Quamar M80E

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Quamar M80E

Postautor: RAF77 » czw 24 maja 2012, 20:15

Czy ktoś może używał tego młynka?
Firma włoska ale nowa z 1997roku. Podobny do mazzera.
Cena w Polsce kosmiczna 3700zł ale na ebay jest za 430 funtów z przesyłką ale znalazłem jeszcze lepsza cenę w brytyjskim sklepie (kupowałem u nich kiedyś gaggię)
cena promocyjna 336 funtów, bardzo kusząca.
http://www.myespresso.co.uk/product.php ... -non-doser
Czy może ktoś wyrazić swoje zdanie na temat tego młynka?
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

loock
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: do kawy...
Kontaktowanie:

Re: Quamar M80E

Postautor: loock » czw 24 maja 2012, 20:58

Cena bardzo ok, taka jak powinna być ;) Pisałem o tym młynku w jakimś tam wątku, chyba tymo Mazzerze/Macapie, poszukaj. Solidnie złożony i bdb rozdzielczość czasu na ustawieniach. Przemiał ok, nieporównywalnie lepszy niż w Macapach. Pokrywka i nadruk trwałe, po ok 100kg kawy nic nie wytarte. Ktoś jeszcze na forum ma taki chyba.

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » czw 24 maja 2012, 21:39

Zachęcony dobrymi ocenami i opiniami, miałem kupić ten młynek przy okazji akcji promocyjnej na forum niemieckim, ale nieuprzejmość podejrzliwych ludzi sprawiła, że akcja nie wypaliła i dystrybutor się wycofał z oferty. :( Z tego co czytałem, ma sporo zwolenników. Niektórzy użytkownicy Kaffe-netz mają nawet dwa... :shock:
Po ok. miesiącu pojawiła się dobra oferta i dlatego nabyłem Mazzera. :)
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Piono
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Quamar M80E, Expobar Brewtus IV

Postautor: Piono » wt 19 cze 2012, 22:57

Mam ten młyn. Wprowadziłem kilka ulepszeń i generalnie jestem baaardzo zadowolony. Zakupiłem w Niemczech za niecałe 2tys. pln.

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » wt 19 cze 2012, 23:48

Ulepszeń ? Opisz jeśli możesz. Lubię czytać o modyfikacjach, przeróbkach itd., zwłaszcza o "dużych projektach". :mrgreen:
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

Piono
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Piono » śr 20 cze 2012, 18:35

Nazwać to większym projektem, albo w ogóle projektem to wielkie nadużycie. :wink:
Wprowadziłem zasadniczo 2 modyfikacje:
1. Na wylocie z komory żarnowej do zsypu zamontowałem 'kratkę', mającą za zadanie rozbijać grudki kawy i odprowadzać ładunki. Jest to patent bodaj Mazzera, przećwiczony już kiedyś przez kogoś z forum (jest opis na forum). Wygląda to tak:
[załącznik został utracony]
2. Jako że wykorzystuję ten młyn w domu do robienia kilku espresso dziennie, zastąpiłem byczasty fabryczny hopper konstrukcją jak poniżej widać. Mieści się tam dokładnie 1 doza ziarna, którą zużywam do ekstrakcji, a dodatkowo 'lufa' zmniejsza od góry komorę żarnową ograniczając efekt popcorningu:

Thats all. :D

Awatar użytkownika
Music Man
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Wega Atlas, QuickMill 03035, Bodum Kenya, Morenita 6cup
Kontaktowanie:

Postautor: Music Man » śr 20 cze 2012, 20:07

A możesz wrzucić jakieś dodatkowe zdjęcia tego patentu hopperowego?

Bo tak się składa że właśnie kupiłem gastronomiczny młynek, bez hoppera, ale zastanawiam nad zastąpieniem go czymś mniejszym, ponieważ wysokość wraz z nim to 61cm :?

Piono
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Piono » czw 21 cze 2012, 22:29

Mój 'panzer-hopper' niewiele zmniejsza wysokość młyna, bo nie to bylo celem ćwiczenia. Mam jeszcze takie zdjątka:

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: R58|Fiorenzato F64 EVO

Postautor: Maciej1 » czw 11 paź 2012, 11:10

Wczoraj przyjechał do mnie ten młyn. Zamawiałem za Odrą w wersji polerowanej 2012. Muszę przyznać, że prezentuje się znakomicie. Wersja 2012 różni się panelem sterowania w porównaniu do wersji poprzedniejTU. Zajął miejsce poczciwej Eureki, która znalazła już nowego właściciela. Dziś pierwsze testy. Zdjęcia mojego egzemplarza wrzucę w najbliższych dniach.
_, w kolejce _

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Re: Odp: Quamar M80E

Postautor: RAF77 » sob 13 paź 2012, 19:33

Czekam na opinie, może i ja się skuszę.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Maciej1 » śr 17 paź 2012, 18:26

