Czyszczenie młynka żarnowego

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
anik
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: anik » śr 23 kwie 2008, 16:26

Dzięki LJ!
(LG to chyba właśnie dlatego że wczoraj kupiłam sobie nowy telefon LG shine ;-) i gdzieś w podświadomości mi utkwiły te inicjały. Tak czy inaczej z Tobą LJ: Life 's Good ;-) )

Awatar użytkownika
maciek173
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: maciek173 » śr 23 kwie 2008, 19:36

No teraz to i ja zrozumiałem.
Dzięki "Samsung" :lol:
Gaggia Baby Twin, Ascaso I-mini

Awatar użytkownika
Janusz
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: W chwilach wolnych DREAMup a w pracy różne modele różnych producentów.
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz » pn 28 kwie 2008, 21:23

Widzę, że Forumowicze stali się już mechanikami. :wink:
Mój serwisant nie będzie miał co robić :cry:
Ale fakt - potwierdzam wszystko co wcześniej było napisane a szczególnie dokładny opis dokonany przez Long Johnny.
I nie jest prawdą, że czyszczenie żaren trzeba dokonywać tylko w autoryzowanych serwisach. Jest to czynność w sumie bardzo prosta i raz na miesiąc można to zrobić samemu. Mogę jeszcze do tego celu zaproponować firmowe szczoteczki do czyszczenia żaren młynka.
Manuel Caffe, Universal Caffe, Caffe Izzo a może...najlepiej 4 x M ?

seraphine
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Silvia v3 + F5

Postautor: seraphine » sob 13 wrz 2008, 22:47

Z tego, co kojarzę z instrukcji i-mini, to jest tam rysunek jak czyścić i informacja, że należy to robić co tydzień. :shock:
Ale to chyba przy dużym przerobie.
A w instrukcji innego młynka (chyba Rocky - nie jestem już pewien) wyczytałem, że czyszczenie ogranicza się do pędzlowania obudowy z zewnątrz. "Wielkie czyszczenie" (wg tejże instrukcji) polega zaś na umyciu pojemnika na ziarno od tłustych osadów. Patrząc logicznie czyszczenie pędzelkiem i odkurzaczem na niewiele się zdaje. Największy i najstarszy szlam zbierze się na dnie komory żaren, pod uchwytem dolnego żarna, wokół osi. Żeby tam posprzątać, to trzeba by zdjąć dolny uchwyt, a to już wyższa szkoła jazdy i młynek takich operacji przeżyje może kilka. Przy częstym użytkowaniu młynek będzie oczyszczał się sam (chyba, że będziemy sypać jakiś smolisty i lepki twór zamiast kawy), co chyba widać na przykładzie LJ'a. Osobiście skupiłbym się raczej na zachowaniu czystości wewnątrz korpusu i dopilnowaniu żeby kawowe drobinki nie fruwały w silniku, przekładni czy włączniku.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » sob 27 wrz 2008, 1:14

Mogę jeszcze do tego celu zaproponować firmowe szczoteczki do czyszczenia żaren młynka.
A może być tańsza wersja clean equipment w postaci szczoteczki do zębów? :)
קפה

andy76
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: andy76 » sob 27 wrz 2008, 13:42

Kiedyś pokusiłem się na wyczyszczenie młynka tabletkami (producent uformował je nawet w kształcie ziaren kawy - pewnie, żeby młynkowi nie było nieswojo). Jeśli efekt czyszczenia był w miarę zadowalający to usunięcie białego pyłu z podajnika do kawy prawie niemożliwe. Najdokładniej udało mi się oczyścić młynek po jego rozkręceniu, a zmusiły mnie do tego kamienie w kawie zakupionej w pewnej pomorskiej palarni.
Hej ho!
Andy
--------
Zagląda cały czas. Pisze rzadziej.

lachim078
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: lachim078 » pn 29 wrz 2008, 11:38

zmusiły mnie do tego kamienie w kawie zakupionej w pewnej pomorskiej palarni.
Czy chodzi o jedną z gdyńskich palarni? Starszą czy nowszą? Pytam, bo nie chiałbym czyścić swojego młynka... :(
Bialetti Mukka Express, LaPavoni Cellini + Demoka M-207

andy76
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: andy76 » pn 29 wrz 2008, 11:44

