Jak przygotować poprawne (perfekcyjne) espresso i cappuccino

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Jak przygotować poprawne (perfekcyjne) espresso i cappuc

Postautor: ded » pn 19 sie 2013, 18:48

Mi poprawne espresso na tym ekspresie wychodziło przy ciśnieniu dochodzącym do 14 bar (na manometrze). Nie sugerowałbym się tym za bardzo- traktuj to raczej jako punkt odniesienia. Możesz spróbować wypolerować na lustro stopę tampera np papierem wodnym 2000. Ja proponuję ci przez 2 tygodnie poznać spokojnie maszynę. Kawę miel tuż przed ekstrakcją, ja kupowałem Antonianę Nero- wychodziła jak trzeba. Teorię widzę, że masz obcykaną więc pozostaje próbować. Jak już zacznie Ci powtarzalne espresso wychodzić to wtedy możesz próbować odrobinę odbiegać od katalogowych parametrów i sprawdzać jak się zmienia smak. Generalnie ta zabawa nigdy się nie kończy :)

expel
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » pn 19 sie 2013, 19:12

Oczywiście że mielę bezpośrednio przed ekstrakcją, teraz muszę tylko znaleźć metodę na równomierne ubijanie tamperem, to już będzie 90% sukcesu. Fajne są te tampery z możliwością ustawienie siły nacisku ale kosztują prawie 300zł... więc sobie jednak taki daruję. Najgorsze jest to że na początku, dążąc do dobrego strzału marnuje się duże ilości kawy, co bardzo boli moją studencką kieszeń :D No ale cóż, nie od razu Rzym zbudowano.

Szelest
Sprzęt: Dalla Corte Evolution, La Spazialle S5, Dalla Corte Super Mini

Re: Isomac Brio — pytania, problemy

Postautor: Szelest » pn 19 sie 2013, 21:22

Moim zdaniem, aby rozpocząć przygodę z poprawnym espresso, najpierw nalezy dopracować wszystkie zalecane poczatkowe ustawienia, a gdy już nauczymy się działać na tych podstawach, można rozpocząć świadome eksperymenty z ciśnieniem, dozą, czasem, ... :)
Czy ciśnienie w Brio nie powinno być takie jak w innych ekspresach ? A jeżeli przy prawidłowym ciśnieniu, jeden z pozostałych parametrów zaczyna odbiegać od normy, to w pierwszej kolejności pomyślałbym o grubości namiału.
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

expel
Sprzęt: Moka G.A.T 6cups , Moka Bialetti 2cups , AeroPress, Plastikowy Drip, Severin 3873, Wreszcie Hario V01 ! :D

Postautor: expel » pn 19 sie 2013, 22:33

Co masz na myśli z dopracowaniem początkowych ustawień? Bo niestety ale ja nie wiem czy drobina kawy powinna mieć(strzelam) 1mm i ubita z siłą 10kg czy może 2mm i ubita z siłą 20kg, wydaje mi się że to dla każdej kawy jest indywidualne. I niestety, albo "stety" trzeba dojść do tego metodą prób i błędów "marnując" przy tym te 100-150g kawy najgorszą niestety zmienną jest siła ubicia, bo dozę można zawsze odmierzyć, przemiał też zawsze będzie taki sam, ale ubicie czasem może być to 10 czasem 13 a jak się obudzisz w dobry dzień z napompowanym bickiem to może być to nawet 20kg, a niestety to diametralnie zmienia ekstrakcje. Z chęcią kupił bym ten tamper w którym można ustawić siłę nacisku, ale 300zł to trochę dla mnie za dużo. Przede mną jeszcze dużo nauki, mam nadzieje że kiedyś(oby jak najszybciej) dojdę do perfekcji. Tak jak mówię najgorsze będzie dla mnie jednak powtarzalne ubijanie kawy w kolbie. Dziś nawet próbowałem ubijać kawę na wadze, ale niestety reaguje ona za wolno i z 10kg chcąc dobić do tych 13.5kg nacisku zrobiło mi się nagle 16kg wiec to też niestety nie zdało egzaminu.

