Młynek do 1500 zł

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Młynek do 1500 zł

Postautor: Jogi » wt 10 maja 2011, 13:29

Już zbliża się czas przesiadki ze starego dobrego mini na coś o jedną półkę wyżej (może więcej niż jedną?). Wpadło mi w oko kilka propozycji, ale chciałbym zebrać jakieś głosy, opinie, które jeszcze coś mi podpowiedzą.
Chciałem, żeby to był młynek z timerem, a może nawet elektronicznym, ale to jeszcze nie ten przedział cenowy. Jeden z kandydatów jest już prawie na krawędzi, inny trochę powyżej, więc na razie o nich nie wspominam.
Młynek ma spełniać kilka warunków głównych:
- cicha praca,
- niezbyt duża wysokość (raczej nie 60 cm),
- łatwe ustawianie żaren (najlepiej śruba mikrometryczna),
- solidna konstrukcja,
- dobry przemiał.
Wstępni kandydaci to:
(kolejność od najbardziej pasującego do kryteriów)

Compak K-3 Touch
Obrazek
- w wersji z timerem jest mały problem z regulacją. Nie wiem, czy jest polski dystrybutor, bo relacja cena/jakość jest naprawdę zachęcająca.

Macap MC4
Obrazek
- trochę duży mimo wszystko, wersja z timerem wykracza poza budżet,

Eureka MCI
Obrazek
- zalety: nieduży, ciężki odlew, bardzo łatwe czyszczenie, regulacja śrubą, ciekawy wygląd, przystępna cena,
- wady: wersja z timerem ma regulację czasu pod spodem młynka! To tylko Włoch mógł wymyślić.

Anfim Haus
Obrazek
Bliźniacza konstrukcja do Eureki, ale brzydszy.

ECM Casa
Obrazek
- trochę za delikatny chyba, nie mam za wiele informacji o nim,

Może macie jakieś inne pomysły. Co dziwne, oprócz Macapa na forum żaden z tych młynków się nie pojawił do tej pory.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: La SCALA Eroica/
MAZZER Super Jolly/ GENEcafe/
INTELLIGENTSIA BCOE/KELLERAN Espresso Blend/Prażenia własne.

Re: Młynek do 1500 zł

Postautor: piovit » wt 10 maja 2011, 14:30

Można by wziąć jeszcze pod uwagę wariata Mahlkonig Vario,

Nie wiem jak cenowo stoi Mazzer Mini. Jakiś czas temu, został uznany przez Home-Barista za najlepszy młynek do domu :). Jestem z niego bardzo zadowolony.
Co dziwne, oprócz Macapa na forum żaden z tych młynków się nie pojawił do tej pory.
Niezupełnie. Miałem kiedyś Eurekę tyle że z dozownikiem KLIK. Nie był zły, ale bliżej mu Rockyego niż np. do Mazzera.
Macap M4 też jest całkiem przyjemny w obsłudze i cichy.
Ostatnio zmieniony wt 10 maja 2011, 14:38 przez piovit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 10 maja 2011, 14:38

Vario stoi właśnie na krawędzi (chociaż ma wszystko, co trzeba), a Mazzer będzie mniej więcej w tej samej cenie i raczej odpada ze względu na dozownik (a w bezpośrednim porównaniu z Vario - brak timera).
A "pojawienie się" na forum oznacza tutaj jakiś opis, recenzję, informację.
?

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere

Postautor: piovit » wt 10 maja 2011, 14:46

... a Mazzer raczej odpada ze względu na dozownik.
Są i bezdozownikowe :wink:
Obrazek
A "pojawienie się" na forum oznacza tutaj jakiś opis, recenzję, informację.
No tak, jedyne co o nim było, to podpis w stopce i to zdjęcie obok Grimaca.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » wt 10 maja 2011, 19:06

ten compak to mini w większej wersji ;) widać sentyment Jogiego do starego sprzętu ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
ginos
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: ginos » śr 11 maja 2011, 9:38

piovit mi taki Mazer też chodzi po głowie ale cena i gabaryty dość mnie ograniczają. Więc ciągle zamęczam mojego i-mini.

Pozdrawiam
Nie sztuką jest zaparzyć kawę. Sztuką jest zaparzyć ją dobrze...
Isomac Venus, Clever, Phin :D + I-mini, Graef CM80

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » ndz 15 maja 2011, 12:49

Ja tam, cały czas "mam na oku" Anfim Haus, tylko czarny i ew. Macap w rezerwie... albo odwrotnie... :roll:
Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

Awatar użytkownika
wasyl
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Kolba, graty, automaty

Postautor: wasyl » ndz 15 maja 2011, 21:06

Macap wg mnie jest idealny dla domowych świrów kawowych :D Profesjonalny młyn o cichej pracy i niedużych gabarytach- polecam chrom.
caffewasyl.pl już wkrótce

