Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Dyskusje ogólne, porównania sprzętu, tematy nie dające się jednoznacznie zakwalifikować do powyższych kategorii sprzętu.
Mientusia
zagląda od święta
Sprzęt: Ekspres przelewowy.
Solis SL70

Re: Odkamienianie ekspresów — czym i jak odkamieniać?

Postautor: Mientusia » ndz 21 gru 2014, 13:21

Mam pytanie do osób lepiej obeznanych. Otóż w ferworze przedświątecznych porządków postanowiłam odkamienić ekspres. Posiadam ekspres z firmy Miko dedykowany tylko do saszetek pods system E.S.E. Jest to jednak dokładnie identyczny ekspres jak Solis Crema SL-70. Ekspres dostaliśmy używany i po zużyciu zapasu saszetek z miko stał sobie nieużywany, a my poszliśmy w przelew. Ale obecnie postanowiliśmy dokupić saszetki i ekspres uruchomić. Ja stwierdziłam, że dobrze by go było przedtem odkamienić. Przeczytałam cały wątek i użyłam na litr wody 30 gramów kwasku cytrynowego, tak jak tu jest zalecane.

W jednym z wątków pisze: " zamoy napisał Pto: przyjrzyj się Solisowi SL-70:

W cenie ok 1030 pln będziesz miał mosiężny bojler o pojemności 0,3l (taki jak Ascaso Dream czy Rancilio Silivia), mosiężną grupę i kolbę, porządną dyszę do pary bez udziwnień i podobno bardzo cichą pompę wibracyjną. Ekspres ma sitka z "zaworkiem" a dodatkowo gdybyś kiedyś chciał to można je wymienić na bezzaworkowe.

Zacytowałam ponieważ myślę, że to może być ważna informacja.

Przechodzę teraz do sedna problemu:
W czasie odkamieniania kwaskiem przelałam część płynu i zostawiłam na trochę ekspres z tym kwaskiem w bebechach, po czym przelałam resztę. I tu jest problem. Pierwsza woda z kwaskiem która wyleciała z ekspresu była zupełnie zielona jak płyn do naczyń Ludwik na przykład. Trochę się przestraszyłam. Przelałam przez ekspres 2 litry wody i już leciała normalna przeźroczysta. Zastanawiam się teraz co zrobiłam nie tak . Czy ten kwasek zaszkodził i czy będę teraz mogła normalnie użytkować ekspres bez strachu, że się czymś strujemy. Ekspres dostałam bez instrukcji obsługi niestety. Kwasku użyłam bo był polecany na forum, a o occie pisaliście, że się raczej nie zaleca. Proszę o pomoc czy mam jeszcze przepłukać ekspres wodą, i to wystarczy, czy zniszczyłam maszynę i będzie się coś szkodliwego wydzielać. Trudno - moja wina, wtedy kupimy za jakiś czas nowy ekspres. Mam nadzieje, że ktoś mi pomoże. :kwiat:

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » ndz 21 gru 2014, 14:06

zostawiłam na trochę ekspres z tym kwaskiem w bebechach
W jakich jednostkach definiujesz "trochę"? Minuty, dni czy tygodnie?
Jeśli zieleń pojawiła się po odmoczeniu w kwasku to zapewne rozpuściła się śniedź (tlenek miedzi z mosiądzu). Długo stał nieużywany ze starą wodą w boilerze?

Mientusia
zagląda od święta
Solis SL70

Postautor: Mientusia » ndz 21 gru 2014, 14:12

Nieużywany stał około roku. A po przepuszczeniu części wody z kwaskiem, zostawiłam resztę aby postała ok. 20 minut bo tak przeczytałam w instrukcji do innego ekspresu. I wtedy poleciała ta zielona woda jak postał te 20 minut. Myślałam że robię dobrze. :(
I co teraz, można ekspres nadal używać. ?

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » ndz 21 gru 2014, 14:59

Jasne.
Przepłucz dobrze czystą wodą i już.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » ndz 21 gru 2014, 15:34

Przeczytałem cały wątek jeszcze raz i nadal mam mętlik w głowie :D
Proponuję dla uporządkowania następującą zabawę. Dla danego materiału (aluminium, mosiądz, stal,...) proponuję wypisać kilka znanych odkamieniaczy a jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia lub przemyślenia można zrobić dopisek do konkretnego środka. Oczywiście można też dopisywać nowe środki, lub też własne pomysły. Generalnie chodzi o to żeby jednoznacznie określić jakie odkamieniacze firmowe i/lub środki chemiczne można stosować do danego materiału zbiornika. Oczywiście najwięcej wątpliwości jest do zbiorników aluminiowych :D

Czyli:
Materiał
-aluminium
- mosiądz
- stal

Odkamieniacze:
- kwasek cytrynowy
- ocet
- Domol (Rossman) w proszku
- Kamix w płynie (wydaje się że są dwa rodzaje, przy tym z czerwoną nakrętką jest napisane że chroni aluminium http://www.kamix.pl/pl/dom )
- środki firmowe np. Saeco...
ekspres: De Longhi ECAM 23, Gaggia Baby Dose młynek: podrasowany MPM MMK-01

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 22 gru 2014, 7:03

Jasne.
Przepłucz dobrze czystą wodą i już.
Egzakli.
Właśnie po to stał te 20 minut żeby zielone odmoczyć.

