DeLonghi KG89 / KG 79

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
GLK
Sprzęt: ciśnieniowy

DeLonghi KG89 / KG 79

Postautor: GLK » pn 05 sty 2015, 8:54

Witam wszystkich forumowiczów :)

Nie znalazłem podobnego tematu - wydaje mi się, że może być technicznie ciekawy.
Do ekspresu ciśnieniowego (standard 15 bar, kolbowy) dostałem młynek żarnowy KG89. Nie mam zastrzeżeń do estetyki i jakości wykonania, lecz funkcjonalność pozostawia delikatnie mówiąc dużo do życzenia.

Cytując producenta http://www.delonghi.com:
-> Żarnowy system mielenia kawy gwarantuje profesjonalny efekt: jednolicie zmielone ziarna oraz zachowany aromat kawy.
-> Regulacja stopnia zmielenia kawy gwarantuje wydobycie z niej pełni aromatu i smaku w zależności od wybranego sposobu parzenia.
-> Zazwyczaj, im szybszy jest przepływ wody przez zmieloną kawę, tym drobniejsze powinno być zmielenie. Mielenie średnie” jest odpowiednie do przygotowania kawy filtrowanej, natomiast mielenie “bardzo drobne” jest konieczne do przygotowanie kawy espresso.

Zaobserwowałem krótszy czas parzenia (ok. 10 sek.) zmielonej kawy względem starego młynka udarowego (ok. 30 sek.). Po wykonaniu bliższej fotografii zmielonych ziaren kawy (oczywiście tej samej - arabika, robusta) stwierdzam, iż nawet przy najdrobniejszym (fine) ustawieniu młynka KG89 widać wyraźne (ok. 1-2 mm) kawałki (po lewej stronie). Młynek udarowy (po prawej stronie) zmielił kawę praktycznie na najdrobniejszą frakcję (<1 mm).

Obrazek
Obraz: po lewej KG89, po prawej stary młynek udarowy. Skala główna cm, poboczna mm.

Meritum. Czy jest to błąd producenta lub celowe ograniczenie? Czy próbował ktoś własnymi siłami "skorygować" ustawienia?

Pewnym pomysłem mogą być rady: http://ping-pong-balls.blogspot.com/201 ... 5lKGn3lQJw

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Re: DeLonghi KG89 / KG 79

Postautor: piomic » pn 05 sty 2015, 14:20

Wrzuć jeszcze zdjęcie żaren i sam zrozumiesz.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pn 05 sty 2015, 15:22

to nie żarnowa technika mielenia jest winna ale urządzenie jakie posiadasz. KG89 to "made in china" i to najniższa półka cenowa.
Nie wiem czy do ekspresu ciśnieniowego nie szkoda w ogóle kasy na młynki tego typu, cena niska ale co z tego jak się nie sprawdzają... W ostatecznym rozrachunku chyba taniej by wyszło odżałować od razu na coś porządniejszego.

GLK

Postautor: GLK » wt 06 sty 2015, 12:51

Czy możecie ocenić stopień zmielenia i widocznych frakcji? Według producenta wszystko jest w porządku :|

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere

Postautor: piomic » śr 07 sty 2015, 23:44

Jest w porządku bo ten młynek nie da rady lepiej zmielić. Zaglądnij mu do brzuszka i zobacz żarna - jaką mają średnicę i jak są wykończone. Idę o zakład, że tępy odlew. Prawdziwe są frezowane na ostro.

GLK

Postautor: GLK » czw 08 sty 2015, 11:11

Żarna w stosunku do całości (gabarytów, silnika) zapewne są odpowiedniej wielkości do zastosowań domowych. Trudno mi to ocenić, ale producent wiedział co robi ;)
Wykonanie jest dobre - nie widzę żadnych zadziorów, nierówności. Czy problemem nie jest odległość między żarnami?

Jeszcze jedno zdjęcie. Tym razem ten sam młynek.