Awatar użytkownika
cyrus
@mod
@mod
Sprzęt: osprzęt

Postautor: cyrus » wt 20 sie 2013, 7:32

Ja uczyłem się w ten sposób: dobrałem jakieś tam ustawienie młynka i ekstrakcja — leci za szybko —> trzeba drobniej mielić. Leci/nie leci —> trzeba zwiększyć przemiał. Siłę ubicia możesz "mierzyć" próbować po wielkości zagłębienia tampera w kolbie lub z użyciem wagi.
Potem, jak już załapiesz o co loto, to zmień grubość mielenia o jedno oczko w jedną i druga str. i baw się ubiciem. Ja zaczynałem od drobniejszego przemiału i lżejszego ubicia.
Kawę i tak zmarnujesz.
Ascaso Elipse (PID+termo) + Isomac Macinino Professionale Inox + Bialetti Dama Deco' Nero + AeroPress + Hario V60 + phin

expel

Postautor: expel » wt 20 sie 2013, 12:34

Może ja się męczę z tą kawą i to nie jest moja wina tylko kawy? Tak jak mówiłem jest to kawa Con Piacere palona w maju. Miał ją ktoś? Może po prostu ona tak ma że nie zachwyca cremą, temperatura wydaje mi się w porządku bo kawa nie jest kwaśna. A skoro temperatura jest w normie i czas ekstrakcji też w normie to i crema powinna być w normie..

Awatar użytkownika
Metiu
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: ::Isomac Tea II::Mazzer Mini E Digital::Tamper z kamienną rączką::AeroPress::Hario Slim::

Postautor: Metiu » wt 20 sie 2013, 20:41

Możesz spróbować wypolerować na lustro stopę tampera np papierem wodnym 2000.
Po co miałby polerować tamper na lustro ? Sam papier wodny o takiej gradacji do tego niestety nie wystarczy. Kiedyś Slavik pisał, jak domowym sposobem można to zrobić. :wink:

Wydaje mi się że majowy Con Pierre jest tu problemem. Wypalona dość dawno, zatem wydaje mi się, że czas jej świetności minął - stąd kiepska crema. :wink:
Szukasz tampera ? Napisz do mnie, lub wejdź --> Tampery

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » wt 20 sie 2013, 21:05

Con Piacere raczej jest w porządku. Miałem dwumiesięczną, trochę świeższą, ale wspominam ją dosyć dobrze. Espresso było smaczne, a crema odpowiednia. Dynamometryczny tamper nie rozwiąże twoich problemów, nie tu jest pies pogrzebany. Musisz się „przyzwyczaić” do ekspresu, a on do ciebie. Posłuchaj także Szelesta, bo dobrze ci radzi i trochę obniż ciśnienie w bojlerze, jeśli jest to możliwe.
Kolor cremy jest jednym z wyznaczników poprawnie przyrządzonego espresso, ale według mnie ważniejszy jest smak. Jeśli czas ekstrakcji był odpowiedni, a crema jest jasna i nietrwała, zwykle oznacza to starą kawę, zbyt małą dozę lub za niską temperaturę parzenia. Dlatego spróbuj zwiększyć dozę, miel trochę drobniej i słabiej ubijaj tamperem. Zmierz również temperaturę espresso, oczywiście filiżanka musi być wcześniej ogrzana.

Szelest

Postautor: Szelest » wt 20 sie 2013, 23:20

W tylu watkach jest to opisywane, że aż grzechem jest ponowne opisywanie podstaw, ale cóz :)

Za dużą wagę przywiązujesz do ustalenia siły ubicia - kiedyś kupiłem sobie tamper dynamometryczny, a teraz sam się z tego śmieję :) Czy ubijesz z siłą 7, 10 czy 15 kg, nie jest to aż tak istotne - ważna jest powtarzalność siły ubicia. Czy ubijesz pięknie wypolerowanym tamperem stalowym, ceramicznym, plastikowym, czy dobrze dopasowanym denkiem od kieliszka, tez nie bedzie miało to znaczenia :)

Naukę zacznij z podwójnym sitkiem i w miare dobrej jakości, świeżo paloną, ale już ułożoną kawą (najlepiej miesięczną mieszankę robuściana)- 14g kawy na w miarę dokładnej wadze - najlepiej ważony cały PF.
Ustawienie młynka ... na początek jakieś próbne ... a każde następne skorygowane, aby doprowadzić do 25 sekund ekstrakcji przy 2 x 25ml espresso wraz z kremą (mierzone szotierką lub wagą).
Ubicie ... jakieś nie za silne, nie za słabe - po prostu dociśnij :) - ważne, aby za każdym razem wywierać podobny nacisk (na etapie nauki).
Ciśnienie 9 - 10 bar.
Temperatura (do nauki na HX) - spuszczenie wrzątku, aby na prysznicu nic już nie "bulgotało".

