Młynek Eureka Mignon MCT

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
edtheduck
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Re: Młynek Eureka Mignon MCT

Postautor: edtheduck » czw 08 mar 2012, 22:56

No i przywieźli mi dzisiaj Eurekę od Cafe Silesia. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
I jak wrażenia?
Którą wersję kolorystyczną wybrałeś?

Swoją drogą, gdzie można kupić mały hooper do tego młynka?

Awatar użytkownika
CaffeMatti
Sprzęt: ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Gaggia Classic, Eureka Mignon, orientalny tygielek, kafetierka, Saeco Via Veneto de Luxe

Postautor: CaffeMatti » czw 08 mar 2012, 23:04

Czerwony :) Mi przysłali z małym hopperem, bo już mają małe. Pogadaj z Cafe Silesia, może da się sam hopper kupić.
Co do wrażeń, to potrzebuję trochę czasu. Na razie próbuję ustalić stopień przemiału do espresso. Czy Maciej1 tu może coś poradzić?
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Użytkownik Twolipan został zbanowany za poglądy.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pt 09 mar 2012, 14:35

A w czym problem?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
CaffeMatti
Sprzęt: ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Gaggia Classic, Eureka Mignon, orientalny tygielek, kafetierka, Saeco Via Veneto de Luxe

Postautor: CaffeMatti » pt 09 mar 2012, 15:06

ile obkręceń na espresso?
ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!! ODBANOWAĆ TWOLIPANA!!!
Użytkownik Twolipan został zbanowany za poglądy.

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » sob 10 mar 2012, 12:23

Najlepiej skręć żarna do zera i odkręć śrubą o ok. 1/4 obrotu. W okolicach odkręcenia 1/4 od zera szukaj poprzez delikatną korektę właściwego przemiału.
_, w kolejce _

Marcin_gps
zagląda od święta

Postautor: Marcin_gps » wt 20 mar 2012, 9:51

Witam kawoszy,

Przymierzam się do zakupu dobrego młynka. Obecnie użytkuję namiastkę młynka ze sklepu Tchibo w połączeniu z moką bialetti. Po przeszło roku eksperymentów udaje się na tym zaparzyć dobrą kawę, ale to jeszcze nie to i szkoda, by z mieszanek doubleshota nie wydobyć drzemiących tam aromatów ;) Młynek ma być zakupem przyszłościowym z myślą o ekspresie dobrej klasy (Rocket Espresso). Chwilowo nie mam miejsca w kuchni na wstawienie ekspresu, więc skupię się na metodach przelewowych (v60, aeropress), dlatego zależy mi na równomiernym grubszym przemiale. Kupić Eurekę czy dołożyć do Mazzera mini? W teście porównawczym na bellabarista autor porównał jakość przemiału Eureki do Mazzera, więc nie wiem, czy jest sens płacić przeszło 2x tyle... Pijemy do 5 kaw dziennie. Pomóżcie pls!

pozdrawiam,
Marcin

Marcin_gps
zagląda od święta

Postautor: Marcin_gps » pt 06 kwie 2012, 11:44

No i kupiłem tę Eurekę - wg mnie rewelacja. Wcześniej jechałem na tanim młynku żarnowym z Tchibo. Do niego szkoda sypać dobrej kawy, a tu przy pierwszym podejściu zrobiłem taki napar, że mi ciary po głowie przeszły :) BTW - Qcoffee La bolsa Maragogype do dripa coś wspaniałego!

coffeelover
zagląda od święta
Sprzęt: Mazzer Super Jolly i Rancilio Silvia PID, Chemex

Postautor: coffeelover » sob 08 wrz 2012, 14:04

Witam,

przymierzam się do zakupu tego młynka (będzie to mój pierwszy) i mam w związku z tym dwa pytania do bardziej doświadczonych koleżanek/kolegów z forum:

1. czy, po przeczytaniu tego wątku, dobrze wnioskuję, że jest to maszynka z trochę wyższej półki niż np. Ascaso i-2 mini czy Graef CM 80? Coś jak Mazer Mini? Czy różnica jest istotna z punktu widzenia początkującego adepta klasycznego espresso?

2. na razie posiadam dość prymitywną zaparzarkę Krups 880, z czasem (kwestia roku, mam nadzieję :) ) chcę zainwestować w Domobar. Czy do mojego Krupsa jest w ogóle sens inwestować w "lepszy" młynek? Czy nie okaże się, że i tak muszę mielić grubo, bo inaczej ekspres nie wypluje nawet kropli? A może po prostu kupić prostszy/tańszy młynek?

