Macap MC4 - zły młynek bez sprężynek — dla mnie spox!!!

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!

Ten młynek w wersji MC4, lub pokrewnej:

Mam i jestem zadowolony!
13
21%
Mam i jestem niezadowolony...
2
3%
Nie mam, ale planuję jego zakup.
12
20%
Nie mam i nie kupię - jest za drogi!
4
7%
Nie mam i nie kupię - mam lepszy sprzęt.
10
16%
Po co komu taki młynek.
4
7%
Nie wiem o co chodzi, ale chcę wziąć udział w ankiecie.
13
21%
slavik - wpisujesz się TU.... ;-)
3
5%

Liczba głosów: 61

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Re: MACAP MC4 - ZŁY MŁYNEK BEZ SPRĘŻYNEK - dla mnie spox!!!

Postautor: Jogi » czw 17 mar 2011, 8:36

Może się coś przyblokowało, ale całym korpusem nie trzeba kręcić. Wciskasz to co w czarnym kwadracie i kręcisz tym czarnym kółkiem z wypustkami i numerkami:
Obrazek
To taki mój logiczny domysł, bo z tym konkretnym młynkiem nie miałem do czynienia.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Piotr
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Krups Expert GVX231,Bialetti Venus, Aeropress, Drip

Postautor: Piotr » czw 17 mar 2011, 9:49

Tak, mając na myśli cały korpus chodziło mi o to czarne koło z podziałką. :wink: Poszukam jakiś informacji w internecie, lub może przy następnej okazji go rozpracuje. :bat:
Chyba że jeszcze ktoś z forum coś napisze. :roll:
PS: Młynek należy do osób mało kompetentnych więc, może one też mają jakiś wpływ na niego. :wink:
Piszę książkę.
Ponumerowałem już strony.
- Steven Wright.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 17 mar 2011, 13:48

Zwykle, jak na wyłączonej maszynie u siebie skręcam żarna, to potrafi się tam coś zakleszczyć między nimi i muszę go odpalić. Ale rozumiem, że w ogóle nie mogłeś ruszyć tego pierścienia?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » czw 17 mar 2011, 22:56

To, w jaki sposób to działa jest pokrótce opisane >tu<, na przykładzie innego młyna. Jest taki trzpień, który wchodzi w otwory w obudowie żarna i je blokuje. Grubość mielenia reguluje się poprzez wciśnięcie trzpienia i obrót górnego żarna (lub pojemnika na kawę).
W Macapie pewnie jest trochę inny trick, ale zasada działania tego ustrojstwa jest w sumie taka sama.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
Voit
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres: ECM Mechanika Profi
Młynek: ECM Casa
Kafetierka: BRA Bella
Kontaktowanie:

Postautor: Voit » pt 18 mar 2011, 0:14

Hej,

Po zdjęciu pojemnika na kawę, pierścień regulacyjny wraz z przyciskiem zwalniającym jego blokadę wygląda tak:
Obrazek

Zdjęcie przedstawia młynek Macap MC4, ale zasada działania w M7K czy MXK jest taka sama. Aby zmienić grubość mielenia należy przycisk wcisnąć, a następnie pierścień obrócić zgodnie z opisami na nim zamieszczonymi. Powinno się to robić na pustym młynku, lub na pracującym gdy pusty nie jest. Kręcenie pierścieniem gdy między żarnami znajduje się kawa może doprowadzić do zakleszczenia żaren (to może być pierwszy powód niemożności obrócenia pierścienia).

Pierścień od spodu wygląda tak:
Obrazek
W te otwory (których jest 73) wchodzi iglica wystająca z przycisku zwalniającego blokadę:
Obrazek
Sprężyna przycisku jest dość mocna, a metalowa iglica na której osadzony jest przycisk dość głęboko wchodzi w otwór obudowy. Jeżeli usiłowałeś obracać pierścieniem, bez dostatecznie głębokiego wciśnięcia przycisku, to być może pierścień ustawił iglicę pod kątem w otworze obudowy i zakleszczył (to może być drugi powód niemożności obrócenia pierścienia).

Jak będziesz miał ten młynek ponownie w rękach uważnie przyjrzyj się przyciskowi. Znając zasadę działania powinieneś rozgryźć przyczynę problemu.

Młynki ze śrubą mikrometryczną, mają pierścień z ząbkami umieszczonymi na krawędzi. Ślimak umieszczony w pokrętle precyzyjnie napędza pierścień. Wygląda to tak:
Obrazek

Pozdrawiam,
Voit
Cafe Saula Gran Espresso Premium 1kg - kawa z hiszpańskim temperamentem

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pt 18 mar 2011, 7:09

No w końcu ktoś się zlitował, dzięki Voit, teraz już znamy Macapa na wylot.

(PS. Ale, że to akurat Voit, po którym słuch zaginął, to mnie mocno zaskoczyło. :D )
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Piotr
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Piotr » pt 18 mar 2011, 20:50

Dziękuje Voit za bardzo treściwą i merytoryczną odpowiedź. :wink: Przy następnym moim spotkaniu z tą maszyną będę już dokładnie wiedział jak się za nią zabrać.(wcześniej bałem się że coś zepsuje, urwę, itd.) Myślę że może być takie prawdopodobieństwo, iż ktoś w nim za dużo grzebał i doszło do zablokowania. Za tydzień w piątek kolejne nasze spotkanie musi się udać. :wink:

Ps: Wielki podziw za zdjęcia i szczegółowy opis przyda się na pewno dla potomnych. :wink:
Piszę książkę.
- Steven Wright.

