Czym zemleć ziarno do moki?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Czym zemleć ziarno do moki?

Postautor: cyrus » wt 23 mar 2010, 22:58

Witam!
Przebrnąłem przez tematy poświęcone kawie i te poświęcone młynkom. Wniosek jeden - jeśli chcemy napić się świeżej kawy, to potrzebujemy dwóch rzeczy - świeżej kawy, najlepiej w ziarnach + przyrządu mielącego.
Jako, że jestem użytkownikiem moki, to mam pytanie - czym mogę mielić kawę, aby nadawała się ona do parzenia. Oczywiście nie kupię sobie młynka za paręset złotych, młynki o stalowych ostrzach są stawiane na równi z piciem 'zalewajki'... Mam więc jakiś wybór, poza kupowaniem kaw mielonych?
Sprawa wygląda tak, że moka używana jest tylko przeze mnie, więc kupowanie przez sieć kilku paczek kawy mielonej (nawet tej najświeższej), aby było to opłacalne ekonomicznie nie opłaci się praktycznie, bo kawa zestarzeje mi się, zanim zdążę opić te parę opakowań..
Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » śr 24 mar 2010, 5:50

Może kupowanie ziaren na wagę? W pobliży Ciebie działa zapewne jakaś palarnia kawy; 100-200-300 g, kupisz bez problemu (na forum, też reklamuje się kilka).
A o młynkach już czytałeś. Jakąś alternatywą mogą być młynki omówione poniżej Twojego wątku. Albo ręczny.... :wink:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
ziarenko
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Re: Czym zemleć ziarno do moki?

Postautor: ziarenko » śr 24 mar 2010, 9:55

Mam więc jakiś wybór, poza kupowaniem kaw mielonych?
Poszukaj opinii o młynkach ręcznych, niektóre są naprawdę niezłe. Lub popytaj w rodzinie, często u kogoś zalegają takie stare żarnowe, często w dobrym jeszcze stanie-a że do moki to nie muszą mielić super drobno.
Bialetti Mukka Express, DeLonghi Caffe Treviso, AeroPress, i-2 mini, drip Tiamo, Tiamo Slim, Coffee Press Tiamo

Awatar użytkownika
WEGier
stale zagląda do filiżanki

Postautor: WEGier » śr 24 mar 2010, 10:13

do moki się nada każdy żarnowy : mpm (koniecznie nowy, bo psują się na potęgę a tak bedzię gwarancja), delonghi, krups, duka albo severin km 3878, który właśnie testuję.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » śr 24 mar 2010, 12:31

Może kupowanie ziaren na wagę? W pobliży Ciebie działa zapewne jakaś palarnia kawy
No właśnie musiałbym się rozejrzeć :wink:
Jedyna znana mi palarnia w Poznaniu, to Astra.. Nie wiem, czy sprzedają detalicznie świeżo palone ziarno :?: Na ich stronie nic nie znalazłem, ale to nie problem, napiszę do nich..
[...]popytaj w rodzinie, często u kogoś zalegają takie stare żarnowe, często w dobrym jeszcze stanie[...]
I w tym problem, bo nikt nawet nie ma zwykłego, elektrycznego, ostrzowego :? Pozbyli się w dobie kaw mielonych :) a o żarnowych nawet (chyba) nie słyszeli :wink:
do moki się nada każdy żarnowy : mpm (koniecznie nowy, bo psują się na potęgę a tak bedzię gwarancja)
To jest drugi problem - kupić, to bym kupił, ale żona mnie wtedy wyklnie :? Już się krzywo patrzyła, jak kupiłem mokę i spieniacz ("150zł, by tylko kawę zaparzyć?")

A stary używany Niewiadów 820? :roll:
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

P.E.T.R.U.S

Postautor: P.E.T.R.U.S » śr 24 mar 2010, 12:44

Czy żarówka (avatar) oznacza, że jesteś elektrykiem? Jeżeli tak, to mam młynek ISOMAC Macinino Proof Inox. Miele obecnie. Dałem go do sprawdzenia i trzeba w nim przewinąć silnik (ok. 100 zł.) oraz założyć nowe łożyska samosmarujące (ok. 50 zł.). Może potrafisz sam wykonać te naprawy? Ja dałem na giełdzie za ten młynek 20 zł. i 10 zł. za sprawdzenie.
Obrazek
Może chcesz jakiś młynek ręczny? Na giełdzie mogę Ci taki kupić za ok. 20 zł. Oczywiście są to stare młynki.
Ostatnio zmieniony śr 24 mar 2010, 19:18 przez P.E.T.R.U.S, łącznie zmieniany 1 raz.
La Pavoni Professional + Demoka M-203

Awatar użytkownika
WEGier

Postautor: WEGier » śr 24 mar 2010, 13:03

ja kupiłem swojego severina za 33zl plus przesyłka na aukcji - szukaj a będzie Ci dane

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » czw 25 mar 2010, 11:30

[...] trzeba w nim przewinąć silnik (ok. 100 zł.) oraz założyć nowe łożyska samosmarujące (ok. 50 zł.) [...]
Może chcesz jakiś młynek ręczny?
Czyli naprawa tego młyna to koszt rzędu 150zł. A jak ten młyn po naprawie będzie miał się do najprostszych młynków za ok.200zł, np. Tchibo, o którym wiele pisano na tym forum, albo MPM?