Z tego co pamiętam palarnia jest w Trójmieście. Mieli jeszcze kilka innych wpadek więc zakończyłem z nimi współpracę. Kamień wystąpił tylko raz ale dźwięk był niesamowity.
Hej ho!
Andy
--------

Awatar użytkownika
kszmigie
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: kszmigie » śr 01 paź 2008, 23:01

Z tego co pamiętam palarnia jest w Trójmieście. Mieli jeszcze kilka innych wpadek więc zakończyłem z nimi współpracę. Kamień wystąpił tylko raz ale dźwięk był niesamowity.
Prosze uprzejmie o dokladna informacje o tym incydencie i firmie i umozliwienie ustosunkowania się do zarzutu albo wycofanie się z tego zarzutu. To mozno rzutuje w w trojmiejski rynek i moze skrzywdzic porzadne tutejsze palarnie, lokalny rynek kawowy na ktorym nam powinno zalezec!

Z powazaniem,
Kuba
La Nuova Era Cuadra na warsztacie razem z + Mahlkoenig Vario Home + Espro clicker.

andy76
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: andy76 » śr 01 paź 2008, 23:22

Racja, ale nie podam nazwy palarni. Kamień w kawie wystąpił tylko raz. Sprawa została omówiona ze sprzedawcą. Zostałem za ten incydent przeproszony. Wydarzenie to miało miejsce ponad rok temu i nie widzę powodu aby go szczegółowo opisywać. Proszę administratora/moderatora tego wątku o usunięcie z niego wszystkich słów wskazujących położenie palarni.
Hej ho!
Andy
--------

Awatar użytkownika
Long Johnny
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny

Postautor: Long Johnny » czw 02 paź 2008, 0:43

Swoje posty śmiało możesz edytować i korygować sam. Myślę jednak, że nie pojawiły się w nich jakieś bardzo szczegółowe informacje.
Upadek nie jest klęską. Nisko zawieszona poprzeczka — i owszem

.: Isomac Tea : Innova Ascaso i-mini | Ocaree TCA-3 : Solis Maestro Plus :.

Awatar użytkownika
abulinka
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: abulinka » ndz 24 maja 2009, 11:46

Krótki film z instrukcją jak wyczyścić młynek:
http://www.youtube.com/watch?v=PmxC1mhiwqQ
Gaggia Baby Dose + Ascaso i-mini

Awatar użytkownika
Taiki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zaffiro|MM E Type A|AP|Porlex M|Bialetti V|Spong#2

Postautor: Taiki » śr 02 lut 2011, 17:19

A jakiego detergentu używacie do czyszczenia młynka? Tj. szukam czegoś co usuwało by wszelkie osady kawowe i można było to stosować do dowolnego materiału (drewno, porcelana, metal). Chyba, że zwykły "ludwik" czy inny tego typu środek wystarcza - pytam, bo pomysł czyszczenia płynem do naczyń np. drewna nie wydaje się zbyt szczęśliwy. Na zagranicznych forach spotkałem się z dziwactwem pod nazwą Joe Glo, ale cenowo nie wychodzi to zbyt zachęcająco (szczególnie wliczając wysyłkę). Głownym składniem Joe Glo jest sodium peracarbonate, ale szczerze mówiąc nie wiem jak by to było po polsku?

Awatar użytkownika
NorthPole
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Isomac Alba + Demoka M-207

Postautor: NorthPole » śr 02 lut 2011, 18:04

Na serio tak rzadko czyścicie młynki? Ja nie wyobrażam sobie nie rozkręcić młynka przed zasypaniem go inną mieszanką. Ile w takim razie przemielacie nowej kawy w celu pozbycia się resztek starej?
Isomac Alba + Demoka M-207 + Kelleran Espreso Blend

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » śr 02 lut 2011, 18:14

Ja swój młyn jedynie odkurzam przed zmianą mieszanki...
Gruntowne czyszczenie przeprowadzam raz na 5 kg kawy. :)
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Wróć do „Młynki”