Strona 1 z 1

Palarka Melitta/MODA

: wt 27 lis 2012, 17:52
autor: Maciolus
Stałem się szczęśliwym :?: palaczem kawy!

Dotarła do mnie palarka MODA, rebrandowana Melitta AromaRoast. Wynalazek najprawdopodobniej z początku lat osiemdziesiątych. Trafiłem na nówkę na Alledrogo. Urządzenie nie cieszy się w sieci dobrą sławą z powodu nieosiągania znamionowej mocy 1000W przez egzemplarze amerykańskie oraz wycofania go z produkcji w atmosferze afery dotyczącej naruszenia jakiegoś patentu/praw autorskich. Proces palenia odbywa się z pomocą nagrzanego powietrza, omywającego ziarenka od spodu urządzenia.

Szybka wizyta w zaprzyjaźnionym Kelleranie i 2 zielone single Brasili czekają na moje pierwsze eksperymenty.

Pierwsze palenie i pierwsza wpadka - potencjometr reguluje obroty wiatraczka. 6 odpowiada jednak najwyższej temperaturze palenia, a nie największym obrotom. Druga - nerwowe zaglądanie do środka skutkowało rozsypaniem łusek i przedłużeniem palenia. Rezultat - nierównomiernie wypalona kawa. Całość procesu zajęła około 9 min, pierwszy crack około 4 min, w drugi się wsłuchiwałem - wyszło ciemnawo.

Drugie palenie ziarna palone już mniej nerwowo, koniec przy początku drugiego cracka. Ziarna bardziej cynamonowe.

Trzecie palenie długie, wysłuchałem cracka, ziarna kończyły strzelać na sicie, pojawiły się olejki. Włosko, ciemno, akceptowalnie. Ziarna rozgryzione smakują wyśmienicie.

Maszynka, kuchnia, wyciąg i cierpliość mojej żony dały radę ;) Pierwszy cupping pewnie koło piątku. Hmmm... długa nauka przede mną, ale jaka satysfakcja ;)

Zdjęcia dostępne tu:
https://picasaweb.google.com/1004866246 ... alenieKawy

Re: Palarka Melitta/MODA

: wt 27 lis 2012, 18:27
autor: pytlakos
Pewnie jak jeszcze parę innych osob jeszcze nią palę, za to z przyjemnością poczytam doświadczenia początkującego palacza. Czekamy na dalszy ciąg.
Spoko, możesz się rozpisywac ;)

Ps. Z linkiem coś jest chyba nie tak, bo kieruje do 404.

Re: Palarka Melitta/MODA

: śr 28 lis 2012, 17:53
autor: Maciolus
Jakiś problem z Picasą :/

Tutaj bezpośrednie linki do zdjęć:

Palarka + zielone kawy
https://lh3.googleusercontent.com/-qkiT ... G_7307.JPG

Wnętrze palarki:
https://lh6.googleusercontent.com/-IFpN ... G_7311.JPG

Rezultat:
https://lh4.googleusercontent.com/-Jbve ... G_7309.JPG

Re: Palarka Melitta/MODA

: śr 28 lis 2012, 18:24
autor: kawcio
Nie wygląda tak źle, a ile można jej na raz zasypać?

Re: Palarka Melitta/MODA

: śr 28 lis 2012, 21:37
autor: Maciolus
Zasyp około 80g. Do urządzenia dołączona jest miarka. Przy następnym paleniu zważę ziarna przed i po.

Ależ mnie korci żeby je spróbować ;)

Jeszcze jedna ciekawostka - zbiorniczek na łuski da się dopasować do maszynki do robienia popcornu (2 x większy wsad).

Re: Palarka Melitta/MODA

: pt 30 lis 2012, 20:48
autor: Maciolus
W trakcie dzisiejszego palenia zważyłem kawę. Weszło 66g po brzegi miarki, wyszło 50g, dałoby się wypalić pewnie około 80g wsadu. Paliłem ponownie FC+/V. Muszę się zaprzyjaźnić z regulatorem wiatraczka, brakuje podglądu ziaren, mniej uświniłem kuchnię, żona jeszcze nie wyrzuciła mnie na balkon ;)

Pierwsze trzy strzały z własnej produkcji, w rękę wpadło akurat drugie palenie - FC+/V. Już przy trzecim mieleniu wstrzeliłem się w optimum. Strzały 25-30s, z NPF'a nie pryska na boki, piękna crema (ale nienajobfitsza), tygrysek, boski aromat w kuchni. Smakowo wyrazista, karmelkowo-popielista, w espresso zbyt "wytrawna", wyśmienita w cappucino. Niezły rezultat jak na początek zabawy :) Bezcenna motywacja do dalszych eksperymentów.

