Młynek do Kawiarki

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Tinu
zagląda od święta
Sprzęt: kawiarka bialetti

Młynek do Kawiarki

Postautor: Tinu » wt 15 gru 2015, 0:02

Witam

Piszę i już się wstydzę bo brak mej wiedzy w tematach około kawowych jest porażający, wypiłem w życiu łącznie może z 10 kaw, ALE moja żona smakuje się tym napoju. Szanowna Małżonka pija kawę z takiej oto małej kawiarki:

bialetti fiammetta
Obrazek

Kawę kupuje sobie w sieciowych sklepach (tchibo itp.).

Chciałbym na święta kupić dobry młynek, wydaje mi się że świeżo zmielona kawa to jednak fajna sprawa.

Wymagania:

- elektryczny
- nadający się do mielenia kawy do kawiarki (czyli z tego co rozumiem powinien być żarnowy i regulowany)
- do 1000zł (jak nie warto dopłacać to może być mniej)
- kompaktowe gabaryty (mamy małą kuchnie, nie mniej jednak jakość >> gabaryty)

Nie bijcie proszę, pomożecie? :)

Tinu
zagląda od święta

Re: Młynek do Kawiarki

Postautor: Tinu » wt 15 gru 2015, 11:14

Poszperałem trochę i skłaniam się aktualnie ku: GRAEF CM702 EU, jest w dobrej cenie i zbiera na forum przyzwoite opinie. Może nie "achy i ochy" ale z tego co widzę w tej cenie jest polecany. Wtedy mógłbym kupić jeszcz spieniacz do mleka, rzadziej niż espresso ale jednka czasami cappuccino luba też pije.

Tinu
zagląda od święta

Postautor: Tinu » wt 15 gru 2015, 12:58

Myślicie że będzie ok? :)

jatohalo
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic + Graef CM 800

Postautor: jatohalo » śr 16 gru 2015, 12:38

Ja użytkuje już od dwóch lat graef cm 800 i śmiało go mogę polecić.

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: kilka już jest...

Postautor: siewcu » śr 16 gru 2015, 12:53

a może wystarczy Ci tańszy severin km3873? i zapas porządnej kawy za resztę? albo używany gastro i włożyć nowe żarna...
V60-01 + AP + Severin KA5702 + Astoria CKE + Ascaso Basic + FP
Mazzer Super Jolly + serbski młynek ręczny
były: Zassenhaus Brasilia, chiński młynek ręczny

Tinu
zagląda od święta

Postautor: Tinu » śr 16 gru 2015, 22:15

a może wystarczy Ci tańszy severin km3873? i zapas porządnej kawy za resztę? albo używany gastro i włożyć nowe żarna...
Tak na prezent, pod choinkę, używany gastronomiczny (więc pewnie spory) i z nowymi żarnami... tak nie bardzo, chociaż zapewne to by dało najlepszą jakość. Zdecydowałem się na GRAEF CM702 EU i do tego zpieniacz do mleka z podgrzewaniem. Dodatkowo do kawowego prezentu chcę właśnie dokupić jakąś dobrą kawę, tylko wolałbym kilka różnych w mniejszych ilościach kupić, ale na allegro jest z tym trochę problem. W sieciówkach pokroju Tchibo dostanie się dobre kawy czy jak to sieciówkach średnie... gdzie najlepiej kupić zatem kawy?

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » czw 17 gru 2015, 0:37

nie pisałeś że to dla kogoś, myślałem, że dla siebie kupujesz. a kawa - http://caffeprego.pl/phpBB3/viewforum.php?f=37 tu masz forumowych sprzedawców, na pewno znajdziesz coś dobrego.

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » czw 17 gru 2015, 10:05

[...] Dodatkowo do kawowego prezentu chcę właśnie dokupić jakąś dobrą kawę, tylko wolałbym kilka różnych w mniejszych ilościach kupić, ale na allegro jest z tym trochę problem. W sieciówkach pokroju Tchibo dostanie się dobre kawy czy jak to sieciówkach średnie... gdzie najlepiej kupić zatem kawy?
I od tego trzeba było zacząć.
Kupowanie młynka do mielenia marketowych kaw mija się z celem, różnica między gotową marketową mielonką a ziarnami zmielonymi w domu będzie niewielka, może nawet niewyczuwalna; w marketach nie ma świeżo palonych ziaren wysokiej jakości. Ziarna 9 miesięcy po wypaleniu to już śmieć, jest w nich znikoma część początkowego smaku i aromatu. Przyjmuje się, że kawa zachowuje swą świeżość do ok. 3 miesięcy po wypaleniu, więc sensowne jest zaopatrywanie się w nią tam, gdzie na torebkach podana jest data palenia, data ważności nie ma większego znaczenia.

