Młynek Ascaso --- różnica między i-1 a i-2. Jaki wybrać?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
stieglarson97
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Dream"love is in the air" + I-2 mini

Re: Młynek Ascaso --- różnica między i-1 a i-2. Jaki wybrać?

Postautor: stieglarson97 » wt 09 sie 2011, 12:01

Wielkie dzięki Jogi Bear.
Pozdrawiam
M.W.<wasik>

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » wt 09 sie 2011, 17:01

A ja bym pokombinował ;) Przecie inna średnica to nie koniec świata :D
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 10 sie 2011, 9:51

Kombinowanie może się tu skończyć zbieraniem kilograma kawy z podłogi. Poza tym, jak będzie wyglądał taki karzeł z wielką dynią na głowie? W czym miałoby to pomóc? Ziarna i tak będą wietrzeć. Sens wsadzania takiej puszki na młynek widziałbym tylko w barze Dega Oro o 8 rano :wink:, gdzie zejdzie ona w pół godziny.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » pt 12 sie 2011, 1:01

heh... rejszyn, ale kolega się pytał to chciał ja pomóc żeby była na jego ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pt 12 sie 2011, 5:46

Taaa....
Pomocnik się znalazł... :kwiat:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Remogiusz » pn 15 sie 2011, 22:09

Nawiązując jeszcze do pomocy, to niedawno przygarnęliśmy pod dach szczeniaczka- słitaśna mordeczka. Zostanie na dłużej ;)

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » pn 15 sie 2011, 22:25

To fascynujące.
Oby do końca swojego życia, nie po prostu "dłużej". :wink:
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: ECM Casa Prima + Compak K6, Zelmer Torrido, Krups EA 8050, Nespresso, Aeropress, Hario Dripper
Kontaktowanie:

Postautor: kubak1988 » pn 03 wrz 2012, 0:10

Tak czytam i czytam tematy o młynkach i chyba coraz mniej wiem im bardziej je zgłębiam. Chyba zdecyduję się na i-2 ale nie w wersji mini. Do domu jak znalazł :).

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » pt 14 wrz 2012, 15:18

Hmmm, czyli tak wywnioskowalem, ze i2 teoretycznie powinien lepiej nadac się do ekspresow niskobudzetowych? Poprawcie mnie, jesli się myle. Mam na mysli to, ze produkuje mniej pylu, z ktorym slabsze i tansze ekspresy, o waskich grupach i kolbach, moga miec problemy?
Espresso: Red Brick Espressp by Square Mile
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Attibassi_fan
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Młynek M 5, ekspresy: Grimac TWENTY (dwie grupy - bojler 5l) i Cuadra ( 1 grupa - bojler 1,8l)
Kontaktowanie:

Postautor: Attibassi_fan » sob 15 wrz 2012, 13:15

Hmmm, czyli tak wywnioskowalem, ze i2 teoretycznie powinien lepiej nadac się do ekspresow niskobudzetowych? Poprawcie mnie, jesli się myle. Mam na mysli to, ze produkuje mniej pylu, z ktorym slabsze i tansze ekspresy, o waskich grupach i kolbach, moga miec problemy?
Każdy młynek, który zmieli do espresso dobrze kawę i leci jak trzeba, jest smak, crema i ma zapas w obie strony (grubiej- drobniej) NADAJE SIĘ! :D
I do tańszych i do droższych.. tak jak tu już napisano.. Uważam, że zupełnie wystarczy
/osobiście ponad mini - do domu chyba bym nie wydał.. no chyba, że pod moim własnym domem, będzie stało już jakieś moje nowe sportowe auto.. :szampan:
lub mini padnie po roku lub 2-3 latach.. /

Freezer64
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Aeropress, Phin, Hario Slim