Piotr
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Piotr » sob 26 mar 2011, 20:59

Witam.
Byłem w piątek u znajomej/znajomych i udało mi się ustawić młynek. :wink: Mało tego miałem okazję przyjrzeć mu się z bliska. Podczas pracy w pewnym momencie przestał, jakby mielić kawę( :shock: zdziwiłem się ),choć młynek ciągle był w ruchu. Postanowiłem go wyłączyć(oraz odłączyć z prądu), zdjąłem pojemnik z kawą i co... Przeżyłem totalny szok :shock:. Nigdy w życiu nie widziałem tyle zmielonej kawy przylegającej do ścianek. W miejscu gdzie kawa wpada na żarna było dużo kawy, która tak naprawdę wracała do pojemnika z kawą zamiast do zbiornika ze zmieloną kawą. Na moje pytanie czy ktoś to w ogóle czyścił kiedyś? Dostałem odpowiedź ..A to trzeba czyścić?. Byłem tak wściekły na to, że KTOŚ sprzedając taki sprzęt nie tłumaczy ludziom podstawowych spraw. Spędziłem około 30/40 min na czyszczeniu tego sprzętu i tłumaczeniu jak to się robi.
Piszę książkę.
- Steven Wright.

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » wt 29 mar 2011, 23:50

A znajomi to mielą kawę w ciemnościach, nigdy nie zaglądali do klosza?

Piotr
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Piotr » wt 29 mar 2011, 23:55

Tak to prawda nigdy tam nie zaglądali. :evil: Może dlatego żeby zdjąć pojemnik z kawą, trzeba odkręcić śrubę blokującą. W niektórych modelach wystarczy go unieść. A potem zbierać ziarenaka po całym domu :lol:
Piszę książkę.
- Steven Wright.

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » śr 30 mar 2011, 0:05

Albo trochę wytężyc myślenie i pojemnik zdejmowac gdy próżny lub najpierw opróżniając? Bez obrazy ale to całkiem proste i chyba nawet banalne?

Awatar użytkownika
maro
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Poszukuję.

Postautor: maro » śr 30 mar 2011, 10:01

A potem zbierać ziarenaka po całym domu :lol:
Albo kupić Mazzera - wystarczy zasunąć zasuwkę na spodzie zasobnika i podnieść go 8)
Kupię ekspres dźwigniowy.

fux
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Izzo ALEX Duetto & MACAP M4D, tygielek

Postautor: fux » śr 30 mar 2011, 10:12

A potem zbierać ziarenaka po całym domu :lol:
Albo kupić Mazzera - wystarczy zasunąć zasuwkę na spodzie zasobnika i podnieść go 8)
Bez przesady...
Macap ma także blokadę opróżniania zasobnika... :wink:

Awatar użytkownika
roger
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Rocket Giotto Evo / Macap M4D-R-Chrom / Aeropress / Hario Skerton / Grindripper / Tiamo / Chemex CM-3A

Postautor: roger » śr 30 mar 2011, 10:21

Panowie, ale o czym Wy piszecie ???
Macap posiada blokade (zasuwkę) na spodzie klosza - zasuwasz ją i śmiało podnosisz klosz do góry.
tak wygląda hopper z Macapa
... Byłem tak wściekły na to, że KTOŚ sprzedając taki sprzęt nie tłumaczy ludziom podstawowych spraw. Spędziłem około 30/40 min na czyszczeniu tego sprzętu i tłumaczeniu jak to się robi.
Pytanie jest takie, czy dajesz sobie ręce uciąć że ktoś nie tłumaczył?
Wielokrotnie spotykam się z sytuacją gdy pokazujesz i tłumaczysz klientowi jak postępować przy konserwacji sprzętu, on wszystko potwierdza a i tak później tego nie robi.
.
kawa oraz najlepsze akcesoria i sprzęt dla baristów tradycyjnych oraz alternatywnych ...
http://www.akcesoriabaristy.pl
Rabat dla forumowiczów -10% / Kod rabatowy: CP10

Piotr
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Piotr » śr 30 mar 2011, 10:54

Pytanie jest takie, czy dajesz sobie ręce uciąć że ktoś nie tłumaczył?
Nie zrozum mnie źle. :wink:Może nie jestem w 100% pewien, ale jeżeli ktoś zainwestował kilkadziesiąt tysięcy złotych w sprzęt(całe wyposażenie kuchni, piec konwekcyjno parowy, gazówki, kotły warzelnicze,itd, oraz ekspres, młynek i drobny sprzęt), to chyba raczej będzie dbał o niego. :wink: A wszystko to od jednego dostawcy, więc tu chyba wchodzi w grę szkolenie obejmujące całość. :wink: Ja jak bym sprzedał tyle sprzętu w jedno miejsce, to zadbał bym o kompleksowe szkolenia, a nawet o szkolenia po sprzedażowe.
Piszę książkę.
- Steven Wright.

Wróć do „Młynki”