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 16 maja 2011, 7:35

To skoro klamka zapadła, trochę podsumuję moje poszukiwania. Paru kandydatów odpadło w przedbiegach i nie ukrywam, że od początku był jeden z góry upatrzony zwycięzca, ale wobec oferty brata zamka, która pojawiła się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, przegrał nie tylko cenowo.
Tym nr 1 był Vario. Muszę pochwalić Primulatora za to, że na drugi dzień dostałem odpowiedź na pytanie, a telefonicznie dowiedziałem się dalszych szczegółów. Dodatkowa pochwała za cenę, mają go tylko minimalnie drożej niż w zachodnich sklepach. Może gdybym miał czas czekać, udałoby się jeszcze coś wywalczyć. Ten młynek, gdy spojrzymy na bardzo różne fora, bije na głowę wszystkich nawet bardzo profesjonalnych konkurentów w podobnej cenie (a nawet wiele wyższej, bo młynki z timerami elektronicznymi to już naprawdę najwyższa półka). Nie dość, że jest cichy, ma minimalną tzw. martwą przestrzeń w ceramicznych żarnach, doskonałą skalę (do wszystkich niemal metod zaparzania), dokładność i szybkość mielenia, to na dodatek jeszcze dziecinnie prosty w obsłudze timer. Pojawił się nawet na forum używany i on pewnie by wygrał nawet z Mazzerem ze względu na minimalne rozmiary, ale na forum rejestrują się ludzie również kompletnie nieodpowiedzialni, którzy najpierw dają ofertę sprzedaży, a później miesiącami się nie odzywają na PW, maile i w ogóle zapominają o swoim ogłoszeniu. Tak też było w tym przypadku.
Jak pisałem wyżej nie chciałem Mazzera ze względu na gigantyczne rozmiary i dozownik, który moim zdaniem jest tylko gratem do straty czasu na czyszczenie. Filmy użytkowników mnie trochę przekonały, że jest inaczej. A chęć posiadania timera można zastąpić wstępnym dokładnym odważeniem ziaren. W ostateczności można dokupić zestaw z lejkiem od wersji E. Dodatkowo nowy nie jest tani i wykracza trochę poza limit 1500, chociaż w sumie Vario też.
Czytając jednak coraz więcej różnych opinii Mazzer przekonuje swoją "czołgowością" budowy. Nie ma elektroniki, więc odpadają te najdroższe naprawy. Jak pisze wielu użytkowników to młynek "który jest w stanie przeżyć swego właściciela". :wink: To, że sypie na lewo też jest do poprawienia.
Ale pod koniec tych wyborów walka toczyła się już tylko między nowym Macapem, a używanym Mazzerem. Jednak ten sparing trochę się sam rozstrzygnął, bo (ujmę to tak) sędzia się spóźnił i trzeba było ogłosić walkower. :D
Chciałem Macapa ze śrubą mikometryczną i bez dozownika. Dlatego taki wybór był jeszcze trudniejszy, bo to wybór między całkiem innymi rozwiązaniami. Wygrała legenda i ten przyspieszony oddech innych oczekujących już pewnie w długiej kolejce, który czułem na plecach. :lol: Trochę może gdzieś tam te sprężynki w żarnach mi chodziły po głowie, ale bez przesady. Raczej to, że w tym rozwiązaniu bez śruby szybciej trochę się zmienia ustawienia. A dozownik przekonał mnie jednak patrząc na to, co dzieje się zawsze na blacie kuchni przy dozowaniu.
Rozczarowuje trochę postawa np. dystrybutora Compaka, który olał całkowicie pytanie o cenę, nie podając jej na swojej stronie internetowej, jakby była to jakaś największa tajemnica państwowa. Łagodnie mówiąc, wkurzająca jest taka praktyka większości dystrybutorów sprzętu kawowego, że jeżeli ta cena jest na stronie, to zwykle 3 razy większa niż w sklepach zachodnich, ale z reguły jej w ogóle nie ma i trzeba dobijać się mailowo i telefonicznie. Często jest się traktowanym jak "petent" baru mlecznego czy kawiarni z "Misia" Barei. Rozumiem, że takie czasy, że każdy zabiegany, zapracowany, ale czy aż tak trudno jest odpowiedzieć na maila z ceną. To przecież potencjalny pieniądz, który czeka, żeby go wziąć. A może chciałem zamówić tysiąc młynków do nowo powstałej sieci kawowej? I co na to dyrektor marketingu? Żenada.
Inne młynki w tym zestawieniu to trochę takie erzace i-mini. Ale sporo droższe i mając już do wydania te 1000-1200 warto naprawdę rozważyć lekkie podwyższenie limitu i zakup czegoś solidniejszego, żeby nie musieć co chwilę zmieniać sprzętu. Anfim, Eureka czy ECM podobnie jak Ascaso, Iberital, Graef, Rocky, Grinta itp. to dobry początek domowej drogi kawowej, a nie jej cel.
?

Awatar użytkownika
Peppino
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Automat I kubek I łyżeczka.