Każdy kolejny strzał powinien Cię zbliżać do wzorcowego espresso :)
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

expel

Postautor: expel » wt 20 sie 2013, 23:41

1 Z wagą robiłem i zawsze mam te 15, nawet 16g wiec jest ok (za mała doza odpada na 100%, temperatura też raczej odpada bo ekspres rozgrzewam tak jak radził Ded 15 min przed parzeniem, pozostaje CHYBA kwestia świeżości kawy, no ale przecież ona ma tylko albo aż 3 miesiące.)
2 Ciśnienia nie da się obniżyć, bo 9-10 bar pokazywało mi w czasie gdy ekstrakcja kawy trwała z 6 sec z powodu grubego mielenia, Ded od którego mam ekspres sam też stwierdził ze poprawne espresso wychodziło mu gdy manometr pokazywał 14 bar i sam stwierdził że nie ma się co nim przejmować
3 Mam tylko sitko podwójne
4 Drobne mielenie i słabe ubicie, sam na to wpadłem zmieliłem drobniej o 1 stopień lekko, a nawet bardo lekko ubiłem kawę i pierwsza kropla pojawiła się po 12 sekundach, wiec to napewno było za drobne mielenie
5 Nawet gdy ekstrakcja trwała za długo, np przez zbyt drobne zmielenie lub zbyt mocne ubicie crema dalej była jasna, napewno daleko jej było do ciemnego brązu.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Odp: Jak przygotować poprawne (perfekcyjne) espresso i c

Postautor: antonio » śr 21 sie 2013, 4:03

Kup sobie inną kawę i porównaj...

Szelest

Postautor: Szelest » śr 21 sie 2013, 9:05

Tak jak napisał Antonio, najpierw kup inna kawę, a jeżeli chodzi o ciśnienie ...
2 Ciśnienia nie da się obniżyć, bo 9-10 bar pokazywało mi w czasie gdy ekstrakcja kawy trwała z 6 sec z powodu grubego mielenia,
Nie znam tego ekspresu, ale w urządzeniach, z którymi miałem do czynienia zazwsze był OPV, na którym można było ustawić wartość nadciśnienia.
Pozdrawiam, Szelest
Pasjocafe Kraków

expel

Postautor: expel » śr 21 sie 2013, 11:13

Panowie! I Panie!

Chyba dziś zrobiłem moje pierwsze doppio!
Foto http://zapodaj.net/5bf89f559bff0.jpg.html
Video http://www.youtube.com/watch?v=4uMXchLH ... e=youtu.be

Problem był śmieszny, i wybaczcie że przez moją głupotę, bo tego inaczej nazwać nie można narobiło się tu troche bałaganu. Problem polegał na tym że 60ml wydawało mi się mniejszą ilością i robiąc moje "doppio" tak naprawdę robiłem 30-35ml z 16g kawy... Sięgnąłem po szklaneczkę z miarką, a wtedy... Szok... No cóż zerknijcie na moje linki i sami oceńcie. Co do filmiku mogłem dłużej nagrywać, ale zadowolony 60ml w 27sec spanikowałem i wyłączyłem za wcześnie nie pokazując jak zachowuje się crema. Z tym że moje espresso z za drobno zmielonej kawy, zbyt dużej dozy i zbyt małej ilości kawy było hmm bardzo smakowite gęste i łagodnie orzechowe :D

Awatar użytkownika
bambino
zagląda od święta
Sprzęt: Philips Xsmall

Postautor: bambino » pt 23 sie 2013, 10:15

U mnie w kuchni króluje ekspres do kawy przelewowy, ale po przeczytaniu, jak można przyrządzać kawę w ciśnieniowym stwierdzam, że zmieniam maszynę. Nie mam takiego doświadczenia w parzeniu kawy, o jakim mowa na forum, ale będę próbować. Jeszcze doczytam, potem zakup i eksperymenty. Mam nadzieję otrzymać fajny efekt, a ze wskazówkami dokładnie się zapoznam.
Jeść to znaczy żyć

homo rudis
zagląda od święta

Postautor: homo rudis » pt 23 sie 2013, 11:26

Od jakiegos czasu probuje wbic się w dobre espresso. Robie jako doppio z 15 g na Cellinim La Pavoni, mlynek ascaso i-2, kawa od Antonia Gwatemala APPAECE. Ekstrakcja 25s 50 ml na 9 bar, krema niezla zapach cudny ale w smaku ciut za duzo kwasnego. Macie doswiadczenia z ta kawa na podobnym sprzecie? W ktora strone powinienem kombinowac z ustawieniami? Grubiej, drobniej, dluzej, krocej co jeszcze?

Wróć do „Pozostałe”