Młynki Graef

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Re: Młynki Graef

Postautor: cyrus » śr 14 sie 2013, 8:56

Pytanie tylko czym zapychał, pyłem, czy tak drobno zmieloną kawą? ;)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

artureski
zagląda od święta
Sprzęt: mokka, Hario Skerton, Gaggia Classic, Graef CM800

Postautor: artureski » wt 27 sie 2013, 21:59

Graef cm 800 - przy ustawieniu od 10 do 5 (zależnie od kawy i jej świeżości) doppio w okolicach 30 sekund. Przetestowane na kilku...nastu kawach, oczywiście wszystko świeżo palone.

piskorski
Sprzęt: nespresso - esenza

Postautor: piskorski » wt 27 sie 2013, 22:36

No więc zakupiłem młynek Graef CM 800, wygląda super, jedynie plastikowe widełki nie robią najlepszego wrażenia. Pytanie do użytkowników ww. młynka... jaką ustawiacie grubość mielenia?

Pozdrawiam
Jak wygląda sprawa sypania kawą na boki ?
W pracy mam Ascaso I-2 który sypie kawą na boki jak szalony, w dodatku kawa przyczepia się do dzióbka i wypada na blat kilkanaście sekund po zakończeniu pracy. Dla mojej żony takie "syfienie" jest wykluczone :-) więc zmuszony jestem poszukać czegoś czystszego w codziennym stosowaniu.

jatohalo
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic + Graef CM 800

Postautor: jatohalo » śr 28 sie 2013, 13:49

Sprawa wygląda całkiem dobrze ale nie idealnie. Zawsze jakieś kruszki znajdą się na blacie. Dodatkowo na gumową podstawkę zawsze coś sypnie z dzióbka. Mi to nie przeszkadza :szampan:

ruphyo
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: ruphyo » wt 10 wrz 2013, 22:50

Witajcie

Dziś odebrałem CM 800. Przed zakupem zastanawiałem się nad CM 80 i CM 90, w końcu wybrałem CM 800 obawiając się, że:
- pojemnik jakiś taki za duży,
- pokrywka pojemnika plastikowa, a nie śliczna metalowa, jak w innych modelach,
- głośność podobna budząca wszystkich domowników i sąsiadów.

Jest duuuużo lepiej niż się spodziewałem.
- pojemnik wydaje mi się być w sam raz, nie wystaje poza obrys młynka,
- pokrywka jest zrobiona w moim odbiorze z przyjemnego wizualnie i dotykowo plastiku, nie przeszkadza,
- głośność dużo poniżej moich obaw, zdecydowanie nie będę miał oporów przed zmieleniem porcyjki rano.

Dzięki wszystkim za posty w temacie Greafa. Dzięki Wam trafiłem wyborem w 10 i trudno mi byłoby wyobrazić sobie lepszy zakup.

Pozdrawiam!!!

beatajakubiak
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam, jeszcze ;-)

Postautor: beatajakubiak » pt 13 wrz 2013, 9:19

Przepraszam, że nie odpowiadałam na pyt. dot. użytkowania CM 800 - wyjazdy, brak porządnej kawy, brak czasu itp. powodowały, że nie miałam jak go na poważnie przetestować.

Wczoraj dostałam kilo świeżo palonej Antoniany Nero i oto co mi wychodzi - przy ustawieniu ok. 10, średnim na moje oko ubiciu kawy w pojedynczym lub podwójnym - bez różnicy - sitku, woda mi zaczęła wylatywać górą (co oznacza że się przytkało?).

Zniecierpliwiona, zrobiłam sobie kawę po staremu - to znaczy ustawiłam najdrobniej, tyle że prawie nie ubiłam, lekko wyrównałam i to wszystko - ze względu na świeże palenie - i odpaliłam - w ok. 20s przeleciało mi przez pojedyncze sitko - wyłączyłam kiedy zaczęło lecieć już jasne; nawet jakaś crema z cętkami była na tym, tyle że cieczy w tym czasie prawie 50ml i tak gorzka, że bez mleka nie dałoby się tego pić. Chyba robię dużo źle, i nie wiem dokładnie od czego zacząć poprawianie :? .

Może ktoś cierpliwy zlituje się i poradzi krok po kroku?

Aha, ekspres - Gaggia Classic :)

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: Odp: Młynki Graef

Postautor: RAF77 » pt 13 wrz 2013, 13:10

Nastaw na grubsze mielenie i ubijaj. Aż do otrzymania tych 25ml w 25sek.
Ubijaj jednakową siłą. Zmieniaj tylko ustawienia mlynka.
Zakładam że gramatura kawy jest stała. Oglądaj filmiki na yuo tube.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

beatajakubiak
zagląda od święta

Postautor: beatajakubiak » pt 13 wrz 2013, 14:05

Dzięki, tak zrobię. Tylko jeszcze pytanko - czy te 25s to liczę od włączenia nalewania, czy od pojawienia się ciurkającej kawy - bo moja GC najpierw tak sobie "mruczy" przez jakieś 6-7s a dopiero później pojawia się płyn.

