Upgrade z i-mini na..? Macap, bezzera, wega..

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
dopeman
Consigliere
Consigliere

Upgrade z i-mini na..? Macap, bezzera, wega..

Postautor: dopeman » ndz 12 paź 2014, 10:34

"Miniacz" jest ze mną 7 lat, popracuje kolejne 7, dostał nowe żarna.. Jednak zastanawiam się cały czas nad wskoczeniem półkę wyżej, tak jak zrobiłem to z ekspresem (unica pid).

Dużo dobrego wyczytałem o młynku bezzery bb 005 i to nadal jest mój nr.1

młynkiem który mnie urzekł i rozważałbym zbieranie funduszy jest Baratza Vario W, sam fakt mielenia do pojemnika który jest ważony i daje precyzyjną dozę wydaje mi się genialny.. No ale podobno ten model jest dedykowany do alternatywy..

Czy ktoś z Was przesiadał się z półki mini na coś wyżej i może się podzielić doświadczeniem?
Obrazek
doppio napoletano lungo?

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Re: Upgrade z i-mini na..? Macap, bezzera, wega..

Postautor: roger » ndz 12 paź 2014, 13:00

Baratza Vario W = Mahlkoenig Vario W :)
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

Awatar użytkownika
dopeman
Consigliere
Consigliere

Postautor: dopeman » ndz 12 paź 2014, 13:07

No tak zauważyłem podobieństwo ;)
Obrazek
doppio napoletano lungo?

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » śr 15 paź 2014, 22:10

"Czy ktoś z Was przesiadał się z półki mini na coś wyżej i może się podzielić doświadczeniem"?

Dopeman, przesiadłem się z podobnej półki co Ascaso i-mini (Demoki 207, i-mini miałem wcześniej) na gastronomiczne żarna 64 mm i efektem tego była naprawdę kolosalna różnica w jakości przemiału, więc i w finalnym efekcie. Ja osobiście bym w ogóle nie rozważał kupna fikuśnych młynków od firm znanych skądinąd z produkcji dobrych ekspresów jak (przykładowo) Isomac czy Bazzera. Produkcja młynka i ekspresu to są zasadniczo dwie rożne sprawy. Tylko laikom młynek do kawy wydaje się prosty jak cep.

.... (tyle wydać na młynek do kawy?) ... :)

Gorąco polecam żarna co najmniej 64 mm (to ci trochę ogranicza, ale i racjonalizuje wybór), najlepiej ze sprężynkami. Na forum był niedawno bardzo ciekawy wątek o sprężynkach w żarnach i czemu one służą.
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » śr 15 paź 2014, 22:25

" ... rozważałbym zbieranie funduszy jest Baratza Vario W"

Lekki (podobnie jaki-mini), będzie jeździł po blacie kuchennym - to mój dawny koszmar. Coś za szybki jak na żarna 54 mm, chyba będzie grzał kawę. No i ta elektronika, która zawsze będzie miała okazję się popsuć. Jak dla mnie - za skomplikowany przy tak niedużych gabarytach. Za podobne pieniądze masz gastro klasykę z dużymi żarnami: Mazzer, Fiorenzato, Macap.
קפה

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » czw 16 paź 2014, 0:31

Ja przeskoczyłem na używanego Mazzera SJ. Nie ma porównania.

Awatar użytkownika
dopeman
Consigliere
Consigliere

Postautor: dopeman » czw 16 paź 2014, 9:50

Za podobne pieniądze masz gastro klasykę z dużymi żarnami: Mazzer, Fiorenzato, Macap.
Mówisz o używanych gastro tych firm? Bo nowe niestety słono kosztują.. Chyba że wersje domowe jak m2m, ale chyba nie o to Ci chodziło.
Obrazek
doppio napoletano lungo?

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 16 paź 2014, 10:00

" ... rozważałbym zbieranie funduszy jest Baratza Vario W"

Lekki (podobnie jaki-mini), będzie jeździł po blacie kuchennym - to mój dawny koszmar. Coś za szybki jak na żarna 54 mm, chyba będzie grzał kawę. No i ta elektronika, która zawsze będzie miała okazję się popsuć. Jak dla mnie - za skomplikowany przy tak niedużych gabarytach. Za podobne pieniądze masz gastro klasykę z dużymi żarnami: Mazzer, Fiorenzato, Macap.
Mam podobny młynek, Mahlkönig Vario. Nie jeździ po blacie, elektronika się nie psuje i kawa się nie grzeje.

