Kilkakrotne mielenie mielonki na młynku żarnowym płaskim???

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: Kilkakrotne mielenie mielonki na młynku żarnowym płaskim

Postautor: RAF77 » czw 31 lip 2014, 14:08

Możesz sobie nawet młotkiem potłuc i zmielić, jak masz ochotę.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » czw 31 lip 2014, 17:16

Lepsze jest wrogiem dobrego ;-)

Kasper.K
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Gaggia Classic, Mazzer SJ

Postautor: Kasper.K » śr 03 wrz 2014, 15:59

Po dzisiejszych testach muszę przyznać kolegom rację. Kilkakrotne mielenie nic nie daje... Powstaje dużo pyłu, który zapycha ekspres i ekstrakcja w ogóle nie zachodzi. Zbliżyłem maksymalnie żarna w młynku (modyfikując go) ale to również nie dało oczekiwanego rezultatu, co prawda udało mi się osiągnąć pożądany czas ekstrakcji, ale przemiał jak bardzo nierównomierny z bardzo dużą ilością pyłu. Taniego młynka nie da się odpowiednio zmodyfikować. Tak więc muszę dojść do wniosku, o którym oczywiście wielokrotnie wspomina się a forum. POSIADANIE EKSPRESU BEZ DOBREGO MŁYNKA NIE MA SENSU. Można odpuścić sobie świeże ziarno, bez młynka na którym można dopasować przemiał do ekspresu, wszystko smakuje tak samo. Kupno gotowych mielonek też nie ma sensu, nie da się w ten sposób uzyskać dobrego czasu ekstrakcji, chyba że będzie się miało dużo szczęścia. Tak więc młynek i tylko młynek - podstawa sukcesu.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 05 wrz 2014, 11:12

Racja :) Bez dobrego młynka ekspres jest mało istotny a takie bawienie się w kilkakrotne mielenie to oszukiwanie samego siebie i złudzenie, że kawa jest drobniej zmielona, już nie wspominając o utracie aromatów kawy.
Jakiś czas temu kupiłem Macapa M4 a chwile później Rocket-a giotto i ten oto nowiuśki Macap ledwo co mieli kawę pod ten ekspres, tak go muszę skręcić na maksa, że już dalej nie mogę go ruszyć i dlatego kupiłem Compak-a K6 i śmigam nim bez żadnych oporów. Dobrze, że ten Macap to młyn sklepowy i w sklepie go właśnie mogę używać, na jakość jego mielenia nie narzekam ale pod ten ekspres jest za slaby.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » pt 05 wrz 2014, 18:25

"Czyli jednak mielenie dwuetapowe - więc dlaczego nie rozbić tego na dwa osobne etapy"?

Widzę, że zmierzasz do konkluzji, że każdy powinien mieć dwa młynki: jeden do kruszenia, drugi do mielenia. :)
Producenci chętnie by zrealizowali te marzenia, przy okazji wyrywając trochę kasy z naszych kieszeni.

Marketing jest w stanie czynić cuda.
Co mi poprzypominana obyczaje producentów rowerów górskich. 25 lat temu tłumaczyli jak dzieciom, że do jazdy terenowej nie nadają się koła 28 lub 29 calowe, tylko mniejsze, 26 calowe. Kiedy już wszyscy zaopatrzyli się w rowery górskie z kołami o średnicy 26 cali producenci znów tłumaczą, też jak dzieciom, że tak naprawdę do jazdy terenowej musisz mieć rower z kolami 29 cali. I takie się teraz produkuje.
קפה

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » pt 05 wrz 2014, 20:10

nowiuśki Macap ledwo co mieli kawę pod ten ekspres, tak go muszę skręcić na maksa, że już dalej nie mogę go ruszyć
Proponuję oddać młynek do serwisu.

Kasper.K
Sprzęt: Gaggia Classic, Mazzer SJ

Postautor: Kasper.K » pt 05 wrz 2014, 20:28

Co mi poprzypominana obyczaje producentów rowerów górskich. 25 lat temu tłumaczyli jak dzieciom, że do jazdy terenowej nie nadają się koła 28 lub 29 calowe, tylko mniejsze, 26 calowe. Kiedy już wszyscy zaopatrzyli się w rowery górskie z kołami o średnicy 26 cali producenci znów tłumaczą, też jak dzieciom, że tak naprawdę do jazdy terenowej musisz mieć rower z kolami 29 cali. I takie się teraz produkuje.
Tutaj stosujesz zbytnie uproszczenie. Obecnie każdy szanujący się producent dopasowuje rozmiar koła do przeznaczenia roweru, zawodnika i jego preferencji, typy rowerów do "jazdy terenowej" i ich rozmaitość to temat rzeka, lepiej nie zaczynajmy tego na tym forum ;).

