Młynek Eureka Mignon MCT

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
rafla
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups, Eureka, Ascaso, Jura, Bialetti

Re: Młynek Eureka Mignon MCT

Postautor: rafla » wt 02 lip 2013, 9:59

Nigdy nie udało mi się zablokować tego młynka, nawet na ułamek sekundy. :opad:
"Yo I'm a lazy arse, scruffy hair, outa bed stumbling... Grumbling: Where's my Coffee?"

Awatar użytkownika
pafcio0
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » wt 02 lip 2013, 11:07

Może ta nowa seria ma bardziej czuły 'bezpiecznik' zatrzymujący żarna przy zbyt dużym oporze?

jazol
zagląda od święta
Sprzęt: Jura E8; kawiarka bialetti 1 & 4 cups, AeroPress, FP, młynek ręczny hario slim, młynek Eureka Mignon

Re: Odp: Młynek Eureka Mignon MCT

Postautor: jazol » wt 02 lip 2013, 12:32

Też przyszedł mi na myśl zbyt czuły bezpiecznik, ale w takim razie niewiele dałoby się zrobić bo nie ma chyba możliwości ustawienia czułości (z poziomu użytkownika). Chyba że się mylę, to może ktoś mnie poprawi...

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » czw 04 lip 2013, 21:52

Eureka się zablokowala. Rozkrecamy żarna, aż startnie znowu. Skręcamy młynek na drobniejsze mielenie z powrotem. I tyle

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pt 05 lip 2013, 23:01

...Co do regulacji to robię to oczywiście na włączonym i pustym młynku.
...pusty młynek... :roll:
Ziarna kawy podczas regulacji przemiału, zabezpieczają żarna przed zablokowaniem się... :wink:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » śr 05 mar 2014, 18:36

Mam pytanie do użytkowników eureki... Czy Wam rownież momentami młynek podczas mielenia potrafi się zablokować? Silniczek pracuje, ale żarna przestają się obracać!? Po ponownym uruchomieniu albo potrząśnięciu młynkiem wszystko wraca do normy i młynek mieli bez problemów. Nie wiem czy mam wadliwy egzemplarz, czy włącza się jakiś system bezpieczeństwa.
Wczoraj i dziś pojawił się u mnie ten sam problem, tj. po zmianie grubości mielenia (na włączonym młynku oczywiście) z drobnego (espresso) na grubsze (moka) żarna się zablokowały i nie chciały ruszyć. Dopiero po rozkręceniu młynka i oczyszczeniu komory młynek ruszył. Młynek mam już z 1,5 roku i dopiero wczoraj pojawił się taki problem. Do tej pory mieliłem tylko drobno pod espresso i zapewne dlatego problem nie występował. Ostatnio zacząłem jednak zabawę również z moką używając do tego Eureki i zaczęły się problemy. Aha, gdy młynek jest ustawiony do drobnego mielenia pod espresso to działa bez problemów. Dopiero, gdy przekręcę pokrętło grubości mielenia na grubsze (obrót pierścienia regulacyjnego o 1,5 obrotu) to młynek chwilę pomiele i następuje blokada żaren :twisted: Co za czort z tym młynkiem? Czyżby podczas zmiany regulacji jakieś drobinki kawy dostawały się pod żarno i je blokowały (gdy młynek zwalnia słychać jakby żarno o coś tarło)? Problem z młynkiem na pewno nie spowodowała kawa, ponieważ piję ją już jakiś czas jako espresso i młynek mielił ją do tej pory bezproblemowo. Kłopoty zaczęły się dopiero w momencie gdy zacząłem zmieniać grubość mielenia z drobnego na istotnie grubsze (wspomniane 1,5 obrotu pokrętłem do regulacji grubości mielenia). Czy ktoś się orientuje jak można zaradzić temu problemowi? Czy faktycznie jest tak jak wspomniał Slavik, że zmianę grubości mielenia trzeba wykonywać tylko i wyłącznie wtedy, gdy w komorze są ziarna kawy (ja zmieniałem ustawienie przy pustej komorze)?
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

Awatar użytkownika
Silesius
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: BEZZERA / EUREKA / HARIO / AEROPRESS
Kontaktowanie:

Postautor: Silesius » wt 11 mar 2014, 18:15

Przekazaliśmy picasso83 wszystkie możliwe instrukcje i eksperymenty :). Chyba podziałało ;-) (?)
Gryfny Kafyj na Fejsbuku: Lubisz? ;)
Profesjonalny sklep z kawą (i nie tylko!): www.CafeSilesia.pl

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » wt 11 mar 2014, 22:54

Faktycznie, zapomniałem napisać o wielkiej pomocy w rozwiązaniu problemu ze strony Silesiusa :kwiat: Tak, porada okazała się skuteczna i młynek teraz radzi sobie z takimi zmianami grubości mielenia :) Nie zmienia to jednak faktu błędów konstrukcyjnych w tym młynku. Rozumiem, że młynek może się zablokować, gdy bezpośrednio na żarna wsypię kawę i chcę zmielić znacznie drobniej niż na początkowym ustawieniu. Gdy występuje jednak problem blokady przy przejściu z drobnego mielenia na wyraźnie grubsze to zdecydowanie jest coś nie tak w budowie młynka :cry:
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

mkluczny
Sprzęt: Bezzera Magica S-MN
Eureka Mignon MCI

Postautor: mkluczny » wt 15 kwie 2014, 15:49

Mam ten sam problem. U dystrybutora dowiedziałem się, że jest to wada konstrukcyjna w nowych modelach! Problem leży w plastikowym elemencie prowadzącym od żaren do wylotu. Od strony żaren element ten ma zbyt mały wlot i młynek się "zatyka". Jako rozwiązanie problemu polecono mi wyjąć ten element i mielić bez niego do czasu kiedy Eureka opracuje i wyprodukuje nowy.

