Młynek Ascaso --- różnica między i-1 a i-2. Jaki wybrać?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
pantera22
zagląda od święta

Młynek Ascaso --- różnica między i-1 a i-2. Jaki wybrać?

Postautor: pantera22 » wt 10 cze 2008, 15:10

Witam, jako nowa użytkowniczka forum mam małe pytanie do wyjadaczy co do młynka i-1 a i-2. Oprócz oczywistych różnic w danych technicznych zastanawiam się jaki młynek wybrać do mojej świeżo zakupionej Gaggi Classic. Czy lepszy będzie ten 700obr czy nieco szybszy 1200obr??? Obydwa maja różną średnicę żaren i tu kolejne pytanie mi się nasuwa, który będzie lepsiejszy.
Od razu dodam że przejrzałam forum i nie znalazłam jednolitej odpowiedzi dlatego też proszę o podpowiedzi, sugestie. Planuję zakup jednego z tych modeli by móc doświadczać kawki z mojej Gaggi w jej pełnej krasie. 8)

jetofuj
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki

Postautor: jetofuj » wt 10 cze 2008, 15:36

W warunkach domowych zapewne oba młynki sprawdzą się równie dobrze. Prawdopodobnie zamiast i-2 lepiej jest wybrać i-mini, bo młynki te różnią się tylko wielkością, a ten drugi jest tańszy. Z drugiej strony i-mini nie posiada widełek na PFa, a jest to pewne udogodnienie. Na forum znajdziesz informacje, że i-1 ma lepsze żarna i wolniejsze obroty, przez co kawa się nie nagrzewa. Potem zaś okaże się, że w warunkach domowych nie ma to wielkiej różnicy :) Zresztą zawsze możesz napisać do Janusza pytanie, on będzie w stanie najlepiej wytłumaczyć Ci różnice. Mnie jakoś tak przekonał do i-1.

Pozdrawiam - Krzy
JE-TO-FUJ

Awatar użytkownika
pantera22
zagląda od święta

Postautor: pantera22 » śr 11 cze 2008, 15:30

no właśnie....a co z związku z różnicą żaren i-1 ma płaskie żarna a i-2 stożkowe, jak to ma się do sprawności mielenia kawy, które żarna są lepsze?
i w rezultacie jaki ma to wpływ na jakość??

Awatar użytkownika
pantera22
zagląda od święta

Postautor: pantera22 » śr 11 cze 2008, 16:03

..się zagoniłam....właśnie studiuję lekturę artykułu na coffeegeek....a potem wrócę z pytaniami..

Awatar użytkownika
Long Johnny
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Long Johnny » śr 11 cze 2008, 16:04

Wróć z odpowiedziami ;).
Temat płaskich i stożkowych żaren poruszany był wielokrotnie.
Upadek nie jest klęską. Nisko zawieszona poprzeczka — i owszem

.: Isomac Tea : Innova Ascaso i-mini | Ocaree TCA-3 : Solis Maestro Plus :.

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: W chwilach wolnych DREAMup a w pracy różne modele różnych producentów.
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » czw 27 lis 2008, 23:44

Według mojej wiedzy (ale jeśli się mylę to proszę o korektę) lepsze pod względem jakości mielenia są żarna stożkowe. Chodzi o to, że ziarenka kawy są w tych żarnach ścinane a w żarnach płaskich zgniatane. Do tego w młynkach typu CONIC czyli z żarnami stożkowymi młynki zwykle mają mniejszą ilość obrotów na minutę co korzystnie wpływa na mieloną kawę - nie przegrzewa się w trakcie mielenia. Ideałem jest jeśli jeszcze młynek ma regulację grubości mielenia przy pomocy śruby mikrometrycznej tzw. Stepless Adjustment System.
W przypadku konkretnie młynków i-1 to zaletą jest na pewno metalowa obudowa żaren. Chociaż w warunkach domowych nie stanowi to tak wielkiej różnicy.
Manuel Caffe, Universal Caffe, Caffe Izzo a może...najlepiej 4 x M ?

Awatar użytkownika
cinek
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: cinek » pt 28 lis 2008, 21:08

Według mojej wiedzy (ale jeśli się mylę to proszę o korektę) lepsze pod względem jakości mielenia są żarna stożkowe. Chodzi o to, że ziarenka kawy są w tych żarnach ścinane a w żarnach płaskich zgniatane.
No właśnie, już kilka razy spotkałem się z tą tezą, ale nie bardzo rozumiem dlaczego tak miałoby być. Przecież w obu przypadkach ziarna przelatują przez zwężającą się szczelinę między dwoma zębatymi tarczami z których jedna się obraca.
Isomac Zaffiro + Mazzer Mini, Classico od Mastro Antonio.

guman1981

Postautor: guman1981 » śr 01 gru 2010, 15:25

ASCASO I-1 Steel czy ASCASO I-2 Steel ja takze zastanawiam się miedzy tymi dwoma młynkami wiem ze imini jest troche tanszy ale na wygladzie tez mi zalezy. A jak jest z awaryjnoscia czy któres żarna sa bardziej lub mniej awaryjne. Który młynek bedzie mi sprawiał mniej problemów jesli w ogóle mozna mówic o takich?