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 09 wrz 2014, 15:27

nowiuśki Macap ledwo co mieli kawę pod ten ekspres, tak go muszę skręcić na maksa, że już dalej nie mogę go ruszyć
Proponuję oddać młynek do serwisu.
Młynek mieli prawie na styku żaren i to nie jest jego wada, tylko taka budowa. Na Mazzerze i Compaku również muszę mielić na dolnych granicach ale jeszcze mają zapas ustawienia, to raczej ekspres i kawa, którą mielę wymagają takiego mielenia. Macap jest zwyczajnie za słaby pod mój ekspres ale jakość przemiału jest bardzo dobra do innych metod i maszyn.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » wt 09 wrz 2014, 22:45

A cóż takiego jest w Twoim ekspresie, że Macap jest dla niego zbyt słaby? Kompletna bzdura.
Macap też ma zapas. Mielenie tuż przy punkcie styku żaren na M4 (z tego co się orientuję, MC4 nie różni pod tym względem od M4 i M5 niczym) daje przemiał, który z łatwością zatyka ekspres. Masz albo mocno zużyte/uszkodzone albo krzywe żarna.

Awatar użytkownika
Oskar1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic, cà phê phin, młynek Iberital Challenge, Presso

Postautor: Oskar1 » śr 10 wrz 2014, 9:21

"Czyli jednak mielenie dwuetapowe - więc dlaczego nie rozbić tego na dwa osobne etapy"?

Widzę, że zmierzasz do konkluzji, że każdy powinien mieć dwa młynki: jeden do kruszenia, drugi do mielenia. :)
Producenci chętnie by zrealizowali te marzenia, przy okazji wyrywając trochę kasy z naszych kieszeni.
Dla dużych producentów to za mały zysk, ale widzę tu potencjał na jakiegoś kickstartera. Jakby tam jeszcze dołożyć sitko do odseparowania pyłu z każdego etapu to by nie musieli wyrywać mi kasy - sam bym ją oddał ;-)
Marketing jest w stanie czynić cuda.
Miałem to szczęście że trafiłem na kompetentnego sprzedawcę - wziął dowód w zastaw, dał mi trzy rowery do przejechania się w pobliżu i po prostu zapytał który mi pasuje. Niestety wybór młynka to trudniejsze zadanie ;-)

kris75
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Kontaktowanie:

Postautor: kris75 » śr 10 wrz 2014, 18:34

Jakbyś codziennie na tym rowerze jeździł to wybór młynka do kawy w porównaniu do wyboru opon dla swojego roweru byłby dla Ciebie dziecinną zabawą.
macchina: Ascaso Basic < Delonghi eco 310 < Zelmer Supremo
macinatura: Demoka M-207
mano: początkująca

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 11 wrz 2014, 15:21

A cóż takiego jest w Twoim ekspresie, że Macap jest dla niego zbyt słaby? Kompletna bzdura.
Macap też ma zapas. Mielenie tuż przy punkcie styku żaren na M4 (z tego co się orientuję, MC4 nie różni pod tym względem od M4 i M5 niczym) daje przemiał, który z łatwością zatyka ekspres. Masz albo mocno zużyte/uszkodzone albo krzywe żarna.
Pewnie masz rację co ja się będę rozpisywać, z poglądami się nie dyskutuje...

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » czw 11 wrz 2014, 17:19

Lol. To nie pisz głupot, jakoby Macap był "za słaby" dla Rocketa.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 12 wrz 2014, 14:59

Ja opisuje moje doznania praktyczne a ty teoretyczne, skoro ty wiesz lepiej no to super gość jesteś, tak jak pisałem wcześniej z poglądami się nie dyskutuje.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » pt 12 wrz 2014, 16:58

Twoje "doznania praktyczne" spowodowane są wadą młynka i/lub żaren. Sprawny Macap z równymi i ostrymi żarnami nie ma żadnych problemów z mieleniem pod Rocketa i jakikolwiek inny ekspres na rynku.

Wróć do „Młynki”