Następne palenia Brasilia Santos, będę próbował trafić w FC lub FC+. Zobaczymy co się uda osiągnąć :D Czas zacząć robić notatki.

Re: Palarka Melitta/MODA

: wt 01 sty 2013, 0:34
autor: adams3
Jestem trochę zielony odnośnie palenia kawy i maszynki. O co chodzi z crack 1 i 2. Czy palarka wyłącza się sama automatycznie. Objaśnij mi wszystko o paleniu kawy i palarce :?:

Re: Palarka Melitta/MODA

: wt 01 sty 2013, 9:59
autor: Maciolus
Palarka nie wyłącza się automatycznie. Odnośnie do reszty pytań niestety muszę uprzejmie, acz stanowczo odesłać do forumowej wyszukiwarki oraz konsultanta Google i YouTube.

Kilkanaście kolejnych paleń za mną i kolejne uwagi/spostrzeżenia:
- Samodzielne palenie kawy to kolejny krok milowy w mojej przygodzie kawowej, równorzędny z zakupem porządnego młynka i przesiadką na wysokojakościowe kawy komercyjnie palone w Polsce. Dzięki samodzielnemu paleniu piję kawę zawsze w jej optymalnym okienku smakowym, a wypalanie w partiach po 250g gwarantuje brak problemów z wietrzeniem. Ponadto palę kawę pod swój gust smakowy, rezygnuję z kwaskowo-owocowo aromatów na rzecz czekoladowo-owocowych do espresso. Do kaw mlecznych mieszam czasem palenia French z City około 3:1 ilościowo.
- Mały wsad działa deprawująco - 250g zielonej kawy w 4 podejściach.
- Najbardziej równomierne wypalenie uzyskuję przy pierwszym paleniu (po wstępnym nagrzaniu), kolejne są krótsze i bardziej nerwowe. Muszę ochładzać maszynkę. Muszę wygrzebać z narzędzi modelarskich termometr na podczerwień.
- Nawiew powietrza od spodu utrudnia równomierne nagrzanie ziaren. Kawę należy nieustannie mieszać i potrząsać.
- Brak przeszklonego elementu w palarce utrudnia obserwację ziaren. Konieczne podniesienie zbiornika na łuski skutkuje ich rozsypywaniem w strumieniu gorącego powietrza.
- Muszę zoptymalizować chłodzenie ziaren. Przesypywanie ich na metalowym sicie jest niewydajne.
- Mimo palenia pod wydajnym wyciągiem i przy otwartym oknie kuchennym w mieszkaniu utrzymuje się przez co najmniej dobę nieprzyjemny zapach. I tutaj pojawił się zonk. Żona, obiektywnie, nienajlepiej znosi zapach i dym. Zdecydowałem się wstrzymać samodzielne palenie do czasu gdy będę mógł je prowadzić na balkonie :/

Re: Palarka Melitta/MODA

: wt 18 mar 2014, 23:22
autor: jan_bar
Żona, obiektywnie, nienajlepiej znosi zapach i dym. Zdecydowałem się wstrzymać samodzielne palenie
Moja natomiast twierdzi, że nie jest to aż tak nieprzyjemne, choć do perum tego nie zalicza - palę na parapecie w kuchni przy uchylonym oknie. Co prawda nigdy nie przekraczam
Full City ++, nawet w doświadczeniach paranaukowych. :)

Re: Palarka Melitta/MODA

: śr 19 mar 2014, 7:16
autor: Maciolus
Idzie wiosna. Palenie pewnie rozpocznę na nowo na balkonie :)

Re: Palarka Melitta/MODA

: pt 05 paź 2018, 10:42
autor: andrzejt
czyli polecasz tą palarkę?

Re: Palarka Melitta/MODA

: pn 08 paź 2018, 5:46
autor: Maciolus
Do zabawy i przekonania się do poważniejszego palenia