Mientusia
zagląda od święta
Solis SL70

Postautor: Mientusia » wt 23 gru 2014, 11:09

Bardzo dziękuję Piomic, Pawell, RAF 77 za rzetelną odpowiedź i uspokojenie mojego sumienia.
Więc jednak nie zepsułam ekspresu, uff co za ulga. :)
A przy okazji życzę wszystkim forumowiczom aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.

Awatar użytkownika
natala345
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: Gaggia Classic+Graef CM 80

Postautor: natala345 » ndz 08 mar 2015, 11:54

Przy odkamienianiu kwaskiem cytrynowym wychodzi woda o niezwykle ciemnym kolorze. Ekspres rzadko był odkamieniany, więc kamień mógł się nawarstwić. Zastanawia mnie tylko, że kamień w czajniku ma inną barwę niż to, co wychodzi z ekspresu. Stąd moje pytanie: skąd ciemna niemalże czarna barwa płynu po przepłukaniu roztworem kwasku cytrynowego?
Tazza d'oro Regina Blue Mountain

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » ndz 08 mar 2015, 13:40

Z żelaza... takie związki też ponoć rozpuszcza kwas cytrynowy.

OTTO
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Delonghi 4000

Postautor: OTTO » ndz 08 mar 2015, 20:29

JA stosuję odkamieniacz DeLonghi co drugie od kamienianie, no i woda leci czysta- mam b. miękką wodę.
Pytanie czy ten odkamieniacz z DeLonghi robi to wystarczające dobrze czy warto też co któreś do kamienianie użyć kwasku cytrynowego ?

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » śr 04 lis 2015, 20:16

Jako, że zostałem użytkownikiem automatu DeLonghi temat powrócił. Niestety zapis w instrukcji "wszystkie odkamieniacze poza DeLonghii są złe" jest mało konstruktywny.
Analizowałem kiedyś (i stosowałem w Gaggii) odkamieniacz Kamixa (z czerwoną nakrętką). Ale jego skład nie jest podany.

Oczywiście życie byłoby zbyt proste gdyby producent ekspresu napisał np: można stosować kwas cytrynowy, fosforanowy, ...., nie stosować kwasu octowego, mlekowego....

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » sob 07 lis 2015, 12:42

Właśnie zapuściłem odkamienianie z użyciem odkamieniacza DeLonghi ze starter kitu. Ustawiłem maksymalną twardość wody (trochę na wyrost bo używam wody z filtra a'la Brita), ekspres zażądał odkamieniania po ok. 100 kawach (1 miesiąc). Generalne woda leci zupełnie przezroczysta bez widocznych przebarwień. Nie wiem czy nie ustawić mniejszej twardości. Niestety wbrew instrukcji w starter kicie nie było paska do badania twardości.

chokej
zagląda od święta
Sprzęt: Siemens TE503209 od 22/04/2012

Postautor: chokej » pn 18 sty 2016, 12:20

Witam!
Podpowiecie mi, czy mogę spokojnie odkamieniać Siemensa EQ5 za pomocą tego środka?
http://www.homebase.co.uk/en/homebaseuk ... :1o1|bku:1
Wiem, że odkamieniacz do Siemensa nie powinien mieć w składzie kwasu cytrynowego, a jak to jest z mlekowym?

pawell
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało

Postautor: pawell » ndz 13 mar 2016, 18:51

Odkamieniacz DeLonghi (starszy, "nieekologiczny)" bazuje na kwasie mlekowym, pH 2,6-2,9.
http://www.delonghi.com/Global/countrie ... scaler.pdf (na szczęście w niektórych krajach prawo wymusza podawanie składu :))
Przy czym na tym forum: http://forums.whirlpool.net.au/archive/1830721 twierdzą, że nowy zielony tez jest na kwasie mlekowym.

Glow
Sprzęt: Philips Saeco

Postautor: Glow » wt 17 maja 2016, 8:33

Chciałbym podłączyć się do tematu.

Posiadamy w firmie Saeco Lirika Plus i robimy nim około 20 kaw dziennie.
Od zakupu czyszczony był przez pracowników ekonomicznym odkamieniaczem z Leroy Merlin (http://www.leroymerlin.pl/artykuly-gosp ... l1174.html) i jak widać był to błąd, bo po 5 miesiącach woda przestałą już lecieć. Oddaliśmy do serwisu i powiedzieli, że był strasznie zakamieniony.

W serwisie polecili taki oto odkamieniacz:

http://tenzi.sklep.pl/tenzi-gran-ston-1-l-p-240.html

Czy ktoś z was miał może z nim styczność i może polecić / odradzić?

P.S. Powiedzieli, że dedykowany odkamieniacz Saeco Decalcifier jest słaby i lepiej używać ten Tenzi przy takiej ilości kaw i twardej wodzie.

Wróć do „Pozostałe”