Młynek Eureka Mignon MCT

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
rafla
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups, Eureka, Ascaso, Jura, Bialetti

Re: Młynek Eureka Mignon MCT

Postautor: rafla » sob 15 gru 2012, 15:05

Rozpracowałem drania, jest już wszystko perfekt. Jedyne co mnie w nim denerwuje to zbrylanie, ale nie widzę by miało szczególnie w czymś przeszkadzać. Efekt w filiżance dużo lepszy niż przy pomocy CM80, ciekawe czy może być jeszcze lepiej... :D
"Yo I'm a lazy arse, scruffy hair, outa bed stumbling... Grumbling: Where's my Coffee?"

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » sob 15 gru 2012, 15:10

Sądząc po niektórych wypowiedziach to odczuwalnie lepiej jest pewnie dopiero na wielkich i drogich młynkach sklepowych/gastro z dużymi żarnami ;)

Awatar użytkownika
Pilot353
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Steel Prof PID
Mazzer SJ

Postautor: Pilot353 » sob 15 gru 2012, 15:50

Duże i gastro nie zawsze są drogie. Tylko znaleźć okazję a idzie kupić tanio. Nawet na alledrogo. Nawet dziś masz mazzera mini za 1200, cunhilla za 700, brasilię za kilka stówek. A że gastro mieli lepiej. No cóż. Miejsca też w kuchni zajmuje więcej. Coś za coś.

Stales
Sprzęt: będzie

Postautor: Stales » pt 28 gru 2012, 17:34

Witajcie,
Planuję zakup młynka. Plan ewoluowal od DeLonghi, poprzez ascaso, a po trafieniu na Forum i przestudiowaniu działu o młynkach moim faworytem jest Eureka Mignon Istantaneo.
Tzn. pewnie Mazzer byłby lepszy, ale ponad dwukrotnie droższy. Jakoś oswoiłem się z poziomem cenowym 1000zł, choć przecież zaczynałem od 200-300 zeta... :)

Mam jeszcze trzy pytania:
1 - Mignon ma żarna płaskie o średnicy 50mm i obroty aż 1350/min. Wiem, młynek zbiera dobre opinie, ale o tym chyba nikt nie pisał - czy ta prędkość nie powoduje nagrzewania kawy ?

2 - jak oceniacie Eurekę Mignon w zestawieniu z Quick Mill Apollo ? Jest porównywalny cenowo, ale z tego co czytałem ma żarna 43 mm i chyba stopniową regulację. Poza tym jak widać ze zdjęć - nie ma widełek do położenia kolby.

3 - myślałem też o Quamarze, ale czy dobrze się orientuję, że to i droższa maszyna, i przeznaczona do bardziej wymagających zadań niż kilka espresso dziennie ? (własnie tyle max bym robił, więc i dozownika raczej nie potrzebuję).

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi/sugestie. Naprawdę, jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy :kwiat:
Pozdrowienia
Stales

mutik
Sprzęt: Gaggia Baby Class D

Postautor: mutik » pt 28 gru 2012, 21:24

Dołączam się do pytania kolegi Stales, szczególnie do pytania numer 1 :).

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » sob 29 gru 2012, 0:05

Nie używałem żadnego z tych młynów (przez dłuższy czas byłem użytkownikiem i2-mini), ale odpowiem na podstawie tego co mówiono na forum oraz przekażę nieco własnego doświadczenia i spostrzeżeń. :)

Quick Mill Apollo ma wnętrze zbliżone do Ascaso i-mini. Zatem w hierarchii: Quamar, Eureka Quick Mill, postawiłbym go na trzecim miejscu.

Eureka zbiera coraz więcej pozytywnych opinii, jedynym niezbyt trafnym rozwiązaniem jest umiejscowienie regulacji timera - pod spodem. Argumentem mówiącym "za"
kupnem Eureki jest dobre wykonanie i jakość przemiału, ale także znakomita cena u polskiego dystrybutora - a co za tym idzie, w razie problemów uzyskasz niezbędną pomoc (Obsługa w Cafe Silesia to mistrzostwo !). :)

Jeśli chodzi o Quamara...
Nie kupuje się młyna "gastronomicznego" do domu, tylko po to by trzaskać na nim szocik za szocikiem jak w warunkach gastronomicznych :wink:
Chodzi głównie o wyższą jakość przemiału względem młynków domowych np. typu kultowy i-mini. (choć to "jedyny słuszny młyn" :mrgreen: )
Fajnym gadżetem jest elektroniczny timer z wyświetlaczem w tym nowym Quamarze - bez dozownika, mielisz tyle ile ustawisz.
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Awatar użytkownika
hawlik
Sprzęt: Bezzera BZ07 + Macap M4D
Chemex, Tiamo V02 + KitchenAid

Re: Odp: Młynek Eureka Mignon MCT

Postautor: hawlik » sob 29 gru 2012, 9:28

Ja kupiłem eureke ostatnio dla znajomych którym sprzedałem swojego dream.
Mogę więc potwierdzić, że to bardzo fajny młyn i jakosc przemialu jest na pewno lepsza niz z i-mini ktorego to miałe okazję użytkować przez ponad rok. Moge również potwierdzić, że rególacja timera znajdująca się pod spodem jest conajmniej niefortunna:)

Reasumując... Eureka to świetny wybór w cenie ok 1000zł, jeśli jednak masz wystarczający budżet na kupno Qumara oraz dość miejsca na blacie by go zmieścić:-) to jabym wybrał ten właśnie.

