Tani młynek

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
bartoromero

Re: Tani młynek

Postautor: bartoromero » ndz 30 gru 2012, 23:50

He he... one wszystkie są identycznej konstrukcji, na identycznych podzespołach - różnią się tylko obudową... (mówię o tym wcześniejszym - nie o Niewiadowie)
Także przypuszczam, że ten będzie ładniej wykonany - może w sprzyjających okolicznościach troszkę bardziej precyzyjny - i loteria (na dobry egzeplarz) nabiera rumieńców - daję 50/50%, że się trafi coś lepszego.
Ale to i tak za mało, żeby uzyskać namiał przynajmniej dobry... bo żarna te same (beznadziejne), silnik ten sam, inaczej (choć może ton ciszej) będzie wrzeszczał :) , kawa inaczej będzie się elektryzować na plastikowym pojemniczku... :D

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » czw 03 sty 2013, 10:41

W temacie "tani młynek" liderem są chyba japońskie młynki ręczne, marki Hario, Tiamo posiadają stożkowe żarna ceramiczne, a więc oferują technologię zbliżoną do tej użytej w topowych maszynach elektrycznych. W zamian za odrobinę wysiłku dają możliwość naprawdę drobnego mielenia za dużo niższe pieniądze. Mają też spory zakres regulacji wielkości mielenia. Inna zaleta to prostota i związana z tym niewielka awaryjność oraz łatwość czyszczenia. Potrzeba zapewniania zasilania elektr., odpowiednio dużego miejsca na postawienie, zjawisko elektryzowanie się mielonki czy nagrzewanie mielonego produktu to tutaj problemy nieznane.
Ich cena to około połowy ceny najtańszego młynka elektrycznego posiadającego takie żarna. Jeden uczestnik forum który ma u siebie i drogi młyn elektryczny, i jeden z tych ręczniaków, porównywał ich możliwości wręcz do młynków 5x droższych. Jeśli ktoś mieli niewielkie porcje kawy, nie ma ekspresu z najwyższej półki i nie chce inwestować dużo środków w młynek to chyba warto spróbować. Kręcenie korbką kilkadziesiąt sekund na 1 porcję kawy to niewielki wysiłek i fajna zabawa.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 03 sty 2013, 11:59

Wysiłek może i niewielki, ale czy zabawa fajna. Kiedyś popsuł mi się elektryczny młynek i musiałem go wysłać do serwisu. W tym czasie chciałem mielić kawę starym ręcznym młynkiem, jakość przemiału była wystarczająca, bez problemu zatykał ekspres. Problem w tym, że na jedno espresso musiałem zrobić około 250 obrotów, nie za szybkich, bo górne żarno ma słabą stabilizację i przy szybkich obrotach jakość przemiału spadała. Piję kilka kaw dziennie, żona drugie tyle. Kręciłem młynkiem jeden dzień, a na drugi kupiłem młynek elektryczny. A jakie wnioski, moim zdaniem ręczny młynek jest dobry do metod niewymagających bardzo drobnego mielenia, wtedy trzeba wykonać znacznie mniej obrotów. Ale do espresso, przy kilku dziennie, to uchowaj Boże, szkoda czasu.
A przy okazji, to japońskie jest Hario, Tiamo ma siedzibę na Tajwanie. Nie wiem jak młynki, ale drippery Tiamo są robione w Chinach, a na Hario widnieje napis "made in Japan"

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » czw 03 sty 2013, 13:28

Przy wielu kawach i to dla paru osób też bym się zastanawiał, tak jak pisałem, ale przy 1-2 dziennie ..... :D . Mi i mojej pani zmielenie jednej porcji na ręcznym Hario Slim na drobno zajmuje średnio ok. 90 sekund, oglądając filmiki z prezentacji w necie widziałem że to taki przeciętny czas, (jeszcze szybciej i lżej idzie jak się trzyma młynek w powietrzu, nie opierając o blat). Czy to za dużo..... każdy oceni sobie sam. Dla mnie to chwilka.

Awatar użytkownika
AndrewMD
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Bialetti Moka Express, Aeropress,
DeLonghi ESAM 3000.B

Postautor: AndrewMD » czw 03 sty 2013, 18:12

Czytam ten temat i skłaniam się do kupienie młynka MPM za ok. 100PLN. Myślę, że to nie byłby zły pomysł, ponieważ po weekendzie chcę zakupić ekspres do kawy EC 152CD. Myślałem nad młynkiem Hario, ale MPM jest elektryczny i, jak czytałem już trochę tematów na forum, nie najgorszy pod względem cena/jakość.

expel
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » czw 03 sty 2013, 23:27

Jeżeli czytałeś na forum że młynek MPM będzie odpowiedni do ekspresu, to czytałeś na pewno inne forum niż to. Radził bym jeszcze raz przeczytać temat o młynkach odpowiednich do ekspresu. Tyle ode mnie... Normalnie ręce już powoli opadają...

edit.
Nie wiesz? Przeczytaj tematy. Dalej nie wiesz? Zadaj pytanie, na pewno ktoś odpowie. A nie pisz że po przeczytaniu tego forum ktoś polecił ten młynek do ekspresu. To tak jakby napisać: Przeczytałem opinie o Fiacie 125p i o Ferrari wynika z nich ze Fiat będzie odpowiedni... Nie tędy droga.

btw. Szukając czegoś o dripie na YT napotkałem takie coś. http://www.youtube.com/user/TassimoPL?v=9cQNtJsb2Ew Komentarz chyba zbędny...

edtheduck
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » pt 04 sty 2013, 1:03

btw. Szukając czegoś o dripie na YT napotkałem takie coś.
Zabawna reklama.
Widać dla niektórych ważniejszy jest czas, niż smak :)

encoder
zagląda od święta
Sprzęt: Przeżuwam kawę i popijam wrzątkiem.

Postautor: encoder » pt 04 sty 2013, 12:48

AndrewMD trudno mi się odnieść do młynka MPM, nie miałem go w ręku, też był moment że o nim myślałem, ale zrezygnowałem na rzeczSeverina (obecnie po tuningu).
W moim odczuciu już się nadaje pod espresso, ale nie mam za bardzo skali odniesienia odnośnie zmielenia,może inni koledzy mający Severina i większe doświadczenie napisali by coś więcej.

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » pt 04 sty 2013, 13:50

Ale którego severina? Bo jest severin o konstrukcji takiej jak MPM i takiej jak słynny młynek tchibo. Ty masz chyba ten drugi, czyli zupełnie inne żarna, stożkowe.

encoder
zagląda od święta
Sprzęt: Przeżuwam kawę i popijam wrzątkiem.

Postautor: encoder » pt 04 sty 2013, 16:53

Sorki :oops: mogłem od razu napisać,chodzi oczywiście o Severin KM 3873 na stożkowych żarnach,czyli coś ala Tchibo.

skarbimirek
Sprzęt: nie mam

Postautor: skarbimirek » ndz 24 lis 2013, 18:49

Co sądzicie o tym tanim żarnowym młynku austriackiej firmy?

http://allegro.pl/zarnowy-mlynek-do-kaw ... 16777.html

Sprawdzi się do metod przelewowych?

Wróć do „Młynki”