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » czw 02 gru 2010, 0:19

A jak jest z awaryjnoscia czy któres żarna sa bardziej lub mniej awaryjne. Który młynek bedzie mi sprawiał mniej problemów jesli w ogóle mozna mówic o takich?
Jeśli będziesz wrzucał kamyczki np. żwir spod domu czy żużel, tudzież opiłki żelaza to pewnie szybko żarna się stępią i/lub zniszczą. Używając kawy jest to długowieczny sprzęt (mój i-mini ma już 2 tygodnie ;) )
Do warunków domowych nie trzeba nic więcej. Nie ma sensu zastanawianie się na rodzajem żaren, bo zarówno jedne jak i drugie są w domowych warunkach świetne. I-mini przecież został wiele razy wyróżniony za design a i-steel jest taki kanciasty i w ogóle feee! :twisted: Kwestia gustu. Dlatego mamy wolny rynek i duży wybór. Jeszcze nie zdążyłem schować do tajemniczej szufladki instrukcji użytkowania mojego mielącego maleństwa ;) Za każdym razem gdy na nią patrzę mam zamiar poszukać jakiś informacji na temat ukrytych zdolności takie jak pranie czy gotowanie... ale niestety. To tylko młynek Mieli kawę i robi to dobrze.

Pozdrawiam!
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

guman1981

Postautor: guman1981 » czw 02 gru 2010, 3:30

W takim razie decyduje się na stożkowe, taniej wychodzą.

krist
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Ascaso i-steel uno.13

Postautor: krist » czw 02 gru 2010, 10:52

Stożkowe są tańsze, ale dużo wolniejsze. Różnica jest to dość znaczna: 5 kg/h dla I-1 i 3 kg dla I-2 (dane katalogowe).
ascaso i-steel uno.13

lobelia
zagląda od święta

Postautor: lobelia » pn 03 sty 2011, 19:43

Szanowni Państwo,
Czy ktoś w sposób merytoryczny potrafi wyjaśnić różnicę między ascasso i- 1 mini, a i-2 -mini? Osobiście czuję niedosyt będący wynikiem waszych tak naprawdę niekompletnych wypowiedzi. Zaraz ktoś napisze, że najlepiej to znać całe forum na pamięć i wpisać się w odpowiednie miejsce. Jednakże jak sami widzicie nawet zaawansowani forumowicze mają z wiedzą już omawianą na forum kłopot. Szkoda, że forum nie ma klasycznej wyszukiwarki, szkoda również, że nie wszyscy dokładnie podają nazwy, typy, parametry omawianych przez siebie sprzętów. Dla wchodzących w temat są to ważne informacje, a szczegóły ułatwiają prawidłową identyfikację . Piszecie, że właściwie w warunkach domowych nie ma znaczenia czy są to żarna płaskie czy stożkowe...... Nie wiem dlaczego skoro w tym konkretnym przypadku ascasso i-1-mini czyli z þłaskimi żarnami ma wolniejsze obroty(700), a z tego co wiem(na forum przecież też była o tym mowa) to jest ważna cecha. Cenna jest wymiana doświadczeń UŻYTKOWNIKÓW różnych modeli- tylko na tej podstawie potencjalny nabywca może próbować wyrobić sobie jakieś zdanie. Sama obecnie zastanawiam się na typem młynka i czytam nie tylko to forum. Moja dotychczasowa wiedza jest taka, iż naprawdę to nie wszystko jedno z jakim typem żaren mamy do czynienia. a jak już oszczędzamy pieniądze na zakup potrzebnego sprzętu, to chyba każdy z nas chciałby mieć poczucie dobrej inwestycji (czego sobie i innym życzę )
Pozdrawiam...........
:D

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pn 03 sty 2011, 20:02

Zapewne w tym chaosie informacyjnym, czytałaś subiektywne opinie.
I nic..., żadnych wskazówek, żadnych wiadomości...?
Wiedzy na temat rodzaju żaren (dlaczego płaskie, dlaczego stożkowe), dlaczego prędkość większa /mniejsza (czy większa powoduje nagrzewanie zmielonej kawy?)
Z dozownikiem, czy bez dozownika....
A więc tej wiedzy nie ma zebranej w jednym miejscu, i jeszcze jakość Nikt, nie pokusił się o jej zebranie w jednym miejscu/temacie.
Pozostaje więc czytanie/szukanie. Bo ta wiedza jest na Forum.
Chyba, że Ktoś testował te modele przez jakiś czas i w szybki i klarowny sposób naświetli temat. 8)
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » pn 03 sty 2011, 20:03

W przypadku tych dwóch młynów wymienionych przez Ciebie, to ich różnice na prawdę NIE odgrywają znaczącej roli w użytkowaniu domowym.

Dział nie dotyczy serii "mini", nie wiem dlaczego mówisz że na forum brak odpowiedniego nazywania modelu - każdy model posiada odpowiedni temat, wcześniej wyjaśnione już zostało, że seria mini to coś innego niż i-1 i-2. :)
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

lobelia
zagląda od święta

Postautor: lobelia » pn 03 sty 2011, 20:13

Metiu,
napisałam wyżej : i-1 mini oraz i-2 mini, tzn. - różnią się żarnami i obrotami.
Wg mojej wiedzy nie ma tylko "mini"

Wróć do „Młynki”