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » sob 29 gru 2012, 13:48

Z regulacją Timera można sobie poradzić dość prosto, tak jak ja kiedyś:

Obrazek

To naprawdę dobry młynek aczkolwiek ja przy podobnym budżecie wybrałbym jednak Compak-a K3. Użytkuję do dziś, przemiał bardzo dobry, zadna kawa się nie zbryla, żarna 58 mm.
_, w kolejce _

Stales
Sprzęt: będzie

Postautor: Stales » ndz 30 gru 2012, 19:22

Hmm... fakt, że jakoś pominąłem tego Compaka w analizie, co teraz próbuję nadrobic.
Rzeczywiście, żarna solidne, ilość obrotów odlotowa :wink:
Ale jest sporo większy od Eureki. I nasuwają się kolejne pytania:
- jak u niego z głośnością pracy (Eureka ma dobre opinie)
- jak z zakupem i obsługą w Polsce (u Eureki znów cena i serwis wydają się być b.dobre - "wydają", bo z serwisu jeszcze nie korzystałem)
- czy kawa trafia do PF ?
- czyszczenie żaren też w instrukcji wygląda na łatwe, jak i w Eurece (?)

Pozdrowienia i jeszcze raz dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » ndz 30 gru 2012, 19:48

Napisz do Antonia. Kiedyś wspominał, że oferuje pomoc w zakupie Compaka. :)
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

9rzech
Sprzęt: nie mam

Postautor: 9rzech » pt 11 sty 2013, 9:59

A posiada go ktoś, kto notorycznie przelewa?
Jak to jest z równomiernością i pyłem przy grubszych przemiałach?
Kupiłem ten młynek wraz z cleverem i z myślą o wyposażeniu się w przyszłości w ekspres. Nie wiem jak jest z drobnym przemiałem pod ekspres ale grubszy nie wygląda zbyt dobrze - nie jest równomierny i dość zapylony. Kawa z clevera wychodzi b. gorzka i podejrzewam, że może to być wina zbyt dużego zapylenia. Poza tym najgrubszy przemiał jaki uzyskałem nie jest zbyt gruby. Nie wiem czy to wina mojego egzemplarza czy on tak po prostu ma. Gdyby ktoś dysponował zdjęciem grubszego przemiału z tego młynka w celach porównawczych bardzo byłbym wdzięczny za udostępnienie. Zaznaczam że nie porównywałem go osobiście z innymi młynkami, bazuje na zdjęciach i filmach z netu oraz subiektywnych wrażeniach smakowych.

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » pt 11 sty 2013, 10:32

Czytałeś od początku wątek? Kiedys wklejałem te zdjęcia:

Obrazek

Obrazek
_, w kolejce _

9rzech
Sprzęt: nie mam

Postautor: 9rzech » pt 11 sty 2013, 10:58

Ok dzięki, przeoczyłem. U mnie to wygląda troche gorzej, postaram się jutro wkleić zdjęcie.

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » ndz 03 lut 2013, 17:12

Tu masz fajny opis, w tym jakości przemiału dla i2, i1, Eureki i Vario a na ostatniej stronie porównanie w tabeli razem z Mazzerem Mini. To porównanie jest bardzo łaskawe dla Eureki i bardzo ostre dla i2.:
http://www.bellabarista.co.uk/pdf/compa ... lookv3.pdf
Jeśli to co tu piszą to prawda, to młynki ascaso wypadają raczej kiepsko. I-2 zdyskwalifikowano, a i-1 przy ponoć niższej jakości mielenia kosztuje już prawie tyle samo co Eureka. Stąd nie bardzo rozumiem ich popularność.

Poszperałem trochę w sieci i znalazłem podobne porównanie w formie video Eureki i Mahlkoniga Vario: https://www.youtube.com/watch?v=ayh7GC2T92o
Z tego co tu mówią (choć nie rozumiem wszystkiego) to: "Eureka super, super, super pour espresso" a vario bardziej jako młyn "do wszystkiego".

W niemieckim czasopiśmie kawowym piszą w podsumowaniu testu Euereki praktycznie to samo co w porównaniu BellaBarista: "Die Eureka Mignon ist eine erstklassige Kaffeemühle, die einen sehr feinen Mahlgrad ermöglicht. Die Aufhängung des stufenlosen Mahlwerks ermöglicht die Reinigung, ohne dass man den Mahlgrad verstellen müsste. Das massive Gehäuse besteht aus Druckguss-Aluminium und Edelstahl. Der Mahlvorgang geht fast vibrationsfrei vonstatten"
Tu jeszcze kilka opinii nt. Eureki:
http://www.opineo.pl/opinie-2060563-eureka-mignon.html

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pt 22 lut 2013, 9:21

Widziałem że dystrybutor wyprzedał już prawie wszystkie młynki Eureka, czy nowi posiadacze mogliby podzielić się swoimi wrażeniami z ich użytkowania?

A może jeszcze ktoś, kto miał także do czynienia z innymi młynkami, mógłby je porównać i powiedzieć czy warto inwestować w Eurekę?

Wróć do „Młynki”