Kilkakrotne mielenie mielonki na młynku żarnowym płaskim???

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Kasper.K
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Gaggia Classic, Mazzer SJ

Kilkakrotne mielenie mielonki na młynku żarnowym płaskim???

Postautor: Kasper.K » czw 24 lip 2014, 22:12

Witam,
od niedawna zacząłem czytać forum co wywróciło mój świat espresso do góry nogami, tak więc wciągnięty w tematykę próbuję dążyć do ideału przy użyciu budżetowego (niestety) sprzętu... Chciałbym kupować świeżo paloną kawę i zastanawiam się co jest lepszym pomysłem. Kupno świeżo palonej i świeżo zmielonej kawy czy kupno ziarna i mielenie go na tym co mam, czyli na młynku z żarnami płaskimi z Tchibo. Co do pierwszego rozwiązania, to oprócz utraty jakości świeżo mielonej kawy, kupno mielonki uniemożliwia mi jakiekolwiek eksperymentowanie z grubością przemiału, więc może okazać się, że mój ekspres nie poradzi sobie ze zbyt drobną mielonką. Pytanie czy mój młynek umożliwi mi jakiekolwiek miarodajne eksperymenty. Gdyby go nie było pewnie kupił bym Graefa M800 i byłoby po problemie, ale że już jest tez z Tchibo to chciałbym go używać i uzyskać w miarę poprawnie zmielone ziarno - pytanie tylko czy jest to możliwe. Młynek dosyć pyli, jednak pył osadza się na górze zbiorniczka na mielonkę i przy otworze wyrzucającym więc dało by się go zebrać, a na straty rzędu 1 g na 14 g kawy mogę sobie pozwolić. Sednem mojego pytania jest to czy zmieloną mielonkę można mielić powtórnie w celu uzyskania drobniejszego przemiału? Na maksymalnie drobno ustawionym moim młynku uzyskuję coś "w miarę" co po powtórnym przemiale wydaje się być drobniejsze. Czy to dobry pomysł żeby eksperymentować w ten sposób czy możne tylko wydaje mi się że za drugim przemiałem uzyskuję drobniejszą mielonkę? Czas czy trudność tego przedsięwzięcia nie ma znaczenia - espresso robię tylko dla siebie, max 2 dziennie i kiedy zabieram się za to mam wolną chwilę, więc zalety dobrego młynka w stylu "oszczędność czasu i szybkość pracy" nie mają dla mnie znaczenia. Z góry dzięki za pomoc!

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Re: Kilkakrotne mielenie mielonki na młynku żarnowym płaskim

Postautor: piomic » pt 25 lip 2014, 6:53

Mieląc mielonkę zwiększysz ilość pyłu, nie poprawisz a pogorszysz. O młynku z Tchibo jest sporo na forum, o ile pamiętam da się go trochę poprawić ale espresso z niego nie uzyskasz. Do dripa, moki czy areo ok.

Kasper.K

Postautor: Kasper.K » pt 25 lip 2014, 9:27

Wiem, że o młynku Tchibo jest na forum, dlatego zaznaczyłem że mój młynek ma żarna płaskie, a nie stożkowe - a na forum jest o tym z żarnami stożkowymi.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 25 lip 2014, 11:08

Podwójne mielenie kawy nie spowoduje, że będzie drobniejsza, po prostu więcej masz pyłu ale to chyba nie o ten efekt ci chodzi. Musisz się pomęczyć z młynkiem i odkładać na coś sensowniejszego pod espresso albo list do mikołaja pisz bo święta już tuż tuż :lol:
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Kasper.K

Postautor: Kasper.K » pt 25 lip 2014, 11:38

Ale skoro powstaje więcej pyłu to znaczy, że coś się mieli, prawda? Odejmując nowo powstały pył nie uzyskam ogółem drobniejszej mielonki?

