Młynek do metody przelewowej/prasy/cony

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
nets
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: FP Bodum Chambord 0,35l, AeroPress, Hario Slim, Clever Dripper, młynek Bodum Bistro

Re: Młynek do metody przelewowej/prasy/cony

Postautor: nets » pt 20 wrz 2013, 17:07

Problemem jest nierównomierny przemiał i pył. O ile na początku młynek jakoś dawał radę to od pewnego czasu na różnych ustawieniach przemiału nie jestem wstanie przelać 200ml aby filtr się nie zapchał i woda nie stała. Gdy ustawiłem zbyt gruby przemiał to kawa kiepska wychodziła bo woda szybko spływała.

Na początku myślałem że to może wina filtrów i zacząłem używać filtrów Melitty 1x4 i nic to nie pomogło. Od czasu do czasu piję kawę zmieloną pod metody przelewowe Lofbergsa czy Kjeldsberga i wtedy nawet 350 czy 500ml jestem wstanie zrobić bez problemu.

Kawę robię w Hario V60 i Cleverze. Gdy szukałem młynka pod metody przelewowe to też gdzieś trafiłem na opinie że to młynek specjalnie do tego celu.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » pt 20 wrz 2013, 18:56

Wygląda, że im większe żarna w młynku, tym jakość przemiału lepsza, choć pewnie nie w każdym modelu. Do metod alternatywnych używam Fiorenzato F6 Drogheria z 83 mm żarnami i z jakości przemiału jestem bardzo zadowolony. Ustawienie miałkości odpowiedniej do oczekiwanej pojemności, nie stanowi problemu.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » ndz 17 lis 2013, 22:06

Po pierwsze kwestia rozmiaru żaren, a po drugie ich struktury. Z moich doświadczeń wynika, że najlepsze efekty dają młynki sklepowe, a młynki do espresso - również Mazzery niestety zbyt dużo jak na mój gust pylą.

Ja mam swoje Vario W, ale... to spory wydatek, elektronika lubi padać, ale żarna specjalnie projektowane do alternatyw. Poza tym są młynki Baratzy, które zbierają świetne recenzje (w zasadzie Vario W to projekt Baratzy i Mahlkoniga, obie firmy się połączyły) podobno świetnie nadają się do alternatyw :)
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
hawlik
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Bezzera BZ07 + Macap M4D
Chemex, Tiamo V02 + KitchenAid

Postautor: hawlik » pn 18 lis 2013, 1:18

ale nie da się ich kupić w Europie.. Szukałem ostatnio i bez sukcesu :(
Import ze Stanów mało opłacalny...

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » pn 18 lis 2013, 2:19

Da się. Na coffeehicie albo hasbean są :wink: Breville chyba też jakiś nowy młyn wypuściło w tym roku.

http://www.coffeehit.co.uk/catalogsearc ... ?q=baratza - o tutaj są chociażby.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » pn 18 lis 2013, 9:11

Awatar użytkownika
hawlik

Postautor: hawlik » pn 18 lis 2013, 11:28

Da się. [...]
http://www.coffeehit.co.uk/catalogsearc ... ?q=baratza - o tutaj są chociażby.
Faktycznie są:) ale 140£ za najtańszy model.... nie robi aż takiego wrażenia jak jego amerykańska cena:)

Ja upolowałem na tablicy młynek Kitchenaida... jak nowy za całe 200zł:) Uważam, że to naprawdę dobry młynek do przelewów generuje zdecydowanie mniej pyłu niż mój macap.
Do tego solidnie wykonany ciężki odlew obudowy robi wrażenie bardzo trwałego.
Oczywiście jego katalogowa cena nie jest kusząca jednak rozglądając się tu i tam można je kupić w świetnym stanie w okolicach 400-500zł

Po małej modyfikacji można do niego zamontować żarna do Mazzera mini co powinno jeszcze poprawić jakość przemiału.

edtheduck
Sprzęt: clever dripper | Porlex
mukka express | Aeropress

Postautor: edtheduck » pt 04 kwie 2014, 14:57

Młynek Nivona CafeGrano 130 nadaje się do metod alternatywnych?
Używa go ktoś może?

Awatar użytkownika
hawlik

Postautor: hawlik » sob 05 kwie 2014, 9:07

Pytałem już o to Rogera w jego wątku Akcesoriabaristy. Obiecał napisać jak przeprowadza jakieś testy.

ewa000
Sprzęt: tassimo

Postautor: ewa000 » śr 30 kwie 2014, 18:44

A ja szukając młynka do kawy na stronach internetowych znalazłam taki http://www.coffeedesk.pl/product/125/Ha ... ek-Do-Kawy od razu wpadł mi w oko ,myślę że jest praktyczny nawet gdy braknie prądu , bo u mnie niestety w okresie letnim jak tylko burza to prądu brak . . .Co o nim myślicie ?

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 01 maja 2014, 9:24

Jest ok. Więcej o nim informacji znajdziesz na forum. Pisaliśmy o japońskich młynkach dużo.
Ten sam i inne ręczne młynki znajdziesz też w wielu innych sklepach internetowych, np. Akcesoriabaristy lub Beanbroathers.

krisjano
Sprzęt: DE LONGHI EC 850.M

Re: Odp: Młynek do metody przelewowej/prasy/cony

Postautor: krisjano » czw 01 maja 2014, 10:27

A ja szukając młynka do kawy na stronach internetowych znalazłam taki http://www.coffeedesk.pl/product/125/Ha ... ek-Do-Kawy od razu wpadł mi w oko ,myślę że jest praktyczny nawet gdy braknie prądu , bo u mnie niestety w okresie letnim jak tylko burza to prądu brak . . .Co o nim myślicie ?
Na początek chciałbym się przywitać ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum.
Nabyłem niedawno Hario Skerton. Młynek dobrze wykonany. Można wyregulować naprawdę drobny przemiał. Mój DeLonghi 850 M nie poradził sobie z kawą zmieloną na najbardziej ścisniętych żarnach. Przed kupnem trzeba się upewnić że młynek wyposażony jest w dekiel przysłaniający chopper, bo chyba modele wcześniejsze tego nie miały.
Przed zakupem miałem możliwość porównania z młynkiem Tiamo. Żarna Hario sprawiały lepsze wrażenie i to zadecydowało o wyborze.

Ja używam do mielenia wkrętarki akumulatorowej zamiast korby - podpatrzone na youtube.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 01 maja 2014, 10:44

Ten akurat stosunkowo szybko nabywa luz współosiowy po 3-6 miesiącach średnio intensywnego użytkowania. Kiedy to nastąpi intensywność pylenia jest nieakceptowalna dla żadnej z metod.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » czw 01 maja 2014, 13:38

Można to ponoć usprawnić jakimś kawałkiem plastiku...

serotonina
zagląda od święta
Sprzęt: V60, aeroporess, chemex

Postautor: serotonina » pt 02 maja 2014, 20:43

Jak dla mnie Skerton jest w 100% dobrym domowym ręcznym młynkiem. Owszem nie mieli idealnie ale jak na warunki domowe jest to dobre urządzenie. Wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Nie posiada stabilizacji...można jednak to poprawić montując nie "kawałek plastiku" a metalowy pierścień. Wystarczy poszukać w sieci...Skerton ma też swojego mniejszego kolegę...hario mini mill...niesamowicie kompaktowy młynek, który można zabrać w podróż razem za Aeropresem np.

Wróć do „Młynki”