Może jednak wybrać prosty i w miarę tani młynek ręczny?

pije_kawe_z_moki
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: pije_kawe_z_moki » ndz 28 mar 2010, 21:42

Ja polecam młynek ręczny, skoro kawa ma być mielona na jedną filiżankę jednorazowo. Do moki miele się dość grubo, więc to też trwa odpowiednio krócej. No i nie gryzie w oczy, ze nowy sprzęt się pojawia w kuchni :wink:
ps. mam też młynek z Tchibo za 129zł. Też oczywiście jest dobry dla moki.
Pozdrawiam Ula!

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » pn 29 mar 2010, 11:42

P.E.T.R.U.S - takie małe pytanko - czy dostałeś wczoraj wieczorem ode mnie wiadomość na prv? Bo coś mam wrażenie, że ugrzęzła mi ona na 'skrzynce' w 'do wysłania'..
Ostatnio zmieniony śr 31 mar 2010, 17:13 przez cyrus, łącznie zmieniany 1 raz.

P.E.T.R.U.S

Postautor: P.E.T.R.U.S » śr 31 mar 2010, 15:08

Otrzymałem dzisiaj z mojej winy. Taką mam pracę, że wszystko muszę zostawić i ruszać w trasę.
La Pavoni Professional + Demoka M-203

Darek-L
zagląda od święta

Postautor: Darek-L » pt 02 kwie 2010, 11:16

Mówicie, że młynek z Tchibo byłby dobry do moki....
No ale musiałby być dostępny. Dowiadywałem się wczoraj - nie ma i nie wiadomo kiedy młynki znów się pojawią. Sam szukam odpowiedniego młynka do moki, i w desperacji ( bo Tchibo nie ma) zaczynam się zastanawiać nad Solisem albo Borkiem. No ale one kosztują 3 razy więcej. :cry:

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » pt 02 kwie 2010, 17:07

No właśnie. Dlatego sam zapytałem, jaki młynek będzie odpowiedni do moki. Niby dobry młynek to podstawa, ale czy warto wykładać na niego aż tyle kasy? :roll: Skoro to tylko do moki...
Mnie póki co poratował P.E.T.R.U.S :) Zobaczymy, jak będzie dalej, jak dojdzie do mnie to maleństwo :) Inaczej zdecydowałbym się raczej na jakiś ręczny :?

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod

Postautor: cyrus » pn 12 kwie 2010, 18:00

Parę dni temu doszedł do mnie młyn od P.E.T.R.U.Sa, a w miniony weekend dostałem ręczny młynek w prezencie od teściowej :)
(1) Młynek P.E.T.R.U.Sa nadaje się jedynie do kompletnej naprawy, za dużo pisać co naprawiać, ale na pierwszy ogień powinien pójść silnik. Zacząłem się więc zastanawiać, czy warto wkładać kasę w tak "zdezelowany" sprzęt.. [jak mogłoby się wydawać]*
(2) Właśnie skończyła mi się mielonka, a że młynek ręczny stał na półce, to poleciałem kupić kawę w ziarnie. Wsypałem do młynka..
Kręcę, kręcę, kręcę.. nic, nic.. Masakra! :shock:
Uwaga do zupełnych nowicjuszy myślących nad ręcznym młynkiem - zapomnijcie o młynkach ręcznych za 30zł :!: :D Jakby ktoś z początkujących kawoszy myślał nad takim młynkiem - wybijcie sobie z głowy, serio! :wink:
Niestety teściówka nie w temacie, kupiła młynek typu Allegro 30zł. Do niczego się nie nadaje. Szkoda, że nazywa się młynkiem i nie ma naklejki "tylko jako ekspozycja" :wink:
Stąd wniosek, że na dobry młynek ręczny też trzeba niemało kasy, a skoro tak, to chyba wezmę się za reanimację Isomaca, na to samo wyjdzie (kasa) i nie będę musiał kręcić ręcznie :wink:
Jak będą zainteresowani, to mogę robić okresowe sprawozdania z przywracania do życia Isomaca :wink:

* Wynikła mała afera z tym, co wyżej napisałem o Isomacu, za co przepraszam PETRUSa! Ale, jak mi się wydaje, podkreśliłem, że lepiej naprawić Isomaca, niż bawić się w te tanie, dziwne ręczne.
Ostatnio zmieniony wt 13 kwie 2010, 11:46 przez cyrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jeżyk
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: garnek

Postautor: Jeżyk » pn 12 kwie 2010, 19:47

Młynek to żarna, silnik, obudowa i parę drobnych pierdołów. cyrus, a może dałoby się zaadoptować jakiś inny tani silniczek do niego bo fajny kształt jest... No chyba, że żarna już też nie teges. Przewinięcie silnika i dopasowanie łożysk to chyba tylko jeśli masz możliwość we własnym zakresie. Ceny takich usług na rynku powalają na kolana niestety. Dawaj jakieś relacje z naprawy Isomaca jak się zdecydujesz bo jestem ciekawy. Niedawno na Allegro uciekła mi okazja w postaci ekspresu Artisan Kitchen Aid za 50 zł robił ciśnienie w obydwu bojlerach tylko mu nieco brakowało części jak tacka, końcówka dyszy, reling na podgrzewaczu filiżanek, zbiornik na wodę i jakaś gała od pary. W zasadzie nic limitującego pracę ekspresu. Szkoda bo bym się nim pobawił a nuż coś by z tego było? A taki młynek ręczny bardzo dobrze sprawdza się do mielenia pieprzu :D

Wróć do „Młynki”