Macap MC4 - zły młynek bez sprężynek — dla mnie spox!!!

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!

Ten młynek w wersji MC4, lub pokrewnej:

Mam i jestem zadowolony!
13
21%
Mam i jestem niezadowolony...
2
3%
Nie mam, ale planuję jego zakup.
12
20%
Nie mam i nie kupię - jest za drogi!
4
7%
Nie mam i nie kupię - mam lepszy sprzęt.
10
16%
Po co komu taki młynek.
4
7%
Nie wiem o co chodzi, ale chcę wziąć udział w ankiecie.
13
21%
slavik - wpisujesz się TU.... ;-)
3
5%

Liczba głosów: 61

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Re: Macap MC4 - zły młynek bez sprężynek — dla mnie spox!!!

Postautor: jan_bar » ndz 20 paź 2013, 21:51

Macap przy bardzo drobnym mieleniu trochę mi zbryla ale można sobie z tym poradzić.
To, że zbryla nie jest winą młynka. Decyduje rodzaj kawy i/lub wilgotność powietrza.
קפה

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » ndz 20 paź 2013, 22:10

Właśnie nabyłem Macapa MC4 w wersji z klipsem na torebki i po kilku godzinach pracy na młynku uważam, że jest to bardzo solidna konstrukcja, która nie ustępuję Mazzerowi.

A do czego przydaje ci się w praktyce ten klips? Piszę, bo sam zastanawiam się nad kupnem nowego młynka i myślę o szarym MC4 z klipsem i regulacją stopniową. "Sklepowy" design wcale mi nie przeszkadza, a nawet o taki mi chodzi. Chromowanego nie chce, bo trudny w utrzymaniu - wiem, wiem, mam stalową lodówkę. Przerobiłem już dwa młynki : Ascaso i-2 mini (od Janusza) oraz Dmokę 207 (z Caffedo). Ten drugi młyn może i trochę lepszy, ale po trzech latach domowej eksploatacji przy niektórych rodzajach kawy zaczyna brakować mu skali do zmielenia pod espresso. Co wydaje mi się dziwne, ale z faktami nie polemizuję tylko rozglądam się za czymś tym razem mniej kompromisowym. Raczej Macap, może Mezzer? Chyba jednak Macap. Tak Macap.
קפה

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » ndz 20 paź 2013, 22:51

To, że zbryla nie jest winą młynka.
Aby na pewno? Kiedyś porównywałem Eurekę Mignon z Mahlkönigiem Vario. Kawa ta sama, pomieszczenie to samo i czas również ten sam. Eureka zbrylała, a Mahlkönig nie.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 22 paź 2013, 17:23

Klips jest po to żeby trzymać torebkę oraz służy do wytrząsania resztek kawy.

Jeżeli chodzi o zbrylanie kawy to rodzaj młynka również ma duże znaczenie, tą samą kawę Macap zbryla bardziej niż Mazzer, przynajmniej w moim przypadku. Szybkość przemiału i zbrylanie przemawia za Mazzerem ( w swoim zmieniłem niedawno żarna ) natomiast łatwość przemiału do PF-a według mnie przemawia za Macapem, to jest moja subiektywn opinia i dotyczy młynków sklepowych.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Awatar użytkownika
KrzychK
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

Postautor: KrzychK » śr 23 paź 2013, 19:48

WojSob, to wyjaśnij proszę taką zagadkę - ta sama kawa, ten sam młyn kawa lekko się bryli, sprawdzam wilgotność (niska) odpalam Vente i parę godzin później ta sama mielona kawa już nie ma tendencji do brylenia.
Ktoś podmienił mi młynek? ;)
Grunt to cos ciemnego.... no moze byc i kava.
Vibiemme Junior BD/ Macap MC4

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » śr 23 paź 2013, 20:20

Raczej powietrze. Ale jaki związek twoje pytanie ma z moim postem, to jest dopiero zagadka. Ja żadnego nie widzę.

Awatar użytkownika
KrzychK

Postautor: KrzychK » śr 23 paź 2013, 21:18

Powątpiewałeś w słowa jan_bar'a, a że ów problem kiedyś dot. m.in. mnie to odpisałem Tobie.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » czw 24 paź 2013, 9:11

Dalej nie widzę związku, chyba, że przy okazji chciałeś się pochwalić posiadaniem nawilżacza :). Przecież masz inny młynek niż te, podane przeze mnie za przykład. Akurat wilgotność nie miała wpływu na zbrylanie w Eurece, bo u mnie w kuchni wynosi 55 – 60 %, więc jest odpowiednia. A co twojego Macapa, to nieco wyżej Daniels1 pisał, że on zbryla kawę bardziej niż Mazzer SJ.

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » czw 24 paź 2013, 10:25

Ciekawy jestem ile osób wyłapie różnice pomiędzy shotem zaparzanym ze zbrylającego młynka i nie zbrylającego ;)
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » czw 24 paź 2013, 11:26

Zbrylanie było głównie wkurzające, ze względu na śmiecenie. Ale po rozbiciu grudek kawy w sitku i dystrybucji, istotnych/znaczących różnic w smaku nie było. Z Vario była trochę lepsza, ale trzeba też uwzględnić przypadek.

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » czw 24 paź 2013, 11:30

Ale mój M4D nie śmieci zbrylając :) robiąc testy porównawczy z nim i Mini A -> różnic żadnych nie stwierdzono (w większym gronie).
Dlatego tak bardzo lubię te rozmowy na temat zbrylania.
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...

Awatar użytkownika
KrzychK

Postautor: KrzychK » czw 24 paź 2013, 21:00

roger, ale zawsze można się pochwalić dostępem do dwóch młynków ;)
A poważniej, też tak masz że po namielaniu stuknięcie PFem rozwiązuje tak ważkie dla m.in. WojSob problemy bryłek?

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere

Postautor: roger » czw 24 paź 2013, 23:00

Przy odpowiedniej gramaturze do sitka nigdy nie wysypują mi się grudki poza PFa.
Z tym stuknięciem to zależy od kawy: w jednych to się udaje w innych nie, ale tamper pozwala zapomnieć o grudkach dosyć skutecznie :)

PS a młynek mam jeden :) tak mnie korciło kiedyś żeby przetestować to zbrylanie które dla niektórych jest takim gigantycznym problemem.
.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: WojSob » pt 25 paź 2013, 16:54

No to doszliśmy do wniosku, że są młynki, które zbrylają kawę i Macap do nich należy. A w jakim stopniu jest to uciążliwe, to zależy od wymagań użytkownika. Jeden przymknie na to oko, jako drugorzędny problem. A drugi, jeżeli wyda na młynek kilkanaście stówek, będzie od niego oczekiwał trochę więcej.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 25 paź 2013, 19:45

Nigdy się aż tak bardzo tym zbrylaniem nie martwiłem i jak wcześniej napisałem mój Macap M4 zbryla kawę tym bardziej jak mielę ją drobno do espresso ( u mnie na 3,5 do 4,0 mieli idealnie do ekspresu Rocket-a ), dodam, że jest to młynek z klipsem-sklepowy, więc teoretycznie trudniej mieli nim się do PF-a a mi on bardzo pasuje. Na Mazzerze nie mam problemu ze zbrylaniem a sypie z niego tak, że cały PF mam w kawie i trudno mi się na nim mieli do sitka. Zbrylaniem się nie przejmuje, mielę Macapem tłukę tamperem i jest nieźle.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

Wróć do „Młynki”