Postautor: Peppino » wt 17 maja 2011, 21:50

Hmmm... jak powiedział Noel Lee z Monster Cable szkoląc handlowców - "Nie zostawia się pieniędzy na stole" - To apropos " nie udzielonej odpowiedzi na zapytanie o cenę ". Fajny młyn kupiłeś chłopie - Widziałem go w akcji i bardzo mnie się podobał i do tego nie za duży. Gdyby nie fakt że moje ambicje kończą się dużo niżej to pewnie tez bym się za nim oglądał. Pozdrawiam.
" ...z twarzy podobny zupełnie do nikogo"

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » śr 18 maja 2011, 12:29

A ja czuję niedosyt ;-)
Jakbyś Jogi nie trafił na okazję kupna Mazzera od zamka, to jakbyś uszeregował wymienione wyżej młyny, od najlepszego do najgorszego w tej cenie? :-)
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

Awatar użytkownika
Kris73
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: Kris73 » śr 18 maja 2011, 13:12

Do takiego uszeregowania przydałaby się jeszcze informacja, co jest zaletą młynka, jakie ma wady, za co dostał punkty w rankingu, czy pozwala na łatwą i szybką regulację mielenia (do różnych metod), czy rozmiar jest odpowiedni do domowych zastosowań etc. :) ... no i jeszcze cena, albo stosunek jakość/cena. Tylko pozostaje pytanie, czy Jogi będzie miał na to czas i ochotę - w sumie pewnie o każdym z młynków znajdzie się informacje na forum :)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 18 maja 2011, 13:21

To, co dla jednego gorsze, dla drugiego lepsze, więc nie da się aż tak ogólnie podsumować.
One są już tam ułożone, tylko na pierwszym miejscu przed Compakiem jest Vario.
Compak przed Macapem dlatego, że wizualnie mi się bardziej podoba i ma możliwość założenia właśnie takiego jak na zdjęciu miniaturowego hoppera. Plus widełki na PF-a. A ogólnie pod względem obsługi i jakości przemiału będą na tym samym poziomie. Ale praktyka pokazuje, że dla przeciętnego zjadacza chleba w Polsce jest nie do kupienia. :wink:
Eureka jest też bardzo solidną i ciężką konstrukcją, w której zdejmowanie żaren do czyszczenia jest bardzo proste, bo górne żarno jest połączone z całym górnym deklem młynka. Ma śrubę mikrometryczną i nietypowy, ciekawy wygląd. Ale w porównaniu z poprzednimi ma mniejsze żarna. Podobnie jak Anfim i ECM, które ogólnie są zbliżone budową. Przy wyborze mogłyby tu grać rolę np. cicha praca, stabilność, czas mielenia itp. To warto by było sprawdzić osobiście.

Bardzo poważnie wyglądający test młynków (z różnych klas cenowych) zrobili nasi koledzy z niemieckiego forum:
(tutaj)

Wzięły w nim udział następujące młynki:
1. Compak A-8 Automatik - 1600 € - gastronomiczny
2. Elektra Nino MK - 2400 € - gastronomiczny
3. Gino Rossi MC - 1500 € - gastronomiczny
4. Demoka Mini Moka M-203 - 200 € - domowy
5. 5. Graef Kaffeemühle CM 80 - 139 € - domowy
6. ECM Casa - 400 € - domowy
7. Mazzer Mini E Modell A - 690 € - domowy
8. Mahlkönig Vario Home V2 - 389 € - domowy
9. Fiorenzato Doge Conico - 1200 € - gastronomiczny
10. Conti Valerio Eureka MDML - 1100 € - gastronomiczny
11. Eureka Mignon Instantaneo - 350 € - domowy

Robili po prostu testy smakowe kawy z tych młynków i podsumowali wraz z oceną ogólną młynka.
Wyniki są całkiem ciekawe:
1 Mazzer Mini E - punkty - 5,45
2 Demoka Mini Moka M-203 - 4,9
3 Eureka Conti Valerio MDML - 4,77
4 Mahlkönig Vario V2 - 4,67
5 Eureka Mignon Instantaneo - 4,64
6 Compak A-8 - 4,63
7 Gino Rossi MC 4,5
8 Fiorenzato Doge Conico - 4,4
9 Elektra Nino MK - 3,9
10 Graef CM 80 - 3,9
11 ECM Casa - 3,8

W poszczególnych kategoriach smakowych, jak słodycz/owocowość, goryczka... wyniki są czasem jeszcze bardziej zaskakujące, a gdy dołożymy do tego kategorię jakość/cena, to już całkiem można zwariować.
Dlatego ostateczny wybór młynka musi być albo bardzo przemyślany, albo zupełnie z zaskoczenia, jak stało się w moim przypadku, gdy kupiłem w końcu młynek, którego nigdy nie brałem pod uwagę. I jeżeli mi się bardzo nie spodoba, to znowu pójdzie pod młotek. :mrgreen:
?

Awatar użytkownika
piovit
Consigliere
Consigliere

Postautor: piovit » śr 18 maja 2011, 13:44

Mazzer Mini wymiata :krol .
A gdzie Macapki?

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » śr 18 maja 2011, 14:05

Kto jaki przywiózł, ten był oceniany. Widocznie nikt akurat nie miał żadnego Macapa, nie wiem też dlaczego Rocky był zgłoszony, ale nie oceniany.
?

Wróć do „Młynki”