Młynek do 2000 PLN (makap, fiorenzato...)

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
seraphine
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Silvia v3 + F5

Re: Młynek do 2000 PLN (makap, fioreneszato...)

Postautor: seraphine » pt 15 sie 2014, 18:48

Chciałem wskazać tylko na jedną rzecz... w młynku z dostępem do tego kanału można sobie ten nawis wypędzelkować, a w młynku sklepowym jest to totalnie niemożliwe (zakrzywiony dziób i czasami instalowana siatka rozbrylająca). Jak możecie, to sprawdźcie po czyszczeniu młyna ile przy pierwszym mieleniu osadza się resztek w wylocie... Taki test nic nie kosztuje, wystarczy waga, którą i tak praktycznie każdy ma :D

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: Młynek do 2000 PLN (makap, fiorenzato...)

Postautor: RAF77 » pt 15 sie 2014, 20:16

W rancilio MD 50 15-16gram :-) szeroki, długi, poziomy kanał.
Ale łatwe do wygarnięcia.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » pt 15 sie 2014, 20:50

w młynku z dostępem do tego kanału można sobie ten nawis wypędzelkować, a w młynku sklepowym jest to totalnie niemożliwe
Mam sklepowy młynek Fiorenzato, z czyszczeniem nie ma problemu.

seraphine
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: seraphine » pt 15 sie 2014, 22:48

I robisz to po każdym mieleniu? Bo a sobie nie wyobrażam dłubania w dziobie od dołu pogrzebaczem... tym bardziej, jeżeli masz siatkę rozbrylającą. :shock:

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » pt 15 sie 2014, 23:19

Używam tego młynka do mielenia do Chemexa i dripperów. Akurat wtedy nie potrzeba go w ogóle czyścić, bo ma na tyle mocny silnik, że robi to pęd powietrza. Nie ma siatki rozbrylającej,i przy drobniejszym mieleniu do usunięcia resztek wystarczy zakrzywiony pędzelek. Pogrzebacza też nie potrzeba, jak masz długie paluchy, to przez wylot możesz dotknąć żaren.

seraphine
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: seraphine » sob 16 sie 2014, 2:26

No właśnie w opisie do F5 Drogeria jest mowa o siatce... przynajmniej na stronie Silesiusa. F6 z tego co pamiętam ma żarna 83mm? Może i faktycznie tam mocniej wieje. Tak, czy inaczej w Democe mam podobny efekt do tego na filmikach, z tym że ciężko jest mi wygrzebać te nieszczęsne pozostałości. Jak podstawię jakąś filiżankę, to mi ona blokuje swobodę ruchu "pogrzebaczem". Jak jej nie podstawię to po co się w ogóle produkować - i tak ziarno idzie do śmietnika. Inną sprawą jest to, że prędkość żaren Demoki jest jednak mała.

mmorka
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » sob 16 sie 2014, 10:29

Dla mnie idealny byłby malkonig guatemala, pod warunkiem, że miałby mikroregulację, bo niestety ustawić na nim espro jest raczej niemożliwe.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 16 sie 2014, 13:06

Jest możliwe... ;). Dlaczego nie?

ndr
Sprzęt: ...

Postautor: ndr » czw 25 wrz 2014, 22:43

Witam (po raz pierwszy).
Podepnę się do wątku, jeśli można, jako że chyba znowu mam dylemat, co wybrać. Byłem już zdecydowany na Fiorenzato F4 Nano, dopóki nie trafiłem na ten tekst (po niemiecku), który wskazuje, że wchodzenie w Nano obarczone jest dużym ryzykiem.
Biorąc pod uwagę, że generalnie nie ma zbyt wiele na temat tego młynka w sieci, to dość istotny argument za tym, żeby jeszcze raz mocno przemyśleć swój wybór. Może ktoś z Was ma Nano u siebie (najlepiej już od jakiegoś czasu) i mógłby coś więcej o nim powiedzieć?

A jeśli nie ten, to jaki (w okolicach ceny z tematu)? :? Zależałoby mi, żeby oprócz bycia funkcjonalnym jeszcze jakoś wyglądał (myślałem też o Macapach, ale ten "czerwony" jęzor skutecznie mnie do nich zniechęca :wink: ).

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » pt 26 wrz 2014, 8:50

Tak, to prawda - nie wiem jak jest teraz ale jakiś czas temu słyszałem z tego samego źródła o obniżającej się jakości ogólnie produktów Fiorenzato, choć mój jeszcze działa :wink: . Jest tyle innych młynków, że na pewno coś znajdziesz. Nie napisałeś też do jakich metod ma być używany.
_, w kolejce _

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » pt 26 wrz 2014, 10:41

Są dwie fabryki/firmy oferujące różniące się modele młynków Fiorenzato. Może problem obniżania jakości dotyczy tylko jednej z nich?

ndr

Postautor: ndr » pt 26 wrz 2014, 11:54

Młynka będę używał w zasadzie wyłącznie do espresso. Zamierzam też jednocześnie kupić nowy ekspres - Giulię (tu nie mam jednak żadnych wątpliwości).

Co do fabryk - może faktycznie tak jest, ale ja nie mam możliwości weryfikacji tego w żaden sposób. Jest oczywiście szansa, że kupując Nano trafię na egzemplarz, z którym nie będę miał żadnych problemów. Jakieś ryzyko jednak istnieje. Stąd też mój dylemat, czy warto je mimo wszystko podjąć, czy może jednak w tej cenie można znaleźć coś równie atrakcyjnego, a jednocześnie bardziej sprawdzonego.

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » pt 26 wrz 2014, 14:24

Cafesilesia łoi ostro ten młynek. Można podjechać i sprawdzić.

ndr

Postautor: ndr » pt 26 wrz 2014, 15:24

Cafesilesia łoi ostro ten młynek. Można podjechać i sprawdzić.
Ostatecznie może tak zrobię. Powstrzymuje mnie tylko trochę te 350km ;-)

ndr

Postautor: ndr » pn 29 wrz 2014, 13:35

Mam jeszcze pytanie - porównując Fiorenzato F4 Nano z Mahlkönig (Baratza) Vario Home, który z nich powinien być lepszy, jeśli chodzi o jakość mielenia (pod espresso)?

Wróć do „Młynki”