Mazzer Luigi Super Jolly — pytania, problemy

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Bratek
zagląda od święta
Sprzęt: DeLonghi EC 850M, Mazzer Luigi Super Jolly Drogheria

Mazzer Luigi Super Jolly — pytania, problemy

Postautor: Bratek » czw 20 cze 2013, 0:04

Witam wszystkich forumowiczów (uprzednio przywitałem się już w przywitalni).
Chciałbym poradzić się w kilku kwestiach dotyczących nabytego młynka. Kupiłem jako używany w wersji tzw. sklepowej z klipsem do torebek. Pytanie brzmi, czy mogę bez uszczerbku ten klips jakoś odłączyć, bo przeszkadza w podstawieniu kolby. Przy klipsie nie ma śrubek a są tylko jakieś nity (jeśli dobrze to oceniam po wyglądzie) i boję się, że jak coś zrobię na siłę to mogę uszkodzić. Drugie pytanie jest takie, do czego konkretnie służy zasuwka pomiędzy hopperem a młynkiem - rozumiem, że można po jej zasunięciu zdjąć hopper nawet z ziarnami w środku. Ale czy podczas stałego użytkowania, jeśli nie zamierzam zdejmować hoppera, to czy ta zasuwka ma być otwarta czy zamknięta (a otwarta tylko wówczas jak zmieli się określoną porcję kawy. Kolejne pytanie, to czy każdy rodzaj kawy potrzebuje innego ustawienia grubości przemiału, czy jedno ustawienie jest dobre dla różnych kaw (dopiero co udało mi się wstrzelić w ustawienie i szukanie za każdym razem takiego trafnego ustawienia jest męczące)

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

Marcin

bartoromero

Re: Mazzer Luigi Super Jolly — pytania, problemy

Postautor: bartoromero » czw 20 cze 2013, 11:24

Od końca:
szukanie właściwego ustawienia do każdej kawy to sól powszednia poszukiwaczy idealnego espresso - pogódź się z tym - tak musi być...
Każda kawa jest inna i każda wymaga korekt ustawienia grubości przemiału. Z doświadczeniem przychodzi, że nie musisz zmarnować 250g kawy, żeby znaleźć "idealny" nastaw, a zrobisz to w 2-3 strzały. Co oczywiście nie wyklucza szczęśliwej sytuacji, która potrafi się wydarzyć: kilka rodzajów kaw będzie zadowalało się jednym nastawem młynka i będzie wydawało niezłe espresso... choć to raczej bardzo szczęśliwy traf...

Zastawka jest po to, żeby hopper zdjąć i np. odsypać kawę - i nasypać innej (lub zmienić hopper). Także do codziennego prywatnego użytkowania - zastawka pozostaje otwarta...

Z nitami - zwykle są tam śrubki na klucz typu imbus... ale może u Ciebie jest na nity... A nity wiadomo - jak zerwiesz, to albo musisz znowu nitować, albo znajdziesz śrubki o odpowiednim "fi" i nity zastąpisz...
Jeśli nie jesteś majsterkowiczem, to odradzam Ci kombinacje - bo wylądujesz w jakimś serwisie w celu ratowania wysypu młynka... ;)
Może po prostu jakiegoś kubeczka plastikowego używaj - jest elastyczny i pozwala dość dobrze określić odpowiednią ilość kawy do zmielenia... a potem - siup do kolby - i nie trzeba dzióbka ruszać... ;)

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 20 cze 2013, 12:01

Witam
Widzę, że masz rownież taki sam ekspres jak ja więc jeżeli chodzi o ustawienie młynka pod ten ekspres to ja oscyluję w pomiędzy 5,6-6,0, chociaż oczywiście to zależy wszystko od kawy ale przy tym ekspresie wszystkie moje kawy ładnie chodziły.
również w sklepie mam taki młynek jak ty, z klipsem. Ten klips jest oczywiście do przytrzymywania torebek ale mi najbardziej podoba się jego druga funkcja, czyli strzelanie klipsem w celu lepszego opróżnienia młynka, coś zawsze tam zostaje w wysypie a ten klips pomaga to usunąć, przyda ci się to. Może spróbuj przedłużyć wysyp żebyś nie zawadzał kolbą.
Zasuwka jest również przydatna, nasypiesz do hopera więcej kawy niż byś chciał zmielić i łatwiej będzie ci ją z młynka wyciągnąć albo przez dłuższy czas nie będziesz używać młynka to również łatwo możesz opróżnić hoper. w sklepie ta zasuwka bardziej się przydaje bo w sklepie co chwila inna kawa idzie do młynka.
Jak będziesz przerabiał młynek i zrobisz to niszcząc niektóre rzeczy ( nity ) to kiedyś jak będziesz sprzedawać młynek a może to nastąpić trudniej będzie ci go sprzedać, młynek typowo sklepowy sprzedasz migiem, Mazzer jest niezniszczalny.
:D
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Bratek
zagląda od święta

