Młynek do metody przelewowej/prasy/cony

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pn 30 mar 2009, 4:25

Fakstycznie... ;-)
Moździerz jest idealny, tani.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 30 mar 2009, 9:00

Pękaniu ziaren zawsze będzie towarzyszył pył, nawet w moździerzu.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » pn 30 mar 2009, 10:54

Witam,

mala ilosc pylu nie jest problemem, ale to, co robi Macap nie nadaje się kompletnie do FP. Wiem, ze krowie modele Mahlkonig'ow i Dittingow tez produkuja pyl i moga przytkac filtr papierowy przy filtrowaniu naparu, ale jest to zupelnie inna liga smakowa. Ciekawe, ze te wielkie mlynki miela olbrzymie ilosci kawy na sekunde, wiec ich zarna kreca się z dosc duza predkoscia (fakt, ze sa wieksze, przykladowo Ditting ma zarna 80mm), a mimo wszystko produkuja minimalne ilosci pylu. Wyglada na to, ze wszystko zalezy od powierzchni tnacych i moze sposobu ich mocowania (mniejsze luzy?).

Mozdziez odpada;) juz wolalbym kupic jakiegos Zassenhausa i recznie mielic porcje, chociaz z rana to tez sredni pomysl.

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

mala herba
stale zagląda do filiżanki

Re: re

Postautor: mala herba » sob 03 paź 2009, 17:21

. Dobija mnie strasznie, że na rynku nie ma dedykowanego młyna do FP.
Jest jeszcze Bunn http://www.espressoparts.com/BUNN_FPG :) - piękny młynek do przelewów. W tym sklepie mają wyróżnione 2 kategorię młynów - espresso i pozostałe (przelew, przemysł czy jakoś tak), solidne podejście. Ceny w drugiej kategorii ostudzą niejednego miłośnika FP:) Chyba działa to tak, że pasjonaci espresso więcej muszą wydać na maszynę i akcesoria a mniej na młynek, miłośnicy presów i syfonów odwrotnie:)

A tak na serio, to pociągnijmy jeszcze ten wątek.

Może użytkownicy młynków ręcznych mogą coś powiedzieć ciekawego o ilości pyłu w przemiale?
Czy używał ktoś Baratzy Virtuoso polecanej na zachodnich forach jako najlepszego (ekonomicznego) rozwiązania do przelewów?

Nie miejmy złudzeń. I-mini, demoki, itp. to świetny sprzęt ale świetny sprzęt nie jest do wszystkiego.
"Ziemia – to plama
Na nieskończoności błękicie;
Ciemna gwiazda, w słonecznych gwiazd świcie.."

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » sob 03 paź 2009, 19:42

Witam,

ja używam tego:

http://www.mahlkonig.com/machines/gifs/gua_800.jpg

i sobie chwale:) zupełnie inna liga niż młynki do espresso, które z założenia muszą produkować pewną ilość pyłu. Ręczne z tego, co słyszałem najczęściej pył też produkują.

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

mala herba

Postautor: mala herba » ndz 04 paź 2009, 16:38

Dzięki za info. Rozważałem zakup ręcznego ale w tej kwestii nie ma kompromisów więc dam sobie spokój, w tym momencie jedyna opcja to zbierać pieniądze:) Ja rozumiem że sobie chwalisz Mahlkonig.. Szczerze powiem zazdroszczę, niestety to nie mój zasięg finansowy, żona chyba by złożyła pozew o rozwód gdybym kupił sobie "młynek do kawy" za 2 tysiące dolarów:). Napaliłem się na Bunn'a, widziałem na ebayu używane na gwarancji w akceptowalnej dla mnie cenie, więc teraz tylko zbierać fundusz i czekać na okazję.

Pozdrowienia
"Ziemia – to plama
Na nieskończoności błękicie;
Ciemna gwiazda, w słonecznych gwiazd świcie.."

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

re

Postautor: dsc » ndz 04 paź 2009, 16:52

Witam,

młyn nie był nowy, kupiłem za jakieś 200ojro na niemieckim ebayu. Wnętrze jak nowe i model też aktualny nie ten poprzedni, więc warto było. Nieco spory gabarytowo, ale da się z nim żyć, wydaje mi się, że jest szcześliwy u mnie na blacie;)

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

RAF77

Postautor: RAF77 » ndz 04 paź 2009, 16:59

>>
Ostatnio zmieniony pn 23 sie 2010, 1:34 przez RAF77, łącznie zmieniany 1 raz.

misz
Kontaktowanie:

Postautor: misz » ndz 04 paź 2009, 18:09

Ja używam ręcznego od paru miesięcy i nie jestem do końca zadowolony. Mimo, że jest to całkiem dobry i odświeżony Zassenhaus, to jednak mieli nierównomiernie z dodatkiem pyłu. Przy parzeniu za pomocą moki nie jest to tak odczuwalne, przy FP już gorzej - szczególnie ostatnie parę łyków czuć między zębami ;) Nie wiem, czy uda się coś za jego pomocą zmielić do AeroPressa, ale powoli przymierzam się do kupna jakiegoś elektrycznego.

Może macie jakieś sprawdzone urządzenia z uwzględnieniem FP, moki i AP.

Pozdrawiam.

RAF77

Postautor: RAF77 » ndz 04 paź 2009, 19:05

>>
Ostatnio zmieniony pn 23 sie 2010, 1:34 przez RAF77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zamek
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: espresso: Bezzera Mitica Top | Mazzer Super Jolly
drip: zbyt dużo by wymieniać

Postautor: zamek » śr 09 gru 2009, 13:13

Czy ktoś wie ile kosztuje Ditting 804?

Awatar użytkownika
dsc
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: dsc » śr 09 gru 2009, 13:24

Witam,

804 sa dostepne na stronie espressoparts, cena to okolo 1900$. Oczywiscie jesli chcesz sciagac to przygotuj się na oplate VATu i cla:| EP raczej nie wysle tego jako gift;)

Zgaduje, ze w Polsce sa albo niedostepne, albo maja chore ceny. Uzywki pojawiaja się raz na rok na ebayu, ale ceny i tak odstraszaja.

Pozdrawiam,
dsc.
ZR-71, Guatemala i inne

Awatar użytkownika
nets
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: FP Bodum Chambord 0,35l, AeroPress, Hario Slim, Clever Dripper, młynek Bodum Bistro

Re: Młynek do metody przelewowej/prasy/cony

Postautor: nets » czw 19 wrz 2013, 20:31

Coś w temacie młynków dedykowanych do metod przelewowych się pojawiło?

Mój Bodum niestety nie sprawdza się do tego typu metod, więc mam nadzieję że może na fali popularności metod przelewowych jakiś producent coś wypuścił co jest warte zakupu

Awatar użytkownika
pafcio0
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Postautor: pafcio0 » czw 19 wrz 2013, 21:14

Jestem bardzo usatysfakcjonowany Eureką Mignon. 80% kaw to dripy, po zapanowaniu nad kontrolą przemiału, powtarzalność wybitna. Zdecydowanie młynek warty wydanych pieniędzy.

donkiszot
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: _

Postautor: donkiszot » czw 19 wrz 2013, 23:16

[...]Mój Bodum niestety nie sprawdza się do tego typu metod[...]
Jeśli można, napisz szerzej jako, że właśnie do dripów jest ten młynek polecany tu i ówdzie. Za mała skala? za dużo pyłu?

Wróć do „Młynki”