Młynek Severin 3873/4 i inne

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
WEGier
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki

Re: Młynek Severin 3873 i inne

Postautor: WEGier » czw 05 maja 2011, 10:24

no właśnie dlatego coraz mniej zaglądam na to forum - dużo postów, mało konkretów, same jakieś babskie gadanki.....

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 05 maja 2011, 14:09

W temacie:
Po młynku za 300 zł nie ma co oczekiwać cudów.
No i właśnie tylko o to mi chodzi. Bez "tuningu" i tak do espresso się nie nadaje. Nie wiem o czym tu gadać. Pod mokę jak najbardziej. Do espresso w młynek trzeba troszkę zainwestować albo poszukać używki. Pod mokę nawet moździerzem jak potłuczemy to złych rezultatów nie otrzymamy ;) Jak to mówi Kawcio: Pod dripa natomiast będziemy mieli większy problem.
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

eddy3
Sprzęt: saeco

Postautor: eddy3 » czw 05 maja 2011, 20:08

W temacie:
Po młynku za 300 zł nie ma co oczekiwać cudów.
No i właśnie tylko o to mi chodzi. Bez "tuningu" i tak do espresso się nie nadaje. Nie wiem o czym tu gadać. Pod mokę jak najbardziej. Do espresso w młynek trzeba troszkę zainwestować albo poszukać używki. Pod mokę nawet moździerzem jak potłuczemy to złych rezultatów nie otrzymamy ;) Jak to mówi Kawcio: Pod dripa natomiast będziemy mieli większy problem.
Trochę przesadzasz, problemem może być nierówna produkcja lub słaba kontrola jakości, brat ma nowego tchibo, mieli drobno, bez pyłu i nie grzebany póki co.
Więc może trochę loteria taki zakup, ale nie każdy może przeznaczyć kilkaset pln na sam młynek.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 05 maja 2011, 23:37

Wcale nie przesadzam. Mieliłem chyba na 2 albo 3 młynkach Czibo i każdy na takim samym stopniu miał inny przemiał. Na całe szczęście były do moki albo plujki a nie pod ekspres więc... To dość popularny młynek, więc poszukaj po domach swoich znajomych i sam sprawdź ;)
A jak sprawdzałeś, że mieli bez pyłu? Bo mój mini nawet całkiem sporo go produkuje ;) Może przerzucę się jednak na Tchibo...
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

eddy3
Sprzęt: saeco

Postautor: eddy3 » pt 06 maja 2011, 17:37

A jak sprawdzałeś, że mieli bez pyłu? Bo mój mini nawet całkiem sporo go produkuje ;) Może przerzucę się jednak na Tchibo...
Przy ustawieniu na grube mielenie pył jest widoczny i można ocenić ile go jest.
Oczywiście mówiłem w porównaniu do jakichś tanich mpm-ów lub krupsów, a nie markowych produktów.

kristal
Sprzęt: Saeco nina
Severin 3873

Re:

Postautor: kristal » czw 12 sty 2012, 12:52

Ktoś wie jak ściągną górę młynka i przestawić stopień mielenia o ząbek

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 12 sty 2012, 13:22

W tym poście na poprzedniej stronie wątku zostało to przecież opisane. Czy może chodzi o coś innego? :roll:
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

kristal
Sprzęt: Saeco nina
Severin 3873

Postautor: kristal » czw 12 sty 2012, 14:20

Wydaje mi się że jest tam mowa o dwóch różnych młynkach gdyż młynek Severin 3873 nie posiada żadnych bocznych listew

http://severinelectricals.co.uk/shop/in ... ge&pID=130

Za to odpowiedź poniższa wydaje mi się logiczna
"Młynek można w prosty sposób "stuningować" - trzeba się dostać do pokrętła od regulacji mielenia ziarna (zdjąć górę młynka), a następnie przestawić o kilka zębów koło od zębatki. Generalnie łatwiej wykonać niż precyzyjnie opisać tuning
W każdym razie ten tani młynek potrafi mi zmielić kawe podobnie do wielkości "ziarna" cukru pudru (pyłek) i co najważniejsze równo..."