Będę wdzięczny za wszelkie rady bo nie chciałbym "przeinwestować" i wydać więcej, niż w mojej sytuacji by wystarczyło.

Miłego weekendu :D
Mazzer Super Jolly, Rancilio Silvia PID, Chemex

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » sob 08 wrz 2012, 19:04

Nie inwestuj w nic taniego jeżeli kupisz niebawem Domobara. Eureka to na pewno wyższa półka niż i-mini. Niektórzy porównują jej jakość przemiału do Mazzera Mini. Zobaczysz różnicę nawet przy Krupsie. Nie wiem czy kolba do niego ma zaworek ale jeżeli ma to wymontujesz i nie ma problemu z zapchaniem. Ja mam i jestem zadowolony - prosta regulacja, czyszczenie, dobry przemiał.
_, w kolejce _

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » wt 16 paź 2012, 21:42

Kilka dni temu dotarła do mnie Eureka Mignon z małym hopperem, zakupiona u Silesiusa. Przesyłka jak zwykle szybka i sprawna. Pora podzielić się garścią refleksji z użytkowania tego młynka. Zaopatrzyłem się w sprzęt koloru niebieskiego, który przyznaję, na żywo prezentuje się lepiej niż na zdjęciach (bardzo solidny materiał z jakiego jest wykonany, dodatkowo dziubek i pozostała chromowana część wręcz lśni). Młynek jest cięższy od mojego poprzedniego młynka (I-mini), dzięki czemu jest bardziej stabilny i dostojniej się prezentuje. Zastosowane widełki są znacznie wygodniejsze niż w poprzedniku, dodatkowo przy dziubku jest zamontowana taka czarna, plastikowa część, która świetnie stabilizuje portafilter i znacznie ułatwia namielanie. Przemiał wygląda znacznie lepiej niż w i-mini. Gdy mieliłem w poprzedniku to używałem ściętego plastikowego kubeczka, bo młynek strasznie rozsypywał kawę. Gdy wyciągałem go z portafiltra było widać trochę pyłu na krawędziach. W ten sam sposób mielę w Eurece, przy czym pyłu zwyczajnie nie widać :shock: Sposób namielania z wykorzystaniem kubeczka robię z przyzwyczajenia (no i jest szybciej), bo Eureka zwyczajnie nie rozsypuje przemiału. Pewnie konstruktorzy wprowadzili jakieś zmiany w tym temacie, bo podobno wcześniej troszkę rozsypywała. Teraz w tym względzie jest miodzio :D Zauważyłem, że ta sama kawa mielona w Eurece i w i-mini dość znacznie różni się w objętości przemiału (mielona na i-mini zapełniała całą kolbę, z kolei mielona w Eurece zajmuje wyraźnie mniej miejsca). Zmielona kawa w Eurece jest mniej "puchata", na co z pewnością ma wpływ bardziej równomierne rozdrabnianie. Pokrętło do regulacji grubości mielenia to mistrzostwo świata. Jest umiejscowione w idealnym miejscu, niezwykle łatwo i precyzyjnie się je obsługuje i nawet dla "niewtajemniczonego" użytkownika jest łatwe do wyczucia. Dzięki temu przy ustawianiu młynka pod ekspres marnuje się znacznie mniej kawy niż w przypadku ustawiania I-mini. Kolejna ważna zaleta, o której była już mowa, to niezwykle cicha praca młynka. Dla mnie, jako wcześniejszego użytkownika i-mini, różnica jest ogromna. Hopper jest przykręcany śrubką do młynka, nie ma więc mowy o jego ruchomości. Fajnym rozwiązaniem jest metalowa płytka, która odcina możliwość zsypu kawy z hoppera na żarna, co w praktyce eliminuje problem popcorningu.
Niestety, młynek ma kilka wad.
O umiejscowieniu pokrętła timera była już mowa, więc nie będę się nad tym zbytnio rozwodził. Zresztą, nie korzystam z tego dobrodziejstwa tylko pracuję w trybie manualnym.
Zbrylanie kawy jest pewnym dyskomfortem. Testowałem 2 różne mieszanki i obie podobnie się zbrylają w "kozie bobki" :). Niestety, te bobki nie rozpadają się łatwo, trzeba im pomóc ręką. Zapewne ma to i swój pozytywny aspekt, bo dzięki tej wadzie drobinki kawy nie fruwają po pomieszczeniu, tylko w całości trafiają do kolby.
Hopper został źle zaprojektowany, bo jest od wewnątrz, przy zsypie ziaren kawy na żarna kanciasty zamiast obły. W tych kantach są umiejscowione nóżki grzybka, które przy każdym wsypaniu część ziaren blokują. Trzeba pomóc palcami. Pewnym rozwiązaniem jest całkowite zdjęcie tego czarnego grzybka, co faktycznie pomaga, ale nie eliminuje w całości problemu. Projektanci młynka zdecydowanie powinni pochylić się nad tą drażniącą niedogodnością i w przyszłości zmienić konstrukcje hoppera.
Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z zakupu. Młynek ma szereg kluczowych dla mnie zalet i kilka mniej istotnych wad. Uważam, że w tej cenie nie da się kupić lepszego młynka (mam na myśli nowy, nieużywany sprzęt). Zdecydowanie polecam zakup.
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

