Młynek ze sklepu Tchibo (TCM)

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Marcin_sd
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Ascaso Basic, graef CM 80

Re: Młynek ze sklepu Tchibo (TCM)

Postautor: Marcin_sd » wt 18 paź 2011, 11:59

za 199 zl ale to ten z stozkowymi?

czajna
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic + dysza z Silvii, Młynek TCM

Postautor: czajna » wt 18 paź 2011, 12:04

Tak, za 199zł jest ze stożkowymi a za chyba 149zł z płaskimi. Ja otrzymałem ten młynek w prezencie pod koniec lipca (zakupiony w M1 w Czeladzi, oczywiście z zaplecza)

Mam ogromną prośbę odnośnie tuningu tego młynka. W wątkach przewijają się informacje o tym ale dotyczą chyba tego z płaskimi żarnami.
Dotarłem do torxów, które wchodzą w te zmyślnie schowane 2 otwory ze śrubkami ale okazuje się, że T10 się obraca (coś tam haczy ale nie da rady odkręcić) a T15 jest za duży (może jest to coś pomiędzy albo śruba jest z zabezpieczeniem z takim wypustem?).
W tym młynku od spodu mamy 4 śrubki krzyżakowe, które wykręcenie nic nie daje, pozbywamy się tylko podkładki pod pojemnik na mieloną kawę.
W głębi są te 2 otwory i za chiny nie da się tego ruszyć. Z góry dziękuję za pomoc bo zależy mi na lepszym przemiale...
Pozdrawiam

Marcin_sd
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marcin_sd » śr 19 paź 2011, 16:17

koledzy warszawiacy , na nowym świecie widzialem ze jest jakis sklep tchibo, warto tam się przejsc?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » śr 19 paź 2011, 16:42

a po co?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Marcin_sd
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Marcin_sd » śr 19 paź 2011, 16:45

po młynek

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Electrolux EEA 250, Saeco Nina Plus, I-mini2, Tiamo, Clever Driper.

Postautor: da_sas » czw 20 paź 2011, 9:31

Dla jasności: to jest ten za 199zł, ten ze stożkowatymi żarnami:
Obrazek

Tuning tego młynka, jak koledzy już tu pisali, nie wymaga rozkręcania. Górne żarno jest wyjmowane, w jego obejmę należy włożyć dociętą wcześniej podkładkę. Szczegóły operacji opisane są w tym wątku, kilka/kilkanaście postów wcześniej.

PS: Merytoryka tej wypowiedzi, zważywszy na tytuł wątku i ogólną w nim dyskusję, powaliła mnie:
a po co?

czajna
zagląda od święta

Postautor: czajna » czw 20 paź 2011, 10:03

Wiem, o tej podkładce ale nie wejdzie tam nic grubszego niż 0,5mm co jest średnim rozwiązaniem.
Myślałem, że da się ten młynek rozebrać jak Solis Scala (http://caffeprego.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=6661) ale wychodzi na to, że nie jest tak prosto jakby się wydawało.
Zostanie w takim razie ta podkładka, która może coś pomoże ale wg mnie niewiele.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » czw 20 paź 2011, 10:18

Tuning tego młynka, jak koledzy już tu pisali, nie wymaga rozkręcania. Górne żarno jest wyjmowane, w jego obejmę należy włożyć dociętą wcześniej podkładkę. Szczegóły operacji opisane są w tym wątku, kilka/kilkanaście postów wcześniej.
Mi by się jednak przydała fotoinstrukcja, bo nie mam pojęcia jak się do tego zabrać, może jakiś mało techniczny jestem :wink: Fakt, że proces był opisany kilka postów wcześniej, ale nie ma tam już zdjęć.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: da_sas » czw 20 paź 2011, 11:19