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: Odp: Młynki Graef

Postautor: RAF77 » pt 13 wrz 2013, 17:17

Od włączenia.
Jak będzie kawa grubej mielona to stróżki pojawią się szybciej.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

beatajakubiak
zagląda od święta

Postautor: beatajakubiak » sob 14 wrz 2013, 10:36

Jak mam poznać, czy przelatuje w parę sekund woda, bo za grube mielenie, czy dlatego że się jakiś kanał stworzył w nierówno ubitym sitku (wzięłam już to podwójne, o którym piszecie, że jest łatwiejsze w użyciu)? Gdzieś czytałam, że jak przytkane, bo za drobno zmielona kawa, to często wyst. kanałowanie. Skąd wiedzieć czy to kanałowanie, czy za grube mielenie? Nic mi z tą świeżo paloną kawą nie wychodzi... Gorzej niż z czerwcową :(

Help!

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » ndz 15 wrz 2013, 11:49

Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » ndz 06 paź 2013, 19:18

Widziałem że zmodernizowano młynki Graef, wprowadzając (o ile dobrze rozumiem z niemieckiego) w modelu CM800 możliwość samodzielnego regulowania stopnia przemiału poprzez przestawienie uchwytu górnego żarna w jednym z 5 położeń, zamiast wcześniejszego kłopotliwego dodawania podkładek: link: http://www.youtube.com/watch?v=a6c5OWLwpNk
Obecnie chyba najciekawszą propozycją tej firmy jest CM800 z 40 stopniami regulacji (i dodatkowo 5 położeniami żarna), biorąc pod uwagę jego cenę - ok. 550zł wychodzi nawet taniej od podstawowego modelu Ascaso, i niemal o połowę taniej od Eureki.

Czy ktoś z Was kupił sobie CM 800 i może napisać jak po dłuższym czasie użytkowania się sprawuje ten młynek do espresso, z jakimi ew. kłopotami się zetknął przy okazji tego produktu? Czy przeskoki pomiędzy poszczególnymi stopniami mielenia nie są aby zbyt duże?
Ostatnio zmieniony ndz 06 paź 2013, 22:39 przez Crom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 06 paź 2013, 21:52

Ja kupiłem CM70, używam ok 2 tygodnie. Miałem kiedyś CM80 przez krótką chwilę. Młynek kupiłem nowy, w zestawie oprócz standardowych części były trzy podkładki, z których założyłem dwie. Skala pod espresso to teraz gdzieś między 17-22 na podziałce, więc należałoby jedną wyjąć, ale ja i tak nie mielę inaczej niż do kolbowca. W stosunku do CM80 wianuszek żaren jest zintegrowany z kołnierzem. Niby to wada, ale żarna są tak drogie, że nie opłaci się ich wymieniać. Silnik pracuje trochę głośniej niż w 80tce (a może mi się wydaje). Generalnie jest głośno. Z dziubka sypie się trochę na bok, nie ma też włącznika z boku- trzeba docisnąć przycisk kolbą.

Na plus w stosunku do 80tki to super podstawka zapobiegająca rozsypywaniu. Dużo większa i głęboka- w porównaniu z nią ta guma w CM80 to lipka. Łatwo się też ją wymontowuje. Młynek jest smuklejszy (okolice regulacji), hopper też imo ma fajniejszy kształt. Niestety nie ma "przesłony fotograficznej". Zakrywka z plastiku, tak samo obudowa ale jakość i wygląd bardzo ok. Generalnie nie razi tandetą stojąc przy wielkim Alexie :P O dziwo model biały wygląda bardzo ok. Ja nie używam plastikowych widełek (wyglądają tandetnie, ale jakość jest ok), naciskam palcem włącznik a kolbę przysuwam do dziubka. Wtedy mało się rozsypuje i kawę rozprowadzam ładnie po sitku. Skoki regulacji są dobrze dobrane- nie tęsknię za płynną regulacją. Na minus, że wokół włączniczka przylepia się trochę pyłu kawowego.

Generalnie, za tą kasę ludzie sprzedają używane i-mini a tu jest nówka z fakturą i gwarancją. Przemiał w porządku, mógłby być trochę cichszy i nie rozsypywać kawy, ale stosunek cena/jakość IMO bardzo dobry.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » ndz 06 paź 2013, 22:39

ded - czy można zapytać co skłoniło cię do wyboru starczego modelu cm70 zamiast nowszego cm800, bo różnica w cenie to raptem 50zł.

Czy da się w tym młynku zamiast dołączonego wielkiego hoppera używać jakiegoś małego zamiennika na 1-2 porcje kawy, np. kubeczka? Dziwię się, że producenci tylko montują tylko takie wielkie pojemniki na kawę, jaki sens trzymać całą paczkę kawy w młynku aż zwietrzeje....

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » ndz 06 paź 2013, 23:37

Różnica jest sporo większa. Chyba że ja nie umiem szukać. Generalnie kupiłem dlatego, że jest to to samo w tańszej obudowie. Obawialem się też że ta większa regulacja nie będzie precyzyjniejsza tylko szerszą.
Hopper jest raczej mały. Do dużych wchodzi 2kg. Nie musisz sypać do pełna a jak Ci nie pasuje to upiłuj.

Wróć do „Młynki”