Leszo
Sprzęt: Zelmer Nerro

Postautor: Leszo » ndz 28 paź 2012, 17:31

Witam.

Pozwolicie że się przyłączę. Zastanawiam się nad kupnem tego młynka, na oku mam też I-mini, Demoke 203 i Rockyego. Interesuje mnie zwłaszcza Eureka i Rocky. Możecie mi doradzić który z nich jest najlepszym wyborem? Skłaniam się ku Eurece ze wzgl. na regulację.

Awatar użytkownika
Geralt0073
Sprzęt: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, Mazzer Super Jolly, LaCimbali Cadet, Tiamo Mini Slim Hybrid, Turecki młynek ręczny

Postautor: Geralt0073 » ndz 28 paź 2012, 21:20

Z tego co jest zebrane na forum, to najlepiej wypada Eureka.
Jestem monarchistą.

Awatar użytkownika
rafla
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups, Eureka, Ascaso, Jura, Bialetti

Postautor: rafla » śr 05 gru 2012, 11:47

Od kilku dni próbuję rozgryź ten młynek, a konkretnie to kanałowanie. Którą drogą najlepiej iść? Drobniejsze mielenie i lekkie ubicie czy grubsze mielenie i mocniejsze ubicie? Póki co nie mogę namierzyć złotego środka, ciągle mam ślady po kanałowaniu (kawa świeża). Maszyna to ascaso steel uno prof.
"Yo I'm a lazy arse, scruffy hair, outa bed stumbling... Grumbling: Where's my Coffee?"

Awatar użytkownika
picasso83
Sprzęt: Ekspres: Ascaso Dream :)
młynki:Eureka Mignon niebieska, Hario Slim, Tiamo Slim
Clever Dripper, filtr wietnamski Phin, Aeropress, Tygielek, Chemex, Bialetti Moka Exress

Postautor: picasso83 » śr 05 gru 2012, 11:56

Miałem podobnie do czasu, aż zwiększyłem dozę (wcześniej trzymałem się w przedziale 16-16,5g dla podwójnego sitka, teraz 17-17,5g; w przypadku jaśniej palonych kaw nawet 18-18,5g). Teraz problem kanałowania jest minimalny (bardzo rzadko zdarzają się jakieś małe kanaliki na powierzchni). Nie wiem jaki młyn miałeś wcześniej, ale Eureka tworzy znacznie mniej pyłu niż np. i-mni, zatem objętość kawy po zmieleniu w Eurece, przy tej samej masie ziarenek, będzie mniejsza (będzie zajmować mniej miejsca w kolbie)-dlatego należy zwiększyć dozę.
Espresso: Meraviglioso od Antonia
do dripa: ambrozja Etiopia Yirga Cheffe Kochere od Antonia

Awatar użytkownika
rafla
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups, Eureka, Ascaso, Jura, Bialetti

Postautor: rafla » śr 05 gru 2012, 12:25

Doza sama z siebie się zwiększyła, jest tak jak piszecie wcześniej, więcej kawy wchodzi do kolby niż w przypadku Greaf CM80. Kanały nie są duże, raczej malutkie, ale jednak. :D Zobaczymy z inną kawą.
"Yo I'm a lazy arse, scruffy hair, outa bed stumbling... Grumbling: Where's my Coffee?"

Wróć do „Młynki”