Tani młynek do ekspresu kolbowego

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Tani młynek do ekspresu kolbowego

Postautor: Crom » czw 07 sty 2016, 15:51

nie wiem jak dajesz radę uzyskać espresso na marketowej mielonce i prostym sitku, u mnie jest mocna pompa i taka kawa nie stawia prawie żadnego oporu i 25ml miałbym w parę sekund, kawa w ogóle się nie zaparzy.

Wracając do tematu jeśli masz proste sita i dobry ekspres to dobry młynek moim zdaniem to podstawa, nie ma sensu skąpić bo bez młynka taki ekspres nie ma sensu. Na allegro ktoś wystawia używany gaggia mdf w niskiej cenie: http://allegro.pl/mlynek-do-kawy-gaggia ... 55835.html, czasem też ktoś sprzedaje graefa, demokę lub ascaso albo inny podobny, coś tam da się kupić.

Passo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic, młynek Zelmer rocznik 77:)

Postautor: Passo » czw 07 sty 2016, 22:01

90% kaw przelatuje, ale jednak te oznaczone jako "miscela per maccina espresso casa" po prostu "działają".

A propos marketu, to jeśli możesz wypróbować tę (jako ciekawostkę):

http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDe ... 3120655955

W moim T kosztowała ostatnio 10 z.
Ale jeśli u Ciebie przeleci łatwo przez tą mieszankę, to oddam Ci chętnie kaskę :)
Jak nie to też :) Byłby to dla mnie punkt odniesienia.

U mnie jest aż za drobna, może to jednak kwestia mojego egzemplarza albo po prostu GC.

Pozdrawiam.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pt 08 sty 2016, 9:41

od kilku lat nie kupiłem żadnej kawy mielonej i herbaty w torebkach. Nie mam zamiaru tego zmieniać, jeśli naprawdę chcesz mi coś wysłać to oczywiście możesz (napisz na PW), napiszę jak wyszło parzenie i czy coś w ogóle wyszło. Mój A.Arc ma wydajną pompę ciśnieniową, przy podwójnym sitku i dozach 8-9g nie udało mi się jeszcze go zatkać, przy zbyt drobnym mieleniu i nadmiernym wzroście ciśnienia powstawało kanałowanie.
Żadna polska palarnia nie oferuje kawy po 40zł/kg, już sam ten fakt daje do myślenia. Będąc w sklepie zwracam sporą uwagę na to co podaje producent na opakowaniach żywności i nie raz przekonałem się, że "tania" żywność oznacza często produkt oszukany, niepełnowartościowy lub przeterminowany.
A tu videotest 10 kaw z marketu: http://youtu.be/meJ0LlxM25Y?t=10m6s

Passo
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Gaggia Classic, młynek Zelmer rocznik 77:)

Postautor: Passo » pt 08 sty 2016, 11:20

Ale używasz 9 g na podwójne sitko ?
Przepraszam za to pytanie z góry ale tak wynika z Twojego postu.
Czyli Twój ekspres reaguje na drobne zmielenie kanałowaniem, mój robi problem z przepchaniem się.

Chciałem zobaczyć w porównaniu jak będzie u Ciebie, żeby stwierdzić, czy mój ekspres jakoś słabiej ciśnie.
Wolałbym Ci wysłać kaskę, ale jeżeli kupię tą kawę kiedyś to chętnie Ci wyślę.
Te kawy których używam kosztują najczęściej 60 - 70 zł./ za kilogram. (około 15-18 za 250 g.) Pellini Velutato (najczęściej) lub Cremoso. Ta druga często wypada z okienka dobrego stopnia zmielenia, pierwsza trzyma poziom.

Ale wracając do meritum:

Jeszcze jest taki młynek Nivona:
http://www.skapiec.pl/site/cat/313/comp/7242751
Czy to będzie konkurencja dla tego taniego Graefa?

Czy ta Gaggia MDF będzie od nich lepsza?
Chyba w cenie około 350 zł da się też kupić używkę I Mini ?

Być może będę miał w przyszłym tygodniu na parę dni taki tani młynek z Tchibo, to zobaczę jak to wychodzi, ciekawy jestem.

Dzięki tak w ogóle za odpowiedzi.

Wróć do „Młynki”