Awatar użytkownika
pafcio0
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » czw 16 paź 2014, 12:01

Mam podobny młynek, Mahlkönig Vario. Nie jeździ po blacie, elektronika się nie psuje i kawa się nie grzeje.
Też nie czaję o co chodzi z tym "jeżdżeniem". Może pochyły blat? :)

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » czw 16 paź 2014, 16:30

Vario bym sobie odpuścił ze względu na nietrwały mechanizm regulacji - jeden z wielu przykładów. W Forte podobno wyeliminowano ten problem, no ale cena wzrosła znacząco. Jak widać, jakość przemiału to nie wszystko. Po początkowych zachwytach przyszedł czas na zderzenie z rzeczywistością, którego plastik nie wytrzymał.
Też jestem zdania, że lepszym wyborem będzie używany młynek gastro. Większy, cięższy i mniej wygodny, ale trwalszy i sprawdzony.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 16 paź 2014, 17:35

Masz fantazję trzeba przyznać, a ja ten młynek ponad cztery lata i nic z mechanizmem regulacji się nie dzieje. Ktoś pieprznął w wajchę i ją odkształcił, a potem kręci filmy, żeby naiwni się ekscytowali.

Awatar użytkownika
dopeman
Consigliere
Consigliere

Postautor: dopeman » czw 16 paź 2014, 18:09

Wyczytałem gdzieś że regulacja przemiału w Vario działa tylko na włączonym młynku. Czy to prawda?
Obrazek
doppio napoletano lungo?

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » czw 16 paź 2014, 18:31

Regulacja grubości mielenia działa zawsze, ale producent zaleca zmieniać grubość przemiału przy włączonym silniku i pustym hopperze. Podobnie jak inni producenci młynków zresztą. Młynki z większymi żarnami mają lepszą jakość przemiału niż Vario, nic w tym dziwnego. Ale Vario ma też inne zalety, zero retencji na przykład, trzy timery oraz wygodne i powtarzalne regulacje. Do mielenia na espresso używałem go prawie cztery lata. Później przeszedł do rezerwy, wygryzł go większy brat. Teraz służy do aeropressa i jako drugi młynek do espresso.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: jtk » czw 16 paź 2014, 18:38

Masz fantazję trzeba przyznać, a ja ten młynek ponad cztery lata i nic z mechanizmem regulacji się nie dzieje. Ktoś pieprznął w wajchę i ją odkształcił, a potem kręci filmy, żeby naiwni się ekscytowali.
I oczywiście nie bierzesz pod uwagę tego, że brak problemów z Twoim egzemplarzem nie oznacza wcale, że inni ich tych problemów nie mają?
A niestety mają. Doniesień o wyrabiającym się mechanizmie regulacji i innych problemach (m. in. z rozjeżdżającą się kalibracją żaren i elektroniką) z plastikowymi młynkami Baratzy jest w sieci sporo. Plus jest taki, że producent wie, że dał d... i przesadził z cięciem kosztów, więc żeby zachować dobre imię usuwa te wady mimo upływu gwarancji. Niektórym zwraca nawet pieniądze pod warunkiem wymiany Vario na Forte.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » czw 16 paź 2014, 20:21

Wcześniej pisałem, że mam Mahlköniga Vario podobnego do Baratzy Vario. Nie psuje się, to nie mogę podejrzewać, że pozostałe są wyjątkowo awaryjne. A kalibracja żaren, akurat w tym młynku, nie może się rozjeżdżać. Maksymalny lub minimalny odstęp między żarnami może się zwiększać lub zmniejszać. Zresztą jej poprawienie zajmuje minutę, jeżeli ktoś wie o co chodzi i ja zrobiłem to z ciekawości, bo nie było takiej potrzeby.
@Jtk, napisz może czy istnieje jakiś młynek w dobrej cenie, który ma wyłącznie dobre opinie i nie ma o nim negatywnych filmików w sieci?

Wróć do „Młynki”