Wiem, o tej podkładce ale nie wejdzie tam nic grubszego niż 0,5mm co jest średnim rozwiązaniem.
Więcej to już jest kolizja żaren. Może początkowo będzie mielić jeszcze drobniej ale z czasem coraz gorzej ze względu na ścierające się żarna. Z mojej obserwacji i wypowiedzi w tym wątku 0,4 to jest właściwie maksymalnie, a i tak żarna potrafią się spotkać przy ustawieniu na 1. Ja zatem mam u siebie tak ok 0,3 i myślę że to rozwiązanie optymalne. Można kombinować coś ponadto ale nie sądzę aby dało się uzyskać lepsze rezultaty bez uszkodzenia żaren. W każdym razie- ja bym nie ryzykował.
Aha- i jeszcze jedno- tuning górnego żarna raczej nie oznacza utraty gwarancji. Z kolei rozbieranie - tak.

Może w chwili wolnej zrobię jakieś zdjęcia, ale lepiej żeby to zrobił ktoś podczas wykonywania tuningu. A opis w postach wcześniej moim zdaniem jest bardzo jasny.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 20 paź 2011, 11:26

I najlepiej byłoby zobaczyć ekstrakcję espresso z takiego młynka po tuningu co by wszyscy widzieli, czy można z tego coś wycisnąć czy nie.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

czajna
zagląda od święta

Postautor: czajna » czw 20 paź 2011, 11:34

Jeżeli jest to więc jedyna metoda to trzeba będzie spróbować. Czy przy zdejmowaniu żarna z tej białej objemki trzeba jakoś uważać? Czy jest to na tyle mocny plastik?
Folię to chyba w marketach budowlanych można dostać?

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » czw 20 paź 2011, 12:15

Może w chwili wolnej zrobię jakieś zdjęcia, ale lepiej żeby to zrobił ktoś podczas wykonywania tuningu. A opis w postach wcześniej moim zdaniem jest bardzo jasny.
Teraz już w sumie zajarzyłem co trzeba zrobić ;) Zabiorę się za to w weekend to może zdam fotorelację.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15

Awatar użytkownika
da_sas
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: da_sas » czw 20 paź 2011, 12:40

Ja dałem dwie podkładki z papieru gramatury 160, i to jest ok 0,3 mm .
I najlepiej byłoby zobaczyć ekstrakcję espresso z takiego młynka po tuningu co by wszyscy widzieli, czy można z tego coś wycisnąć czy nie.
Moim zdaniem, nawet po tuningu mielenie nie jest najlepsze. Tzn do kolb bez zaworów uważam, że się nie nada. Ale do zaworkowców mamy zmieloną, świeżą i aromatyczną kawkę.

Sugeruje takie fotograficzne porównanie stopnia zmielenia: na fotografii dał kupkę jakiejś kupnej, w miarę dobrze zmielonej kawy, której przemiał wszyscy znają, np jakąś ille, a obok kupkę z tego młynka. Mielibyśmy dobry obraz stopnia mielenia, bo byłby punkt odniesienia (to tak jak fotografuje się przedmioty razem z np moneta aby na fotografii było widać skalę, wynikającą z punktu odniesienia.)

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod

Postautor: ignacy » czw 20 paź 2011, 13:44

Dysponuję takim cudem, które powoli odchodzi w zapomnienie, także jeżeli zdążę przeprowadzić modyfikację w weekend to pochwalę się co udało mi się wycisnąć, ale wiele się nie spodziewam. Tyle, że nie mam teraz ziaren do espresso żadnych :wink: Napiszę też na pewno swoje konkluzje w wątkach o ekspresach w przedziale cenowym "300-500", w których dzieje się trochę ostatnio.

Mam jakąś mielonkę Crema e Gusto Lavazzy, także wkleję zdjęcia porównawcze.

czajna
zagląda od święta

Postautor: czajna » czw 20 paź 2011, 14:02

Znalazłem zamiennik tego Tchibo jakby ktoś nie znalazł go w sklepie stacjonarnym - Severin KM 3873, jednakże jest on w zdecydowanie gorszych (jak dla mnie) barwach - białych...
http://www.severin.com/pl/Smakowanie-ka ... em-KM-3873
Cena też trochę wyższa bo ponad 260zł.

Wróć do „Młynki”