Quamar M80E

Wszystko na temat młynków, mielenia, a nawet moździerzy... słowem... wszystkiego co mieli!
antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Quamar M80E

Postautor: antonio » czw 25 lut 2016, 8:50

Młynek z takim lejkiem nie powinien dawać żadnych bryłek w PF-ie. Ale nawet jeśli takowe widzisz, to czy przeszkadza Ci to? Czy zaburza percepcję zaparzonej kawy? Moim zdaniem jest to "zbrylanie" nic nie znaczącą błahostką. Najważniejsze jest równomierne upakowanie kawy w sitku. Bez Twojego osobistego udziału żaden tego typu młynek tego nie zrobi.

Jakiś poziom ziaren powinien być w hopperze ze względu na jakość mielenia i utrzymanie stałej dozy. Odważanie małych porcji np. do doppio 16-18g i mielenie ich wymagałoby od młynka permanentnej "przewiewności" w kanale łączącym komorę żaren z wylotem. W wielu młynkach grinding-on-demand na wyjściu komory jest coś w rodzaju "śluzy", elastycznej przegrody, ograniczającej swobodne wyrzucenie kawowego pyłu na zewnątrz. Coś takiego eliminuje moim zdaniem sens mielenia pojedynczych, małych porcji ziaren.

Awatar użytkownika
Blondas
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » śr 30 mar 2016, 10:12

Dzięki Antonio, w zasadzie dochodzę do podobnego wniosku, grudki przestały przeszkadzać, jednak wróciłem do mieszania kawy wpadającej do PF w trakcie mielenia. Fajnie do tego służy pałeczka do jedzenia, lakierowana :-), potem kilka trzepnięć ręką z boku i od dołu i jest git. W hopperze dużo kawy, a jak chcę próbować innych, do używam Macapa i do espresso i do alternatywy (phin króluje).
Pozdrawiam
Piotrek

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 01 kwie 2016, 11:57

Czasem warto zdjąć z młynka widelec. Wtedy można swobodnie manewrować portafiltrem, tak by kawa równomiernie wypełniła objętość sitka.

Awatar użytkownika
jan_bar
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Gaggia Classic Isomac Zaffiro Fiorenzato F5 M doser GeneCafé

Postautor: jan_bar » sob 08 paź 2016, 0:26

miałem nadzieję, że nie będzie zbrylał, ale jednak bryłki są.
Może jednym sposobem, aby nie mieć bryłek to młynek z doserem?
Ostatecznie można je rozbijać grubą igłą wbitą w ołówek.
Co prawda denerwujące to zajęcie, ale kiedyś tak właśnie robiłem ― przy młynkach on-demand.
Były to chodzące parami nieszczęścia: Ascaso I-mini oraz Demoka, oba lansowane na tym forum.
קפה

Awatar użytkownika
Blondas
Sprzęt: Ascaso Dream, Macap M2M, Quamar M80 E
Moka Bialetti Dama na 3 filiżanki i na 6 filiżanek, AeroPress, Phin

Postautor: Blondas » sob 08 paź 2016, 17:37

Już mi grudki nie przeszkadzają. Chyba są demonizowane. Namielam do NPF, więc mogę manewrować jak chcę. Nadal mieszam pałeczką w trakcie, ale bez przesady. Timer powtarzalny, świetny przy dobieraniu dozy zależnie od kawy. Już się z młynkiem polubiłem. Sporadycznie zdarza mu się przyciąć, tak jakby się żarno na ziarnie zaklinowało, ale delikatny ruch kółkiem regulującym odblokowuje.
Pozdrawiam
Piotrek

Wróć do „Młynki”