Porlex / Hario / Tiamo i inne - który ręczny najlepszy?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
Taiki
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Zaffiro|MM E Type A|AP|Porlex M|Bialetti V|Spong#2

Porlex / Hario / Tiamo i inne - który ręczny najlepszy?

Postautor: Taiki » śr 02 lut 2011, 14:25

Hario, hario, hario, kyocera, hario, hario, zassenhaus, hario, hario... a gdzie Porlex?

W kontekście forum można dojść do wniosku, że jeśli chodzi o nowe młynki ręczne to istnieje tylko Hario :P, a ja chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o młynkach firmy Porlex? W ogóle ktoś ma z nimi jakieś doświadczenie?

Z moich poszukiwań dowiedziałem się, że można dostac albo starszy Porlex Tall albo Porlex Mini i na ile się zorientowałem to różnią się jedynie rozmiarem i faktem, że Mini ma fajną gumkę, żeby zaczepić rączkę, kiedy młynek jest w transporcie. Oba są ze stali z ceramicznymi, żarnowymi ostrzami i jak to twierdzą sklepy je sprzedające potrafią zmielić kawy zarówno do french press'a jak i na pył do kawy po turecku.

Natomiast praktyka jest ponoć taka, że w kwestii dripa, to owszem nadaje się pod mokę i Aeropress, ale do french press'a mieli zbyt nierówno. Zaś tego mankamentu już nie ma przy drobniejszym mieleniu, dzięki czemu możemy zmielić poprawnie nawet pod espresso.

Z tymże w/w informację są wygrzebane z różnych stron/forów i zazwyczaj opinie o samym Porlex'ie jest niewiele albo ludzie uważają, iż Porlex = Kyocera.

Reasumując:
1. Czy Porlex mieli odpowiednio dobrze pod Aeropress? (Nie mam jeszcze tego ostatniego więc w sumie nie wiem co znaczy dobrze, ale zdaje się na waszą wiedzę)
2. Czy Porlex = Kyocera z inną obudową?
3. Czy Porlex Tall i Mini mają tę samą funkcjonalność?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Re: Porlex

Postautor: kawcio » czw 02 cze 2011, 20:47

Podjąłem się krótkiego porównania Hario Slim z Porlexem.
Obrazek
Obrazek

Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, szczególnie mechanizm tnący, jednak różni się nieco.

Pierwsza sprawa to dolne żarno, spróbowałem to pokazać na fotografii poniżej, białe żarno Porlexa ma charakterystyczne 'przycięcie', ułatwiające wchodzenie ziaren do wewnątrz.
Obrazek

Druga sprawa to sprężyny dociskające żarna do siebie Porlexa jest wyraźnie krótsza, ale wydaje mi się iż ich sprawność jest bardzo podobna.
Obrazek

Trzecia najważniejsza, to stabilizacja całego trzpienia, na którym siedzi dolne żarno obracające się wokół górnego. Tu jak sądzę tkwi cała tajemnica jakości przemiału z Porlexa. Różnicę widać na fotografiach trzpień ten w Porlexie jest unieruchomiony i usztywniony metalowym zaciskiem
Obrazek
natomiast w Hario cały trzpień możemy łatwo wyjąć z obudowy,
Obrazek
Można się łatwo domyśleć jak wyeliminowanie tego luzu w Porlexie wpływa na jakość przemiału...
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
marctwain
@mod
@mod
Sprzęt: A.Basic/I2/S.Vienna SA x 2, AP/Hario MSS1, F.MissCombiDuo

Re: Porlex / Hario Slim - który ręczny najlepszy?

Postautor: marctwain » czw 02 cze 2011, 21:22

Adam, krótko używam slima, ale trzpień wydaje się być osadzony stabilnie. Bicia podczas jazdy nie czuć. Chyba, że przebieg za mały.
Żyję.:) Mariusz Obrazek

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 02 cze 2011, 23:50

Opisałem moje obserwacje mając oba w ręku. Generalnie w Slimie jak go rozbierzesz - wyciągniesz sprężynkę to cały trzpień możesz wyciągnąć, natomiast w Porlexie to jest jakoś zafiksowane...
Na tym >video< widać, o który luz chodzi. Można by rzec - drobiazg, ale nieraz robi różnicę... ;)

Poza tym oba młyny są bardzo dobre do każdej metody poza espresso.

Si_on
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso uno prof + Isteel

Postautor: Si_on » sob 23 lip 2011, 23:25

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Mam już totalny mętlik w głowie, zdam się na Wasze rady. Chciałbym kupić w miarę tani młynek. Kilka dni temu liczyłem, że wydam maksymalnie około 100zł, ale widzę, że to nie realne. Teraz zakładam max. 200zł :) Tendencja nie może już wzrastać. Zastanawiam się nad portexem, albo hario slim, ale jestem otwarty na wszelkie inne modele, byle były dobre i mieściły się w widełkach cenowych :-). Zazwyczaj robię latte, ale czasem chciałbym wypić prawdziwe espresso. Ekspres mam słabiutki, saeco via veneto. Może ktoś pomoże podjąć mi decyzję? Jestem zielony i nie wiem, których rad słuchać. Czytając posty na forum w sumie stwierdziłem, że bez młynka za 500zł espresso nie zrobię. Wierzę jednak, że może jest jakaś iskierka nadziei :-) Z góry dziękuję za pomoc!

