Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
ninaceg

Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: ninaceg » ndz 02 kwie 2006, 17:02

Jestem amatorką, z wypowiedzi na forum stwierdziłam, że stosują do odkamieniania niektórzy Kamix, inne środki też posiadają w składzie spożywczy kwasek cytrynowy. Czy można jego roztwór stosować do ekspresu Saeco [email protected]?? dwa razy stosowałam, nie wiem, czy nie zepsują się uszczelki lub jakieś aluminiowe wnętrzności... :( Środki firmowe, stosowane głównie do przemysłowych ekspresów są b.drogie, starczyły by u mnie na 3 lata pewnie, więc szukam odpowiedzi, czy KWASEK CYTRYNOWY jest OK...

Salon Saeco w Kielcach

Odkamieniacz

Postautor: Salon Saeco w Kielcach » ndz 02 kwie 2006, 21:43

Polecam środek do odkamieniania Saeco Entkalker. Z naszych doświadczeń serwisowych wynika, że jest dobry. Wcale nie kosztuje majątku (można go znaleźć np. na Allegro za 11,50 zl).Mamy pewność że jest to odkamieniacz przeznaczony do ekspresów ciśnieniowych.

Awatar użytkownika
Iadurobros
Consigliere
Consigliere

Postautor: Iadurobros » ndz 02 kwie 2006, 21:50

U Mnie w Radomiu mamy wyśmienitą jakościowo głębinową wodę ale niestety Bardzo twardą. Jak często powinienem odkamieniać expres ?

ninaceg

Dzięki, jeszcze jedno: jak się pozbyć czarnego osadu kawy?

Postautor: ninaceg » ndz 02 kwie 2006, 22:50

Chodzi o to, co osadza się na plastikowych częściach wszędzie tam, gdzie wypływa gotowa zaparzona kawa. Czy Saeco Entkalker pomaga i na to??

Magma
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: Magma » pn 03 kwie 2006, 11:09

Słyszałam, że dobrze odkamienia się octem. Sama nie próbowałam. Napisz na co się zdecydowałaś i co z tego wyszło

Salon Saeco w Kielcach

Postautor: Salon Saeco w Kielcach » pn 03 kwie 2006, 21:14

Do usuwania tego typu osadów przeznaczone są np: tabletki Saeco do czyszczenia bloków zaparzających w ciśnieniowych ekspresach automatycznych, głowic parzących, uchwytów ciśnieniowych ekspresów kolbowych oraz elementów ekspresu biorących udział w parzeniu kawy z tłustych olejków kawowych gromadzących się na tych częściach.
Odkamieniacz Entkalker służy do usuwania osadów wapiennych.
Iadurobros - jeżeli chodzi o to jak często należy odkamieniac ekspres to sprawa jest względna. Wszystko zależy od tego jak bardzo twarda jest woda i jak często używany jest ekspres. Przeważnie zalecane jest odkamienianie co kwartał (koszt czynności niewielki a może nam oszczędzić znacznych kosztów wynikających z uszkodzenia ekspresu w skutek dużego zakamienienia.
Magma - zdecydowanie odradzam używania octu do odkamieniania. Napewno nie nadaje się do usuwania osadów wapiennych z ekspresów ciśnieniowych. Może spowodować więcej szkód niż pożytku (mieliśmy w serwisie urządzenia po "zabiegach octowych"). Należy stosować środki przeznaczone do ekspresów cisnieniowych.

ninaceg

Ocet czy kwasek?? KWASEK CYTRYNOWY!

Postautor: ninaceg » pn 03 kwie 2006, 23:58

Słyszałam, że dobrze odkamienia się octem. Sama nie próbowałam. Napisz na co się zdecydowałaś i co z tego wyszło
No nieee.. to śmierdzi okrutnie, nie sposób nawet z głupiego czajnika pozbyć się prędko tego smrodu, co dopiero z zakamarków ekspresu... Kwasek cytrynowy! tani i skuteczny. Odkryłam, że w składzie Entkalkera i innych wynalazków ZAWSZE jest spożywczy, bezwonny i łatwy do wypłukania kwasek cytrynowy!!! ale i tak kupiłam oryginalny, w serwisie, za 8,50/szt. do jednokrotnego cyklu odkamieniania. Aha, kwasek cytrynowy rozpuszcza nawet osad nie-wapienny, np. u mnie jest żelazowo-jakiśTam, czarny, idzie jak taLala! :lol:

Awatar użytkownika
buki
@dmin
@dmin
Sprzęt: Reneka LC + młynek La Cimbali Cadet
Kontaktowanie:

Postautor: buki » wt 04 kwie 2006, 0:51

Potwierdzam.
Kwasek cytrynowy usuwa kamień, czy coś poza tym to nie wiem, ale skoro tak mówią.... :)
kawa krzepi :)
W filiżance: Nie lubię poniedziałku!
caffegaleria.pl - sklep z kawą i herbatą - kawy włoskie oraz z: Mastro Antonio, Apro-Trade, Kelleran, Coffee Proficiency, Johan&Nystrom. Kafetierki, Aeropressy, drippery, młynki Hario i Tiamo.

