekna robota :)

Sam lubie pogrzebac w roznych sprzetach i nabralem wlasnie ochoty na ekspresy :)

Tylko pewnie nielatwo bedzie kupic cos w miare sensownego z nastawieniem na renowacje bo na allegro raczej takie sprzety się nie pojawiaja.

Gratuluje i pozdrawiam

Awatar użytkownika
MariuszH
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Brasilia America Plus

Postautor: MariuszH » ndz 16 gru 2007, 14:29

Owszem, pojawiają, trza tylko być czujnym... :D

Wróć do „Tuning”