ale po zdjęciu pojemnika na kawę ziarnistą mogę tylko wyjąć żarno górne i nic więcej. Koło zębate rusza się ale zgodnie z zadaną regulacja pojemnika górnego i nie wiem czy można i w jaki sposób to
przestawić aby pojemnik obracając je obracał je o jeden lub kilka ząbków dalej

encoder
zagląda od święta
Sprzęt: Przeżuwam kawę i popijam wrzątkiem.

Młynek Severin KM 3873

Postautor: encoder » wt 01 sty 2013, 22:41

Jeden z tańszych młynków ,żarnowo stożkowy miele ładnie równo ale chyba pod espresso ciut za grubo < na razie nie mam z czym porównać > chyba bez tuningu się nie obejdzie.
Jakie są Wasze spostrzeżenia?

encoder
zagląda od święta

Re: Młynek Severin KM 3873

Postautor: encoder » śr 02 sty 2013, 14:11

No i poszedł pod tuning,podkładeczka 0,5 mm,w mieleniu zdecydowana różnica,żarna nie haczą się /czyli spoko.
Na moje oko kawa mocno zmielona,ale nie udało mi się uzyskać 25/25.
Wynik to ~ 25/18,ale popracuję nad tym jeszcze,może będzie lepiej.
Jak długo wytrzymam trudno wyrokować,narazie za tą cenę jestem zadowolony.

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » śr 02 sty 2013, 15:15

A jaki ekspres? jJakie sitko? Z mojego (choć małego) doświadczenia wynika, że większość małych domowych ekspresów wymaga znacznie większej dozy niż 14g, a co za tym idzie wcale nie aż tak drobnego przemiału jak się na początku wydaje.

encoder
zagląda od święta

Postautor: encoder » śr 02 sty 2013, 17:18

Ekspresik jeden z najtańszych, siteczko ciśnieniowe pod creme,przy zwykłym pewnie by przeleciało w tri miga.
Zasadniczo ładuję do 7 gramowego docisk dość mocny,14- ki używam dla dwóch osób.
Wracając do tematu w moim przypadku tuningowanie wyszło na plus.

steb
zagląda od święta
Sprzęt: stara kawiarka na 6cup

Postautor: steb » czw 21 lut 2013, 14:03

Dobry młynek,używam do kawiarki,odmierza dokładnie co dzień tę samą porcję kawy,mielę na trójce i jest w sam raz

Awatar użytkownika
Cinek2030
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Graef CM 800
Gaggia Classic

Postautor: Cinek2030 » pt 22 lut 2013, 14:08

No i poszedł pod tuning,podkładeczka 0,5 mm,w mieleniu zdecydowana różnica,żarna nie haczą się /czyli spoko.
Na moje oko kawa mocno zmielona,ale nie udało mi się uzyskać 25/25.
Wynik to ~ 25/18,ale popracuję nad tym jeszcze,może będzie lepiej.
Ten młynek można stiuningować bez żadnej podkładki. Robi się to po zdjęciu górnego żarna poprzez zmianę pozycji takiego plastikowego pierścienia z dziurkami. Teraz na pozycji 5 mam mielenie jak na oryginalnej pozycji 1.
Obecnie przy zmieleniu kawy na 1 i nieco za mocnym ubiciu tamperem czas ekstrakcji to 60 sekund lub więcej, więc jest teraz pole do regulacji.

mikaxx
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: nie mam

Re: MŁYNKI DO KAWY --- subiektywne opinie użytkowników

Postautor: mikaxx » pt 01 mar 2013, 9:32

Witam, czy ktoś może mi powiedzieć, który z tych młynków jest lepszy CONCEPT KM5002, czy Severin KM3874?

Wróć do „Młynki”