Graef czy Ascaso ?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
widlasty1
Sprzęt: Dawniej Krups jakiś tam obecnie Mukka Bialetti ale to dalej mało...

Graef czy Ascaso ?

Postautor: widlasty1 » śr 19 paź 2011, 14:41

Zastanawiam się nad zakupem młynka i cały czas się waham, który młynek wybrać. Graef CM80 czy Ascaso i-steel grinder. Początkowo skłaniałem się ku Ascaso . Zacząłem analizować wady i zalety i po lekturze forum doszedłem do wniosku, że jego największą wadą jest trudny powrót do wcześniejszych ustawień po zmianie gatunku kawy. Z drugiej zaś strony pisze się trochę o elektryzowaniu kawy w Graefie. Powiedzmy, że głośna praca jest jeszcze do przyjęcia (choć może jestem w błędzie). Co do ekspresu to Gaggia Clasic. Licze na fachowe rady z racji mojego raczkowania w temacie.
:)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Re: Graef czy Ascaso ?

Postautor: Jogi » śr 19 paź 2011, 15:12

Popularność młynków ascaso na forum polegała swego czasu głównie na tym, że w tej cenie nie było prawie żadnego wyboru, a dodatkową zaletą były jeszcze rabaty i pewność co do serwisu. Jak widać konkurencja poszła po rozum do głowy i jej się to całkiem udało.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
n-krzychu
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: młynek i-steel Ascaso
ekspres Ascaso Uno Prof PID

Postautor: n-krzychu » śr 19 paź 2011, 16:43

Ja z i-steel (i-1) jestem zadowolony, prawie. Sypie przy mieleniu na lewą stronę. Trzeba trochę poćwiczyć, żeby była dobra dystrybucja. Co do zmiany przemiału jakoś nie miałem dużego problemu - na kilka 3-5 strzałów, żeby znaleźć właściwe ustawienie. Ale jakoś dużo nie musiałem kręcić przy zmianach mieszanek. Co do Graef-a to nic a nic nie wiem ;-)

widlasty1

Postautor: widlasty1 » śr 19 paź 2011, 20:35

Dziękuje za szybką odpowiedż. Doktoryzuje się na forum od paru miesięcy i im dłużej to robię tym więcej wiem i mam większy kocioł w głowie. Chociaż tak myślę, że jednak pozostanę przy Ascaso...będzie lepiej pasował do mojej Gaggi :D W każdym razie z takim nastawieniem się prześpię i ...może jutro zamówię?

widlasty1

Postautor: widlasty1 » czw 20 paź 2011, 13:47

No i zamówiony Ascaso steel i Gaggia Classic. Miał być i1 ale będzie i2. Decyzję pomógł mi podjąć Janusz(dziękuję). Mają dotrzeć jutro więc pędzę po kawę do nauki ustawień bo Manuela Sublime szkoda. Wrażeniami podzielę się po dostawie napewno. :mrgreen:

profik
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .
Kontaktowanie:

Postautor: profik » czw 20 paź 2011, 14:57

Ja bym ani tego ani tamtego nie brał... W takiej cenie dostaniesz używany młynek gastronomiczny plus nowe żarna.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » pn 24 paź 2011, 0:53

Tylko gdzie trzymać taką kolombrynę...
Według analityków branży AGD kuchnie się zmniejszają na korzyść innych pomieszczeń, roboty kuchenne są wypierane przez maluczkie blenderki, najczęściej kupowane czajniki elektryczne to te wąskie, wagi kuchenne muszą wisieć na ścianie, tostery mają mieć jedną szczelinę, model rodziny się pomniejsza więc i blaty również ;)
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Felini
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Felini » pn 24 paź 2011, 12:35

To nie analitycy decydują co i gdzie będzie stać u Ciebie w kuchni. Najmniejsze młynki gastronomiczne z zasobnikami na pół kilograma ziaren nie są takimi potworami. Czy jest na forum choć jedna osoba, która z młynka gastronomicznego chciałaby przejść z powrotem na i-mini czy Demokę 203? Chyba nie.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » pn 24 paź 2011, 23:25

Z całą pewnością, choć mój pościk miał być lekką ironią dotykających nas, codziennych wyborów. Sam z chęcią bym wymienił kijek na siekierkę tylko, że... nie mam miejsca ;) Ani cm więcej :(
Ja bym musiał mieć dozownik (oczywiście, że hopper, Jogi ;) ) na 50-100 gramów, żeby na wszystko mi starczyło ;)
Ostatnio zmieniony śr 26 paź 2011, 0:10 przez Remogiusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 25 paź 2011, 8:19

Chodzi Ci pewnie o klosz (hopper). Większość domowych użytkowników młynków gastro nie zakłada w ogóle hopperów. Też nie mam i na początku planowałem zakup jakiegoś mniejszego, ale sobie odpuściłem. W hopperze tylko kawa wietrzeje. Mam komorę na 16 gramów i to w całkowitości wystarcza.
Ale dyskusja zeszła jak zwykle z tematu głównego i poleciała w kosmos.
?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » wt 25 paź 2011, 12:38

Nie wyskakują ci ziarenka z tej komory w czasie mielenia?
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » wt 25 paź 2011, 12:52

Jest zatkana od góry plastikowym tamperem dołączonym do młynka, który normalnie jest przykręcony do dozownika. Tutaj te 16 gramów akurat jest nim lekko dociśnięte, więc dodatkowo zmniejsza popcornig. Nie dość, że pasuje idealnie, to jeszcze się nie rzuca w oczy za bardzo, bo to w końcu część młynka. :wink: Dodatkowa zaleta to pędzlowanie żaren po każdym mieleniu. Młynek czysty jak łza i nawet mikron kawy nie wietrzeje w środku. :D
?

arturoleksik
zagląda od święta
Sprzęt: Ascaso Steel UNO PROF PID
Iberital Challenge

Re: Młynek i-mini i2 (ABS)

Postautor: arturoleksik » pn 09 sty 2012, 13:31

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem lub ascaso i2-mini abs lub graef cm80. Wiem już ze większość poleca pierwszy produkt i prawdopodobnie to będzie mój zakup. Jednakże mam jeszcze pytanko odnośnie faworyta. Czy ma on skalę na gałce regulacji mielenia? Graef ma taka skalę co przy kilku rodzajach kaw w domu jest znacznym ułatwieniem.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » pn 09 sty 2012, 13:50

To jest gałka śruby mikrometrycznej, więc nie ma tam żadnej skali, bo nic by ona nie wniosła (kilka jej obrotów powoduje mniej więcej milimetr obrotu pierścienia żaren). Doczytaj informacje na temat np. standaryzacji ustawień i zobacz jakieś zdjęcia żaren, to lepiej wyobrazisz sobie jak to działa.
?

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » pn 09 sty 2012, 14:06

Przy parzeniu espresso, dripa, FP na i-mini i kilkukrotne przekręcanie go dziennie to udręka, akurat sposób nastawiania Graefa przy takich potrzebach to zaleta.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Wróć do „Młynki”