Co na początek - KM 3873 czy Rhinowares?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: kilka już jest...

Co na początek - KM 3873 czy Rhinowares?

Postautor: siewcu » sob 05 gru 2015, 18:17

Witojcie,
właśnie taki dylemat mam. Polecano mi młynek ręczny na początek i odpuścić tanie elektryki. No ale nagle pojawił się drugi "front", aby nie brać Rhino, bo ręczne to zło, bo mi się machanie znudzi itd. I zgłupiałem... Kawę chcę mielić pod alternatywę, ilości około 20g dziennie. I nie wiem co kupić - owego Severina czy Rhinowaresa?
V60-01 + AP + Severin KA5702 + Astoria CKE + Ascaso Basic + FP
Mazzer Super Jolly + serbski młynek ręczny
były: Zassenhaus Brasilia, chiński młynek ręczny

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Co na początek - KM 3873 czy Rhinowares?

Postautor: ded » ndz 06 gru 2015, 16:44

Ręczny na dłuższą metę jest niewygodny i ja bym na niego kasy nie wydawał. Ten Severin do alternatywy się nada o ile jest żarnowy. Trochę drożej masz Graefa CM70, który zmiele także do kolby. Niewiele droższy a bardziej przyszłościowy.

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » ndz 06 gru 2015, 16:51

kolba mnie nie interesuje, tylko alternatywa i przelew. nie potrzebuję drobnego mielenia tylko grube - espresso to nie moje ilości. a nie wiem który z tych dwóch zmieli w miarę równo... bo używany graef cm80 po przebiegu 10kg jest chyba raczej średnią opcją, bo nowe żarna kosztują ponad 200zł.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » ndz 06 gru 2015, 19:07

używany graef cm80 po przebiegu 10kg jest chyba raczej średnią opcją, bo nowe żarna kosztują ponad 200zł.
a propos żaren, wie ktoś jak długo stalowe żarna stożkowe w młynku tej klasy gwarantują dobrą jakoś przemiału, a po jakim przebiegu będą wymagać wymiany? Chociaż orientacyjnie.
Strona Caffeprego podaje: "żywotność żaren przewidywana jest na ok. 600 kg kawy", gdzie indziej podano: "żarna stożkowe średnio starczają na zmielenie 500 kg kawy w porównaniu z 250 kg zmielonymi przez jeden komplet żaren płaskich" Na innym forum użytkownik DrUsagi wymienił po 200-300kg i napisał że była potem różnica w smaku. Zakładam że chodziło w tych opisach o młynki wysokiej klasy (chociaż Mahlkoenig dla żaren modelu K30ES podaje trwałość aż 2,5 tony kawy http://www.coffeeparts.pl/czesci-mlynko ... k30es.html), ale nawet jakby przyjąć że tańsze żarna mają kilkukrotnie niższą trwałość, to wciąż wychodzi koło 100kg.

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » ndz 06 gru 2015, 21:37

skończyło się na kupnie Zassenhaus Brasilia.

Wróć do „Młynki”