Kolega podał adres, gdzie można się zaopatrzyć w wysokiej jakości świeżą kawę (dobre sklepy podają datę palenia i dobrze jest to sprawdzać przed zakupem).
Inne pytanie, czy kawiarka to najlepsze rozwiązanie? Swoją sprzedałem bo dużo bardziej posmakowała mi kawa zaparzana w Aeropresie czy dripie Hario V60.
Do tych metod stosuje się ziarna jasno lub średnio palone a profil smakowy jest zupełnie inny niż w przypadku kawiarki; lekki, owocowy, kwaskowaty (nie kwaśny). Jest to przesiadka na coś całkowicie innego, czasem wymaga trochę czasu na przyzwyczajenie, przełamanie stereotypów, jak posmakuje, nie ma powrotu.

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » czw 17 gru 2015, 12:45

Inne pytanie, czy kawiarka to najlepsze rozwiązanie? Swoją sprzedałem bo dużo bardziej posmakowała mi kawa zaparzana w Aeropresie czy dripie Hario V60.
popieram, mieliłem kawę do kawiarki, jak dostałem V60 to już nie chce mi się patrzeć na kawiarkę...

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 18 gru 2015, 12:37

Swoją sprzedałem bo dużo bardziej posmakowała mi kawa zaparzana w Aeropresie czy dripie Hario V60.
Do tych metod stosuje się ziarna jasno lub średnio palone a profil smakowy jest zupełnie inny niż w przypadku kawiarki; lekki, owocowy, kwaskowaty (nie kwaśny). Jest to przesiadka na coś całkowicie innego, czasem wymaga trochę czasu na przyzwyczajenie, przełamanie stereotypów, jak posmakuje, nie ma powrotu.
Ok, zgadzam się. Ale przesiadka w moim przypadku nie oznacza odrzucenia tej metody zaparzania, bo jest ona równie fajna i dobra jak pozostałe. Wszystko sprowadza się do dobrej kawy. Zaparzałem w caffetierce jasno palone Kenie i Etiopie i nic nie mam przeciwko. Dobra kawa jest dobra ;). Po latach twierdzę, że wszystkie metody zaparzania mają wiele wspólnego, a w zasadzie wszystkie zmienne: woda, jej temperatura i ilość, kawa, jej zmielenie i ilość, czas, ciśnienie, przepływ. To czy w filiżance mamy coś smacznego czy nie, jest kwestią wyobraźni, umiejętności, doświadczenia, ciekawości :). Przesiadka może dotyczyć więc nastawienia do kawy w ogóle :).

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » pt 18 gru 2015, 14:35

Moje negatywne nastawienie do kawiarki jest — jak zwykle — subiektywne.
Wynika to może stąd, że pierwsze parzenia w niej robiłem na mielonce Dallmayr, było to strasznie podłe i to wrażenie się gdzieś głęboko utrwaliło.
Dwa pozostałe urządzenia od początku dawały niezłe efekty, więc do nich jestem przekonany, poza tym mamy tu większe pole manewru (doza, czas, temperatura).

Tinu
zagląda od święta

Postautor: Tinu » wt 22 gru 2015, 2:42

Dzięki za link do dobrych sklepów i za uświadomienie że nawet nie mielona kawa wietrzeje szybko. Poszperałem w tych sklepach ale nic nie potrafię wybrać :/ Możecie polecić 2-3 kawy warte uwagi? Raczej coś w stronę subtelnych, łagodnych smaków, ewentualnie coś bardzo klasycznego. Wiem że co osoba to inny gust, ale jak nie Wy to będę musiał brać losowo :)

siewcu
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: siewcu » wt 22 gru 2015, 13:34

poczekaj chwilę. masz forumowych sprzedawców, np Mastro Antonio - odezwij się, powiedz jakie masz oczekiwania względem kawy, jak parzysz - na pewno pomoże. jak każdy inny poważny sprzedawca kawy zresztą...

Tinu
zagląda od święta

Postautor: Tinu » wt 22 gru 2015, 13:57

Antonio był uprzejmu napisać, kawy wybrane i zamówione, dziękuje wszystkim za pomoc i że nie przegoniliście nie-kawosza precz ;)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » wt 22 gru 2015, 15:13

nie przegoniliście nie-kawosza precz ;)
To przez tradycyjną polską zawiść.
Spróbujesz, zarazisz się i każdy uciułany grosik będziesz wydawał na kawowe zabawki. Po co masz mieć lepiej niż my tutaj? :mrgreen:

Wróć do „Młynki”