Stary ręczny młynek żarnowy Zassenhaus

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Pavlos
Sprzęt: nie mam

Stary ręczny młynek żarnowy Zassenhaus

Postautor: Pavlos » ndz 18 gru 2016, 22:29

Witam,
zaczynam przygodę z prawdziwą kawą dlatego szybko potrzebowałem przerzucić się ze starego udarowego młynka Niewiadow który produkował masę pyłu zamiast zmielonej kawy. W tej chwili bardziej smakują mi kawy delikatniejsze kawy z metod alternatywnych dlatego też z racji ograniczonego budżetu kupiłem plastikowy driper i rozpączołem poszukiwania równie budżetowego młynka. Po przeczytaniu forum okazało się, że ceny młynków polecanych przez użytkowników zaczynają się od 200zł. Młyłynki te trzeba od razu modyfikować żeby uzyskać sensowną stabilizację, a i tak ich przemiał pozostawia wiele do życzenia. W niektórych postach proponowano poszukać starych młynków z żarnami metalowymi uznanych firm. Postanowiłem pójść tą drogą i po miesiącu poszukiwania zakupiłem ten oto młynek firmy Zassenhaus. Cena 30zł + koszta przesyłki. Po dostarczeniu od razu zabrałem się za testy. Okazało się jednak, że młynek mieli jedynie bardzo grubo. Trzy obroty korbki i nie było 18g kawy, postanowiłem więc młynek rozkręcić. W środku po szybkich oględzinach okazało się że górne żarno jest założone odwrotnie(nie wiem po co ktoś to zrobił, może rozebrał i nie wiedział jak złożyć). Postanowiłem je obrócić, nieźle trzeba było się namęczyć żeby rozkręcić młynek, musiałem wkręcić w żarna szmatkę żeby się udało. (Wie ktoś co zrobić żeby ta korbka nie zaciskała się tak bardzo mocno na ośce?) Po obróceniu wszystkiego, wycentrowaniu jak najlepiej tylko umiałem, skręceniu wszystkiego spowrotem, kolejne testy. Teraz trzeba było się już trochę nakręcić, ale w końcu kawa się skończyła i przyszedł czas na sprawdzenie rezultatów, jaki byłem ucieszony gdy zamiast pyłu w szufladce zobaczyłem równo zmieloną kawę, jako takiego pyły na pierwszy rzut oka nie uświadczyłem. Kawa wyszła dużo lepsza niż z młynka udarowego.
Ale nasuwa mi się pytanie czy nie można by kupić jeszcze coś lepszego w podobnym przedziale cenowym? Czy żarna jeszcze dadzą rade czy są już na wykończeniu? Proszę o ocenę czy pchać się w renowację tego młynka,czy szukać czegoś jeszcze lepszego? Zdjęcia młynka są w stanie w jakim do mnie przyszedł. W tej chwili jest wymyty, zdarty z grubsza nalot z rdzy, prezentuje się trochę lepiej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Młynki”