Awatar użytkownika
KWH
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Poccino mini-profi 0625R,i-steel,Bialetti Brikka,Zassenhaus,Bodum Latteo

Postautor: KWH » sob 23 lip 2011, 23:45

Też jestem nowym użytkownikiem tego forum i po dogłębnym przestudiowaniu wypowiedzi wielu Kolegów na temat młynków wiem jedno:
Jeżeli chcemy zaparzyć poprawne espresso musimy zaopatrzyć się w dobrej klasy elektryczny młynek żarnowy.
Innej opcji nie ma :(

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Postautor: piovit » sob 23 lip 2011, 23:47

Si_on
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Ascaso uno prof + Isteel

Postautor: Si_on » sob 23 lip 2011, 23:53

Moje nie musi być w 100% poprawne :-) byle nie było kwaśne, miała jakąś kremę, którą można zaakceptować oraz żeby nadawało się do latte art :-). Portexa nie mogę znaleźć w PL. Może wie ktoś gdzie można go kupić? (poza ebay)

do priovit: Może w sumie być też elektryczny. Chociaż myślałem, że ręczny w podobnej cenie będzie lepszy <przeglądam link>

Aragorn
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Aeropress, Moka, Młynek: Porlex i Tchibo

Re: [ZAMÓWIENIE GRUPOWE] Produkty Hario i inne z CoffeeHit U

Postautor: Aragorn » pt 26 sie 2011, 10:16

Do wszystkich, którzy dostaną Porlexy w tej dostawie. By uniknąć problemu opisanego wcześniej przez Aragorna - ścierania żaren należy używanie młynka rozpocząć od ich rozkręcenia, bo są fabrycznie zaciśnięte i takie kręcenie doprowadzi do ich szybkiego wytarcia.

Dodatkowa informacja, że Clever Drippery pochodzące z CoffeeHit są dostarczane wraz z górną pokrywą, co w przypadku innych naszych krajowych dostawców nie jest regułą.

Z tym, że to nie pomoże, gdyż ja własnie tak zrobiłem. Przecież nie mieliłbym kawy na ściśniętych żarnach (Oo), najdrobniej mieliłem na 3, teraz przerzuciłem się na czwórkę.
Ponadto po dłuższej eksploatacji, trzpień zaczął się ruszać na boki tak jak w Hario Slim (ktoś tu opisywał ten problem, a nawet był filmik na YT). Ponadto żeby ustawić grubość mielenia, trzeba trzymać trzpień w miejscu w którym nakłada się się rączkę, gdyż zaczął się obracać. Tyle dobrze, że chociaż przemiał jest jeszcze w miarę dobry.
Ciekawe czym mnie jeszcze ten azjatycki wynalazek zaskoczy, mimo wszystko trzeba trzeba powoli zabierać się za kupno czegoś droższego i porządnego z rodzimego kontynentu :)

Edit: Nie wiem jak jest eksploatowany ten młynek przez ludzi na forum (pewnie nie zbyt często), ale ja nim mielę 2-3x dziennie, można powiedzieć, że raczej nie stygnie :)

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » wt 11 paź 2011, 11:15

Pytanie do posiadających Aeropressa i Porlexa Mini: Czy po zdjęciu gumowej obejmy do mocowania korby młynek daje się włożyć w tłok Aeropressa do końca?
U mnie korpus młynka włożony w Aeropress zatrzymuje się pod własnym ciężarem 2,5 cm ponad krawędzią tłoka. Można go wcisnąć kilka milimetrów głębiej,
ale jest problem z wyjęciem. Czytałem, że młynek ten pasuje wymiarem do Aero i tworzy z nim zgraną parę na wyjazdy, rzeczywistość mnie rozczarowała.
Czy u Was Porlex Mini daje się włożyć w tłok Aeropressa do samego końca?

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » czw 13 paź 2011, 12:15

Naprawdę nikt nie sprawdzał, czy Porlex Mini daje się włożyć do Aeropressa?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 13 paź 2011, 12:29

Przecież już sprawdziłeś ;)
U mnie wygląda to identycznie.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » wt 06 mar 2012, 10:12

Przymierzam się do zakupu młynka i znalazłem takie cudo produkcji Tiamo. Ktoś miał do czynienia? Mam zamiar sprawić sobie Hario Slim, ale pogrzebię w internecie i może zmienię zdanie ;) Szczególnie, że potrzebuję do FP/AP/dripa.

No i nic z tego, przynajmniej z Amazona:
We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order by changing its quantity to 0 and clicking the update button below. Learn more
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » wt 06 mar 2012, 11:56

Tiamo UK wysyłają chyba do Polski, ale koszt dostawy przy jednej sztuce nie ma sensu.

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » wt 06 mar 2012, 12:24

Przy dwóch sztukach wychodzi niecałe 160zł z przesyłką... Zanim kogoś znajdę, może będą gdzieś dostępne slimy.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

Wróć do „Młynki”