Obrazek
Obraz: Zmielona kawa młynkiem De'Longhi KG89 - po lewej stronie medium, po prawej fine-medium.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere

Postautor: piomic » czw 08 sty 2015, 18:32

Tak, producent wiedział – jak najtaniej.
Masz swoją teorię i nie dopuszczasz innej opcji. Kolega pisał, że to najtańsza chińszczyzna. Oglądałeś żarna? Dlaczego nie zrobisz im zdjęcia i nie pokażesz?
Są podobne do tego?
http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=15113
http://www.akcesoriabaristy.pl/environm ... f7e863.jpg
Nie sądzę, sam mam tani młynek do dripa w pracy (Krupsa za 200 czy 300) więc wiem co w nich siedzi, do espresso się nie nadaje. I nie chodzi o średnicę tylko technologię. Przeciągając palcem po żarnie Mazzera można się skaleczyć bo jest po prostu ostre, w Krupsie mieszka nieszlifowany odlew który tylko miażdży ziarna. Kolejna sprawa to precyzja osadzenia.

maragofan
zagląda od święta
Sprzęt: moka, phin, FP

Postautor: maragofan » czw 08 sty 2015, 20:54

Zaletą tanich chińskich młynków jest to, że są tanie. Na tym kończą się zalety. Wszystkie cechy użytkowe są pochodną konstrukcji i tak ma być. Po pierwsze, podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest tworzywo sztuczne (najczęściej polistyren) i nie chodzi tu bynajmniej o obudowę czy hopper. Niestety z tworzywa wykonuje się korpusy napędów i oczywiście koła przekładni i tak jak wyjdą z wtryskarki tak pójdą do montażu. Przy takiej konstrukcji nie ma mowy o zachowaniu prawidłowego położenia żaren wobec siebie. Brak centryczności i osiowości. Szczelina w żarnach zmienia się po obwodzie w szerokich granicach. Nie ma zatem sensu wykonanie precyzyjne takich żaren. Z powyższego wynika, że zawsze grubość przemiału będzie mocno niejednorodna. Dobrze można to zobaczyć na mokro, bo na sucho grubsze frakcje ukrywają się pod pyłem i pierwsze wrażenie - drobno zmielone. Powyższe nie oznacza, że takie młynki nie nadają się do niczego. Trzeba po prostu zaakceptować ich przypadłości i nie oczekiwać cudów. :wink:

GLK

Postautor: GLK » pt 09 sty 2015, 11:20

Masz swoją teorię i nie dopuszczasz innej opcji. Kolega pisał, że to najtańsza chińszczyzna. Oglądałeś żarna? Dlaczego nie zrobisz im zdjęcia i nie pokażesz?
Jak najbardziej dopuszczam inne opcje, ale w ramach założonego tematu. Cena w przypadku prezentu nie ma znaczenia :)
Nie mam porównania do droższych, ale w KG89 wyglądają identycznie jak te:
http://www.delonghi.com/Global/Products ... rinder.jpg

Nie oczekuję cudów, ale nie w pierwotnym stanie nie mogłem zaakceptować polityki producenta. W pierwszym poście przytoczyłem opis, który zupełnie nie pokrywa się z rzeczywistością.

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere

Postautor: piomic » pt 09 sty 2015, 12:37

Opis z pierwszego posta to typowy bełkot marketingowy i jak każdy tekst tego typu ma wartość ujemną. Nie pomoże a namiesza.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pt 09 sty 2015, 14:39

nie ma chyba sensu ciągnąć tego tematu. Odpowiedzi na postawione pytanie już udzielono.
Gdyby sprzedać ten młynek i w ramach uzyskanego budżetu kupić ręczny młynek żarnowy którejś japońskiej marki efekt będzie lepszy. Hario ma dokładniejszą regulację i potrafi zmielić drobniej, aż do zapchania ekspresu włącznie. W elektrycznych trzeba wydać minimum 3x więcej niż za wyżej omawiany. Oszczędzając na siłę ryzykujesz takie niespodzianki jakiej właśnie doświadczyłeś.

GLK

Postautor: GLK » pn 12 sty 2015, 14:10

Zmniejszając odległość żaren uzyskałem zadowalający efekt mielenia. Irytujące pozostają ograniczenia producenta.
Jeżeli ktoś potrzebuje wskazówek "ulepszenia" zapraszam na priv.

Moderatorze, proszę zamknąć temat :/

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 13 sty 2015, 9:22

A po co zamykać temat, może ktoś będzie miał jeszcze jakiś spostrzeżenia itd.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Wróć do „Młynki”