Postautor: Bratek » czw 20 cze 2013, 12:19

Witam
Mazzer jest niezniszczalny.
Cieszy mnie to bardzo, bo nie byłem pewien czy dobrze robię kupując coś takiego do użytku domowego. To jest mój pierwszy młyn, więc nie mam żadnego porównania, bo jedyny jaki miałem dotychczas to miał dwa ostrza. O tej funkcji "strzelania z klipsa" nie pomyślałem, o tym przedłużeniu wylotu też nie pomyślałem ale wydaje mi się, że wtedy tworzy się więcej zakamarków i więcej kawy zostaje w środku. Jeszcze jedno pytanko mi się nasuwa, młyn jest z sierpnia 2012r. (kupiony w Primulatorze), ja kupiłem go od osoby, która zlikwidowała sklep z kawą i herbatą, w którym były dwa te młynki SJ i w obu mielona była również kawa aromatyzowana (tak wynika z mojego dochodzenia, czego zresztą sprzedający nie ukrywał w żaden sposób). Czy ta kawa aromatyzowana mogła wpłynąć na żarna skoro sam młyn jest w młodziutkim wieku i czy mam coś z tymi żarnami robić (wymieniać, czyścić, itp)?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 20 cze 2013, 13:30

Jasne, że wyczyścić. Rozkręć wszystko i wyczyść, jeśli sprzedawca tego nie zrobił.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 20 cze 2013, 15:43

Wyczyść wszystko i nie marudź :D
Ja tez w Mazzerze mielę akurat tylko aromatyzowane, bardzo zamulaja młynek i trzeba go bardzo często czyścić, rozkręcenie młynka i dostanie się do żaren to 2-3 minuty jak robisz to powoli :D Najwiecej kawy zawsze zbiera się zawsze w wylocie, ja czyszczę młynek praktycznie codziennie a bardzo często przechylam młynek do siebie i stukam go w boki, dzięki temu sporo kawy wylatuje z zakamarków. Wiek młynka nie ma znaczenia, młynek jest niezniszczalny ale żarna nie. Sprawdź jak będziesz mielił kawę, wrzuć 100g kawy i sprawdź jak długo mieli, z moich doświadczeń powinien w 30-45 sekundach się zmieścić na ustawieniu 4, mój młynek mieli już prawie 1,5 minuty więc żarna mam do wymiany.

Bratek
zagląda od święta

Postautor: Bratek » czw 20 cze 2013, 22:39

No ale teraz powstał u mnie problem jak czyścić. Nie namierzyłem żadnego wątku w wyszukiwarce. Musze wyjąć żarna czy wystarczą tabletki do czyszczenia żaren np. jak w tym linku http://www.akcesoriabaristy.pl/pl/p/PUL ... a-zaren/48

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » czw 20 cze 2013, 22:50

Najlepiej wyjąć i wyczyścić szczoteczką. Ja czasem też przecieram spirytusem bo dobrze usuwa poprzyklejane tłuste resztki pyłu kawowego. :wink:
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 21 cze 2013, 11:15

