Dlaczego młynek jest taki ważny?

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
yooleck6
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Moka Bialetti 6cup
Ascaso Basic + I-2 mini

Dlaczego młynek jest taki ważny?

Postautor: yooleck6 » śr 09 lis 2011, 23:43

Jak w temacie. Nigdzie na forum nie znalazłem podobnego tematu, a nie do końca to rozumiem. Jak działają młynki? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Czym się różni zwykły tani młynek od drogiego profesjonalnego?
Myślę że ten temat może się przydać również nowicjuszom.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Re: Dlaczego młynek jest taki ważny?

Postautor: Remogiusz » czw 10 lis 2011, 1:04

Zanim nasi kochani modzi zamkną temat, bo "tego kwiatu jest pół światu" (forum), możesz zajrzeć na przykład TU lub do 50ciu innych tematów w dziale "MŁYNKI", "ekspresy kolbowe domowe"i temu podobnych. Really wszystkie tego typu info są na FOrum. Poczytaj. Wiele tematów.
Mogę streścić. Dobry młynek(przemiał) = odpowiedni opór hydrauliczny kawy w filterku = odpowiedni czas ekstrakcji. Tak w wielkim skrócie. Do tego dochodzi odpowiednie ciśnienie, temperatura, KAWA, tamper, higiena ogólna ekspresu, how-to użytkownika, stan kopców krecich na podwórku, wilgotność ich norek i tuneli... czyli trochę tego jest, a to tylko ułamek wszystkich wymagań stawianych espresso- bo przecież wszyscy do niego dążymy ;)
Czym różni się tani od drogiego? Ceną, żarnami(płaskie, stożkowe, wolno/szybko-obrotowe), jakością wykonania trzpienia wokół którego obracają się żarna, jakością silników, ogólnie lepszymi (długowiecznymi) materiałami, mieleniem do pojemnika/portafiltra/dozownika... i znowu milionem innch rzeczy ;)
Pozdrawiam!
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 10 lis 2011, 10:36

Temat wydaje się wałkowany w każdym poście tego działu, ale rzuciłem okiem na wszystkie wątki i rzeczywiście nie ma jednego podsumowującego wszystko zbioru informacji. Więc zostawimy go jako taki główny wątek udowadniania wyższości młynków dobrych nad złymi. :wink:
Tematy, które trochę rozwijają omawiane zjawisko:
Mielenie kawy do espresso
Tani ekspres a dobry młynek.
Co najpierw: dobry ekspres czy dobry młynek???
Tani ekspres a prawidłowo zaparzone espresso

Inny kluczowy wątek:
Rodzaje żaren - wybór młynka
Oczywiście najbardziej precyzyjne i dopracowane technicznie są żarna młynków gastronomicznych. Ich specjalny kształt nacięć może być tak wyrafinowany, że przy tych samych obrotach silnika i tej samej porcji ziaren jedne żarna zrobią to w 3 sekundy, co inne w 15.
?
Obrazek Rocket CC | Mazzer MM | Gaggia G | Aeropress A| Moka MObrazek

Awatar użytkownika
kombiak
zagląda od święta
Sprzęt: dream

Postautor: kombiak » czw 10 lis 2011, 11:30

yooleck6 , to może ja coś podpowiem.
Młynek jest ważny ( bardzo ) bo .... tak mówią na CaffePrego.
To nie żart.

Któregoś pięknego dnia stwierdziłem , że piękny kapsułkowiec Krupsa to nie ta droga,
poszukałem, poczytałem i końcowo miał być i-2 mini a został i-1d :lol: .

Chodzi mi o to, że ja nie mam ŻADNEGO pojęcia , jak zrobić poprawne espresso , więc
wolałem zdać się na wiedzę userów forum i nie żałuję.

Jeśli tutaj jest jasno powiedziane , że młynek to podstawa , a potem ekspres, to nie ma co zawracać kijem Wisły.

Kiedyś dawno temu usłyszałem w serwisie CarAudio - to głośniki grają , a nie radio.
I tutaj ( tak mi się wydaje , mądrzejsi mnie poprawią ) to młynek jest tą bazą , bez której nic poprawnego nie uzyskasz.

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 10 lis 2011, 11:37

Poprawimy, ale nieznacznie :kwiat:
... to młynek jest tą bazą , bez której nic poprawnego nie uzyskasz.
młynek + świetne ziarno ;)
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
ignacy
@mod
@mod
Sprzęt: V60, Bodum Santos, FP, phin, Technivorm GCS, Vario W

Postautor: ignacy » czw 10 lis 2011, 12:26

Jeśli tutaj jest jasno powiedziane , że młynek to podstawa , a potem ekspres, to nie ma co zawracać kijem Wisły.
Nie pozostaje mi się nie zgodzić. Nawet na moim chińskim termobloku z naklejką włoskiej firmy (który w ogóle nie stałby w mojej kuchni, gdybym tutaj wcześniej trafił) udaje się zbliżyć do poprawnego espresso, od kiedy mam Demokę, co z młynkiem Tchibo nawet po tuningu było praktycznie niemożliwe :shock: Jeszcze tylko normalny ekspres i jestem w domu.
było...: młynek Tchibo, młynek Tiamo, Ascaso i-mini, Ascaso Basic, Bodum Kona, Delonghi Bar 15
http://www.manczuk.blogspot.com

yooleck6
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Moka Bialetti 6cup
Ascaso Basic + I-2 mini

Postautor: yooleck6 » pt 11 lis 2011, 2:15

Ok, wielkie dzięki za odpowiedzi, jeszcze tylko proszę was o wytłumaczenie jak działa młynek żarnowy (tzn. jak jest zbudowany, itp.), nie lubię kupować czegoś, nie wiedząc nawet jak to działa (zwłaszcza jeśli mam na to wydać kilkaset złotych).

PS. Kombiak - no właśnie nie cierpię jak wszędzie jest napisane że coś jest dobre, "bo tak" albo "bo wszyscy tak mówią".

Awatar użytkownika
slavik
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: Do wymiany...?

Postautor: slavik » pt 11 lis 2011, 6:21

Malawi Mzuzu Geisha - idę po Ciebie Obrazek
Cellini-i-mini/Z..haus/Skerton/v60

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 11 lis 2011, 6:40

Slaviku, niesamowicie fajne rzeczy odkopujesz... :) Podoba mi się klimat tamtych lat.
Dodałbym tylko, nawiązując do wypowiedzi APG, że młynek do espresso musi produkować pył, a młynek do metod przelewowych, najlepiej by było, gdyby pyłu nie produkował.

Wróć do „Młynki”