mmorka
Sprzęt: Bezzera Bz10, Bieletti Brikka 4cups, Moka express 6cups, Aeropress, Hario v60-02, 01, FP Tesco, Eureka Mignon i parę ręcznych młynków

Postautor: mmorka » sob 19 kwie 2014, 12:17

Ja już dawno kminiłem co z tym łącznikiem zrobić. Idąc śladem ostatniego postu wywaliłem go z młynka. Przemiał leci może nieco mniej grzecznie, ale moim zdaniem znacznie poprawiło to jakość przemiału, a co za tym idzie smak espresso.

darksmail
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic

Postautor: darksmail » sob 31 maja 2014, 20:26

Witam,
Widzę że raczej na temat jakości młynka i przemiału wypowiadali się nowi nabywcy. Czy mógłby ktoś napisać jak młynek zachowuje się przynajmniej po 2 latach używania? Jakie usterki się pojawiają? Wcześniej była mowa o bryleniu się kawy podczas mielenie. Nikt w końcu nie napisał jaki jest tego wpływ na jakość espresso :szampan:

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » sob 31 maja 2014, 22:55

Jakość espresso zależy od wielu czynników. Wspomniany przez Ciebie ma wpływ znikomy.

A co może się stać z młynkiem przez lata użytkowania? Może się znudzić...

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pn 02 cze 2014, 11:34

z 'dobrym młynkiem' ...
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

darezone
zagląda od święta
Sprzęt: Eureka Mignon, Gaggia Classic, Bezzera bz10, Aeropress

Postautor: darezone » sob 14 mar 2015, 0:13

To może ja dorzuce swoje 3 grosze, bo po 1,5 roku użytkowania można już go oceniĆ :)

Zalety:
- dobrej jakości przemiał, równy nie ma za dużo pyłu
- solidna budowa, ciężki i stabilny
- dokładna regulacja grubości mielenia
- regulacja czasu mielenia

Wady:
- nie oddaje na zewnątrz całej zmielonej dozy, duża częśĆ ok. 2-3 g zostaje w kanale wylotowym przed dziubkiem
- regulator czasu mielenia ma za małą regulacje ( tylko na jedno espresso )
- nieszczelny pojemnik na kawe ( cienka i luźna pokrywka)
- śruba mocująca pojemnik do młynka nie trafia w otwór w pojemniku.

Generalnie młynek ma jedną poważną wade konstrukcyjną wpływającą odczuwalnie na jakośĆ espresso. Mianowicie złe odprowadzanie zmielonej kawy z gniazda żarnowego na zewnątrz. Zastosowano jakiś płastikowy "kolektor" łączący żarna z dziubkiem, który jednak nie spełnia swojej roli należycie.CzęśĆ porcji zmielonej kawy nie wylatuje na zewnątrz tylko leży sobie na krótkim poziomym odcinku "kolektora". Wylatuje tylko to co zostaje dopchnięte do początku pochylonego w dół dziubka.
Efekt jest taki, że ok 2-3 gramy zmielonej kawy leży sobie w tym kolektorze i wietrzeje do czasu następnego mielenia. Czyli w moim przypadku do dnia następnego ! Dzięki temu w każdej dozie kawy w sitku mam 2-3 g zwietrzałej kawy a reszte świeżej. Wpływa to odczuwalnie na smak espresso. Odkryłem to dopiero niedawno, gdy zmieliłem kawe do dwóch filiżanek do zrobienia zalewajki ( cupping). W pierwszej filiżance zapach był o połowe słabszy niż w drugiej. Smak kawy też wyczuwalnie słabszy niż w drugiej. Także lipa. Ten "kolektor" powoduje też zbrylanie się kawy na skutek słabej przepustowości i brak spadku.Kiepski z niego podajnik i nic z tym się nie da zrobiĆ. Radze sobie z problemem w ten sposób, że po zmieleniu porcji przechylam młynek do przodu pod kątem 30-40 stopni do blatu i wale tamperem w dziubek. Uderzenie powoduje że zalegająca w kolektorze kawa wylatuje na zewnątrz.Można zamiast walenia stosowaĆ wytrząsanie :D Także upierdliwa sprawa. Podkleiłem boki dziubka taśmą żeby go nie obtłuc i stracił swój wygląd. Także generalnie młynek i dobry i zły jednocześnie. Skopali ważną rzecz i warto mieĆ tego świadomośĆ. Nie wiem jak jest to rozwiązane w innych młynkach ?

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » sob 14 mar 2015, 12:30

. Nie wiem jak jest to rozwiązane w innych młynkach ?
W każdym elektrycznym młynie coś tam zostaje i trzeba z tym żyć. Ja z Eureki intensywnie "wytupuję" resztki przemiału kołysząc i uderzając młynkiem o blat. Dość skuteczne :)

Wróć do „Młynki”