Awatar użytkownika
joonecky
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Mukka | Ekspres przelewowy Krups | Hario V60-01 | Phin 140 ml | Aeropress
Mario Slim | Concept KM-5120

Postautor: joonecky » pt 25 lip 2014, 17:03

Mieląc na tych samych ustawieniach kawa nie zmieli Ci się drobniej, jeśli mielisz 2, 3 czy 10 raz. Pył jest produktem ubocznym, którego z każdym mieleniem będziesz uzyskiwał więcej i więcej.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Re: Odp: Kilkakrotne mielenie mielonki na młynku żarnowym pł

Postautor: piomic » pt 25 lip 2014, 19:22

Odejmując nowo powstały pył nie uzyskam ogółem drobniejszej mielonki?
Nie. Uzyskasz mniej mielonki o podobnym stopniu rozdrobnienia. Żeby przemiał był drobniejszy szczelina między żarnami musiałaby być mniejsza a od powtarzania zabiegu się nie zmniejszy.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » pn 28 lip 2014, 1:45

jeśli mielisz 2, 3 czy 10 raz. Pył jest produktem ubocznym, którego z każdym mieleniem będziesz uzyskiwał więcej i więcej.
Sprawa jest dość skomplikowana. Z badań geometrii komórkowej kawy wynika, że podczas mielenia struktura ziarna wykazuje tendencję do rozdrabniania na wiele małych i kilka większych cząstek o różnej wielkości. Czyli że podczas mielenia mamy dwie fazy: kruszenia i rozdrabniania ‒ "właściwego" mielenia, które muszą być uwzględnione przy konstruowaniu żaren. Chodzi bowiem o uzyskanie równego przemiału i minimalizowanie występowania większych ilości pyłu podczas mielenia. Z tego co wiadomo żadna konstrukcja młynka nie przewiduje powtórnego mielenia. Badanie geometrii komórkowej kawy przeprowadzono metodą symulacji komputerowej wykorzystującej metodę elementów skończonych, czyli taką z jakiej skorzystał prof. W. Binienda z University of Akron (Ohio) do analizy skutków zderzenia skrzydła rządowego samolotu z brzozą w 2010 roku.
קפה

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 29 lip 2014, 12:55

Ale się uparłeś tego powtórnego mielenia, kawę sę mieli, ubija i wykonuje espresso i nic więcej nie trzeba, trochę komplikujesz ten proces :D

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » śr 30 lip 2014, 9:03

Ale się uparłeś tego powtórnego mielenia, kawę sę mieli, ubija i wykonuje espresso i nic więcej nie trzeba, trochę komplikujesz ten proces :D
Skoro to takie proste to czemu mamy setki wątków o wyborze młynka? ;-)

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 30 lip 2014, 9:55

Wybór odpowiedniego młynka to co innego niż kombinowanie z powtórnym mieleniem kawy, kawę mieli się raz i jak coś nie pasuje to zmienia się ustawienia młynka a jak to już nic nie daje to trzeba zbierać na nowy młynek albo kupić używany.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Oskar1 » śr 30 lip 2014, 22:00

kawę mieli się raz
A jesteś tego pewien? :-)

To wytłumacz mi dlaczego te żarna mają dwie powierzchnie kruszące:
http://www.espressoparts.com/espressopa ... 6_2986.jpg

Te też nie są wcale jednorodne:
http://akcesoriabaristy.pl/environment/ ... 2e2255.jpg

Już nawet dziesiątki lat emu nie były:
http://www.mlynekdokawy.pl/wp-content/g ... cje018.jpg

Po co Ci inżynierzy tak to komplikowali ;-)

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » czw 31 lip 2014, 0:25

Duże kruszą, małe mielą.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Oskar1 » czw 31 lip 2014, 9:09

Czyli jednak mielenie dwuetapowe - więc dlaczego nie rozbić tego na dwa osobne etapy? Najpierw rozkruszyć wstępnie, potem skierować na drobne mielenie gdzie oprócz kruszenia ostrzami będzie też wygładzanie się ziaren o siebie. Oczywiście pomysł Kaspera jest bez sensu w takiej postaci jak zaproponował... ale może jednak taki całkiem głupi to nie jest...
Wiadomo że młynek ma wpływ na ziarna
http://www.home-barista.com/reviews/tit ... t4205.html
pytanie tylko jaki to potem ma wpływ na ekstrakcję...

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 31 lip 2014, 13:56

Ale po co?
Dobry młynek mieli tak, że nie trzeba ponownie mielić kawę to człowiek obsługujący młynek może źle zmielić poprzez złe ustawienia. Po co robić da osobne etapy mielenia skoro w dzisiejszych konstrukcjach kawę mielimy za jednym razem i jest ok.

Wróć do „Młynki”