No ale teraz powstał u mnie problem jak czyścić. Nie namierzyłem żadnego wątku w wyszukiwarce. Musze wyjąć żarna czy wystarczą tabletki do czyszczenia żaren np. jak w tym linku http://www.akcesoriabaristy.pl/pl/p/PUL ... a-zaren/48
Najpierw zdejmujesz hoper. to najtrudniejsze zadanie :P żarcik. Potem odkręcasz śrubę, która znajduje się regulacji przemiału, ta śruba blokuje mozliwość odkręcenia całej regulacji. Po odkręceniu tej śruby możesz kręcić regulacją w kierunku coraz większego przemiału aż w końcu odkręcisz całość. jedno żarno będziesz miał przykręcone od góry do regulacji, którą odkręcasz a drugie żarno bedzie przykręcone w dolnej części młynka, górne żarno jest trzymene na trzech śrubach i powinny lekko się odkręcać i wtedy możesz wyczyścić żarno, dolne żarno rownież jest na trzech śrubach ale zeby je odkręcić to musisz użyć drugiego klucza ponieważ żarno będzie się luźno obracać, więc jednym kluczem trzymasz tą dużą śrubę pośrodku a śrubokrętem odkręcach śruby na żarnie.

Naprawdę jest to bardzo proste, nic nie zepsujesz, uważaj tylko żebyś nie zniszczył śrub, mogą czasmai się zapiekać szczególnie jak nikt do nich nie zaglądał.

P.S. jak poczekasz to może uda mi się zrobić zdjęcia tego rozkręcania i wrzucę je to będzie ci łatwiej ale pewnie sobie poradzisz :P

Kilka zdjęć dla pomocy:
P6210002.JPG
P6210003.JPG
Ostatnio zmieniony pt 21 cze 2013, 14:15 przez daniels1, łącznie zmieniany 1 raz.

Bratek
zagląda od święta

Postautor: Bratek » pt 21 cze 2013, 11:20

Dzięki wszystkim za pomoc. W ten weekend akcja "czyszczenie żaren". Zobaczymy. Napiszę w razie powodzenia lub niepowodzenia.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 21 cze 2013, 14:18

I jeszcze kilka:
te śrubki spokojnie odkręcisz i wyczyścisz żarno
P6210004.JPG
dolne żarno również odkręć i wyczyść
P6210005.JPG

gitli
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Baby Dose, MM

Postautor: gitli » pt 21 cze 2013, 23:39

Mam pytanie odnośnie własnie wymiany żaren.

Wymieniając je jakiś czas temu zauważyłem, że na śrubach są pewne luzy pozwalające na umieszczenie żaren niewspółśrodkowo. Starałem się jak mogłem by ustawić to dobrze (w senie by było tak samo stałe i nastawne żarno) i faktycznie na początku (pierwsze 3-4 kg kawy) mielił pięknie. Teraz zauważyłem, że coraz bardziej pyli - zwłaszcza na grubym przemiale.

Moje pytanie: Czy nieprawidłowy montaż żaren ma znaczenie? Ewentualnie jakie mogą być inne przyczyny wzrostu pylenia? Mi jedynie co przychodzi do głowy to pora roku, ale obawiam się, że to ślepy strzał.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » sob 22 cze 2013, 11:18

Montaż żaren jest bardzo ważny, muszą być dobrze spasowane, nie może być drgań podczas przemiału, mogły się wyrobić gniazda na śruby, same śruby lub były wcześniej nieprawidłowo skręcone. Może wymiana żaren byłaby wskazana, nie jest to duży koszt 70-80zł.

Bratek
zagląda od święta

Postautor: Bratek » ndz 23 cze 2013, 19:05

Witam
ty,Widzę, że masz rownież taki sam ekspres jak ja więc jeżeli chodzi o ustawienie młynka pod ten ekspres to ja oscyluję w pomiędzy 5,6-6,0, chociaż oczywiście to zależy wszystko od kawy ale przy tym ekspresie wszystkie moje kawy ładnie chodziły.
Kurde ustawiłem tak jak poradziłeś pomiędzy 5,6 a 6,0 ale przemiał wychodzi tak gruby, że widać wszystkie części składowe każdego ziarenka (łuski jakieś i inne tego typu). Kawa jakaś Sagefredo więc nie najlepsza ale jedyne względne espresso wychodzi przy ustawieniu 4,8-5,0. Czy to w ogóle możliwe, żeby była taka różnica w ustawieniach pomiędzy dwoma takimi samymi młynami? No bo nie sądzę, żeby przyczyną była kawa.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Mazzer Luigi Super Jolly — pytania, problemy

Postautor: antonio » ndz 23 cze 2013, 20:34

Oczywiście, że możliwe. Wasze młynki mają różne żarna i pewnie wyprodukowano je w różnych okresach, a może i miejscach...

Wróć do „Młynki”