A więc potestowałem trochę przez ostatnie dni. Quamar M80e to trochę zmodyfikowana wersja znanego młyna Fiorenzato T80. Nie wiem dokładnie, ale gdzieś czytałem, że Quamar albo kupił Fiorenzato albo ma jakieś udziały w tej firmie. Ale do rzeczy:
Podstawowe dane:
Żarna 63 mm
Silnik 300 W
Waga 10,5 kg – bardzo masywna konstrukcja, pewnie stojąca na blacie
Regulacja stopnia zmielenia – stopniowa – teoretycznie nienajlepsze rozwiązanie
Sterowanie elektroniczne, programowalne czasy pojedynczej, podwójnej i potrójnej dozy. Dodatkowy przycisk do mielenia manualnego. Dokładność ustawienia czasu 0,05 s a więc bardzo dokładna. Na błękitnym wyświetlaczu wyświetlana jest na przemian aktualna data, godzina, aktualna ilość kaw ( ilości uruchomień silnika ). Można sprawdzić ile kaw ( ilości uruchomień silnika ) pozostało do wymiany żaren – producent ustawił ten parametr na 50 000 kaw. Można również ustawić czas po jakim młyn ma przejść do trybu czuwania – po tym czasie wyświetlacz wygasi się i uruchomi się po dotknięciu jakiegokolwiek przycisku na panelu sterowania. Samo uruchomienie mielenia, czy jakiejkolwiek funkcji menu odbywa się poprzez dotyk – gdy pierwszy raz uruchomiłem młyn szukałem jakiegoś kliknięcia na przyciskach ale niestety nie znalazłem. Szczerze mówiąc trzeba się do tego trochę przyzwyczaić ale nie ma z tym problemu.
Podobnie jak w Mazzerach Mini E zastosowano tu lejek, który kieruje cały przemiał bezpośrednio na środek PF-a, tworząc piękny kopczyk kawy. PF może sam spoczywać w trakcie mielenia na podstawce pod lejkiem. Nie ma tu, moim zdaniem, niezbyt estetycznego rozwiązania jakim jest kabel do zasilania panelu sterowania tak jak w Mazzerach. W Quamarze rozwiązano to w sposób niewidoczny poprzez przeprowadzenie go wewnątrz lejka do obudowy młynka.

Przemiał – testy odbywały się na jednym rodzaju kawy. Uważam jakość przemiału za bardzo dobrą. Widać to w trakcie ekstrakcji,która jest bardziej spójna a moment blondingu przesunął się o dobrych kilka sekund dalej w porównaniu do tej samej mieszanki mielonej na Compaku czy Eurece. Nie zauważyłem żadnej tendencji do zbrylania się kawy podczas mielenia.
Po ustawieniu czasu mielenia jestem bardzo zadowolony z powtarzalności uzyskiwanej wagi. Odchyłka to ok. 0,1 do 0,2 g. W czystym młynie po zmieleniu odmierzonej dawki kawy pozostaje ok. 6-7 g kawy.
Czas przemiału 18,5 g kawy to w przypadku bieżącej mieszanki 10,5 s.
Pomimo, że cały czas jeszcze docieram się z tą maszyną, zakup uważam za bardzo trafny. Na pewno pajawią się jeszcze jakieś wady alejeszcze nie zdążyłem ich zauważyć. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Pod uwagę brałem jeszcze Mazzera Mini E i Macapa M4D ale wybór padł na M80E.
_, w kolejce _

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » śr 17 paź 2012, 19:10

10 sekund to dość długo...

Awatar użytkownika
Maciej1
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: Maciej1 » śr 17 paź 2012, 19:39

Andrzeju, w warunkach domowych i w porównaniu do Eureki czy Compaka to dla mnie bardzo szybko :wink:
_, w kolejce _

Awatar użytkownika
kawcio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: VibiemmeHX|M4D|RB
Santos#4|Porlex
Hario[FP/V60/TCA-2]
Aeropress|Clever|CM-6A
Bialetti Dama
Gene Cafe

Postautor: kawcio » czw 18 paź 2012, 12:30

M4D zajmuje to dokładnie tyle samo czasu.
Drip: Ethiopian Shegole Limu | Bolivian Finca Espinoza
Espresso: Black Dog | Flower King

Awatar użytkownika
Blondas
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » pn 22 lut 2016, 19:54

Cześć,
Dawno nie było tu nic pisane, nabyłem takowy młyn i też się z nim docieram. Ma przemielone ponad 9000 kaw, pracował rok w kawiarni, ale wygląda jak nowy. Przede wszystkim miałem nadzieję, że nie będzie zbrylał, ale jednak bryłki są. Faktem jest, że układa się wszystko bardziej centralnie niż w Macapie M2M (gdzie sporo wyskakuje na boki), jednak grudki są. Czy ma ktoś zdjęcia tego patentu do lejka? Na razie zrobiłem prymitywny z foremki do ciastek zabranej żonie, gnie się dobrze i siedzi nieruchomo w wylocie lejka. Ale to prowizorka. W hopperze musi być trochę kawy, żeby doza była stała, tak mi się wydaje. Stary Macap też raczej zostanie, przyda się do alternatyw i próbowania innych kaw, bo w Quamarze trudno to zrobić, chyba, że jakoś wyczaję, jak mielić pojedyncze dozy.
Pozdrawiam
Piotrek

Wróć do „Młynki”