Stefan Szczepanik

Postautor: Stefan Szczepanik » czw 06 kwie 2006, 23:54

W wielu serwisach jest używany KAMIX koszt porcji nie powinien przekraczać 4 zł bywa ze 2, 30 za 50 gram. Jest to dobry środek do usuwania złogów wapiennych, które zawsze powstają tam gdzie jest woda, ilość kamienia zależna jest od jej twardości i temperatury.

ninaceg

Osady i ich usuwanie

Postautor: ninaceg » pt 07 kwie 2006, 7:41

Muszę przyznać, że stosowanie się do zaleceń odkamieniania ma głęboki sens. Głęboki, bo pijąc poranną kawę, z zadowoleniem wspominam, jak głęboko musi penetrować kwasko-pochodny Entkalker, skoro dłuuuugi czas leciała czarno-szara woda pozbawiona brązowego nalotu kawowego. U mnie z filtra, z kranu leci woda pozbawiona węglanu wapnia. Za to ma inne żelazowo-manganowe/?/ osady, które mają czarny kolor. Czyli Entkaker powoduje rozpuszczanie i tego! teraz, po oczyszczeniu bojlera pod ciśnieniem, zaparzanie trwa o połowę krócej (czytaj taniej), nie mówiąc o poprawie smaku kawy! :P w efekcie moje ranne ciśnienie ulega szybkiej normalizacji ze ślamazarnego 90/50 do.... efektywnego :oops:

Awatar użytkownika
anca
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: ascaco basic,mukka bialetti easy timer. bałkańska dżezwa

Postautor: anca » ndz 09 wrz 2007, 13:47

mam ekspres od niedawna,dlatego jeszcze wiele rzeczy się uczę .
zastanawiam się czy uzywanie wody zródlanej/ wyłącznie z 5-litrowych butelek/ opózni proces osadzanie się kamienia...czy wręcz odwrotnie..jak sądzicie?

Awatar użytkownika
anik
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: anik » śr 12 wrz 2007, 14:11

W instrukcji do mojej Gaggi Baby Twin, jest wyraźnie napisane że powinnam odkamieniać odkamieniaczem firmy Gaggia, inaczej producent nie bierze odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia. Niestety nie znalazłam takiego. Mam za to Saeco Entkalker. Gwarancja, w związku z tym, że Gaggia teraz należy do Saeco, jest wydana przez Saeco, w takim razie czy bedzie ok. jesli użyję Entkalkera?

Może zbyt jestem ostrożna i przewrażliwiona...ale to w końcu moja Baby... ;-)

Czy Salon Saeco w Kilelcach ma może jakieś sugestie?

eNKa
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Gaggia PAROS + Pixsys ATR241 PID
Gaggia PAROS
Gaggia Baby
La Spaziale 3000 w częściach

Postautor: eNKa » czw 13 wrz 2007, 0:02

Wszystkim zwolennikom odkamieniania aluminium za pomocą kwasu cytrynowego polecam zapoznanie się z opisami produktu połączenia tego kwasu z glinem - cytrynianu glinu. Smacznego.
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie – Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Chciałbym debila dodać do ignorowanych ale moda się ignorować nie da.

Awatar użytkownika
Jogi
S Z A M A N
S Z A M A N

Postautor: Jogi » czw 13 wrz 2007, 7:38

No to, żeby ułatwić poszukiwania, wypowiedź prof. Iwony Wawer z Zakładu Chemii Fizycznej AM w Warszawie:
"Czeskie badania dowiodły, że gdy długo gotujemy potrawę w garnku aluminiowym, np. bigos, to zawartość glinu wzrasta w nim z 2 mg na kg do 313 mg na kg. Zdecydowanie zdrowiej jest więc używać stalowego szybkowaru. Jeszcze kilkanaście lat temu naukowcom wydawało się, że glin jest obojętny dla naszego zdrowia. Teraz wiemy, że to nie do końca prawda. Minimalna ilość tego związku jest wchłaniana przez organizm i może kumulować się w mózgu. Warto wiedzieć, że źródłem glinu są nie tylko aluminiowe naczynia, ale też herbata z cytryną. Odradzam jej regularne picie, bo zawiera w sobie cytrynian glinu, związek szkodliwy, a bardzo dobrze wchłaniany przez nasz organizm."

grzesiek
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Postautor: grzesiek » ndz 21 paź 2007, 13:07

Odkamieniłem kafetierę kwaskiem. Przepłukałem 2 razy wodą. Zobaczę co mi się odłoży. Będę miał skalę porównawczą, bo miałem robiomą tomografię czy inny rezonans głowy (kolega pracę pisze, królika szukał). Konsylium orzekło, że w głowie nie ma nic oprócz jednej ponętnej brunetki :wink:

Wróć do „Pozostałe”