Postautor: Freezer64 » sob 15 wrz 2012, 15:01

@Poe
Wstrzymywałem się dzień z odpowiedzią czekając na innych, bo i-mini nie mam, ale z tego co tutaj czytałem to można wywnioskować, że jest to względne, tzn. pewnie mniej pyli od budżetówki (choć niemal wszystkie tańsze młynki nie mielą dostatecznie drobno pod espresso), ale też te droższe pylą mniej - co przekłada się bezpośrednio na jakość przemiału, a nieraz i przejrzystość smaku espresso.
Potwierdzają to też forumowicze przesiadając się z i-mini na np. Eurekę, Vario czy Mazzera/Macapa, oraz zagraniczny test z którego wynika, że i2 mini mocno pyli i jeśli stać cię tylko na niego to ... lepiej zaczekać i dozbierać do czegoś lepszego (np. Eureki, która wypada bardzo dobrze cena/jakość) ;)
Także to raczej nie jest tak, że i-mini jest akurat dobry do tego czy tamtego tylko po prostu im droższy i lepszy tym lepiej. Jak Remogiusz powiedział, co nie jest żadnym odkryciem "lepszy młynek = lepsze espresso" ;)

Zresztą tutejsi weterani podkreślają, że brali i-mini, bo swego czasu nie było nic innego sensownego ;) i popularność nie bierze się z tego, że jest super, tylko, że wielu tutaj go używało i jest sprawdzony. To nie optimum do (domowego) espresso tylko minimum :wink:

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » sob 15 wrz 2012, 15:38

.. "lepszy młynek = lepsze espresso" ;)
12893-620x-THATS_A_BINGO.jpg
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: {Zelmer 13Z010 || Hario V60-02 || Aeropress|| FrenchPress Kaiserhoff 600ml || Tygielek} Powered by Mazzer Super Jolly&&MACAP M2M&&Hario Slim
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » ndz 16 wrz 2012, 21:16

Oj, doskonale wiem, że ascaso jest minimalnym minimum do uzyskania poprawnego espresso i że zdecydowanie lepiej jest kupić coś droższego, z wyższej półki. Niestety, na razie głównym wyznacznikiem przy moim wyborze jest cena, stąd głównie spoglądam na i2 w wersji mini (bo moim zdaniem i2 w wersji "dużej" jest mało opłacalne, patrząc na oficjalne ceny - może i ładny, bo wiele kolorów, ale silnik ten sam, duży hopper, a cena już powoli zbliżająca się do czegoś lepszego).

I z pewnością, nie będzie to młynek na stałe, ale na pewno ma starczyć na najbliższe kilka lat, jak się w końcu zdecyduję.
Drip/Aero:  Kostaryka Finca Licho by Mastro Antonio || El Salvador Kilimanjaro Pulped Natural by Square Mile
Portfolio

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » ndz 16 wrz 2012, 21:50

I z pewnością, nie będzie to młynek na stałe, ale na pewno ma starczyć na najbliższe kilka lat, jak się w końcu zdecyduję.
Kilka lat? :mrgreen: Przy większym zużyciu kawy to ty chyba nie wytrzymasz z tym młynkiem, a i żarna jakoś ekstremalnie wytrzymałe nie są. Miałem i-mini, mam Demokę i nigdy więcej młynka z tej półki cenowej. Do espresso przemiał z tego sprzętu jest ledwie akceptowalny.

Zapomnij, że przy takim młynku kupisz sobie coś jaśniej palonego i pobawisz się czasem ekstrakcji. Miałem w domu parę blendów, które lubiły sobie trochę "popłynąć" powyżej 25 sekund i było z tym kiepsko. Eureka naprawdę nie jest dużo droższa, a w używanych można już nieźle przebierać w tym budżecie jak się zapoluje to i jakiś Mazzer się trafi, albo inna ciekawostka. Jeżeli chcesz się rozwijać, to nawet nie myśl o takim sprzęcie, albo będziesz zmieniał zanim zdążysz nawet się do niego przyzwyczaić.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
Poe
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: Poe » ndz 16 wrz 2012, 22:02

No, kilka, kilka. Jestem na etapie kończenia studiów, pewnie oświadczyn, ślubu, rozpoczynania już pełnosprawnej "kariery zawodowej", więc raczej będą ważniejsze wydatki, niż nowy młyn, zwłaszcza, że Luba zwolenniczką kawy nie jest i mojej "kawowej obsesji".

Jeszcze nic nie zdecydowałem i jak będzie lepsza okazja, to z pewnością z niej skorzystam (choć, muszę przyznać, rozglądam się co jakiś czas na używaną Eureką, bo pomijając jej walory "mielnicze", ten sprzęt po prostu cholernie mi się podoba, ale ciężko dostać coś używanego).
Portfolio

Wróć do „Młynki”