Gaggia Classic — pytania, problemy

spolok
Sprzęt: brak

Re: Gaggia Classic — pytania, problemy

Postautor: spolok » pn 11 wrz 2017, 23:47

Jeden obraz wart 1000 słów. Jeśli wśród akcesoriów masz sitko z jedną dziurką to jak go chcesz użyć to musisz plastikowy ciuplik do kolby (zwanej Porta Filter PF) wsadzić (jak na zdjęciu). Nazywa się to crema perfecta czy jakoś tak. Bez niego z PF poleci kawa wszędzie tylko nie do filiżanki. Jak używasz zwykłych sitek to nie musisz tego używać.
A przy okazji. Czy jest jakiś preparat do wyczyszczenia mojego PF. Czy to już od używania tak pociemniał?[IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201709 ... 090fcb.jpg[/IMG]

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

peludito
zagląda od święta
Sprzęt: Gaggia Classic, Demoka Mini Moka, Bialetti Aeternum Allegra

Postautor: peludito » wt 12 wrz 2017, 21:37

Hej, mam od wczoraj Classic II. Kilka lat temu przeszedłem przez piekło tanich automatów, potem przez kilka lat używałem Bialetti. Z mokki da się uzyskać bardzo przyzwoitą kawę, ale to jest zupełnie inna kawa, niż ta z kolby, więc bardzo się cieszę, że wreszcie mam kolbę. W zestawie dostałem dwa portafiltry - fabryczny od tego ekspresu i drugi, ponoć od Baby, pewnie jest od starszego modelu, bo ma metalowe skapniki. Mam 3 sitka - dwa te z jedną dziurką (pojedyncze i podwójne) i jedno podwójne standardowe. To mój pierwszy poważny ekspres i pierwszy poważny młynek (Demoka GR-0203). Zmarnowałem trochę kawy, zanim ustawiłem młynek, bo ma bardzo mały skok na pokrętle regulacji i trzeba zrobić trochę prób, żeby go wyczuć. Bardzo szanuję ten młynek, dobre żarna i precyzyjna regulacja dają dobry efekt . Tak czy owak lecę po tym wątku od początku, jestem na nastej stronie i w zasadzie nie mam żadnych problemów z tych tu opisywanych - nic nie przecieka ani nie pluje, nie mam błota w sitku, czasy w normie, kawa pyszna, nawet mleko się pieni bez najmniejszych problemów. Mam za to kilka pytań:

1. Moja wersja nie ma rurki prowadzącej do kratki - tej, którą inne wersje Classików pozbywają się ciśnienia po zatrzymaniu pompy. Jak tutaj ten temat jest rozwiązany?

2. W jednym portafiltrze pod pojedynczym sitkiem z jedną dziurką znalazłem taki charakterystyczny, plastikowy mały lejek, czarny z brązowymi elementami, którego czubek wchodzi w ujście z porta. Mam też ten mały, wzgardzony dzyndzel plastikowy, ale nie używam, za to tego lejka nie wyjmuję na czas użycia porta z pojedynczym sitkiem. Czy ten lejek to jakaś mutacja tego dzyndzla, czy co innego i czemu służy? Jakby mi się chciało strzelić z drugiego, dużego sitka "z jedną dziurką" też mam pod nie włożyć ten lejek?

3. Czy żeby zafundować maszynie backflush koniecznie trzeba mieć ślepe sitko? Widziałem gdzieś nagranie, na którym facet zakładał do zwykłego sitka zamiast kawy coś, co wyglądało na spożywczą folię i tak działał. Nie mam pewności czego używał, czy jest jakiś wałek, żeby nie kupować tego ślepego sita?

4. Czy baskflush w sytuacji, w której nigdy nie był robiony grozi czymś maszynie? Nie mam pojęcia, w jaki sposób poprzedni właściciel dbał o ekspres. Wygląda nienagannie, ale wiadomo - czasami na zewnątrz jedno, pod maską drugie. Nie chcę z ciekawości rozbierać maszyny, skoro działa elegancko.

4. Gdzie kupię uszczelkę między portafiltr a grupę? Co prawda ja nie mogę się dopatrzeć żadnych wad, ale sprzedawca utrzymywał, że porta potrafi się wykręcić podczas parzenia i prawdopodobnie ta uszczelka jest do wymiany. Chętnie wymienię niedługo, choćby profilaktycznie, tylko muszę wiedzieć, na którą i gdzie ją kupić, żeby nie przepłacić.

To w zasadzie tyle ze spraw, które mi teraz przychodzą do głowy, będę wdzięczny za pomoc, miłego wieczora!

qaq3
Sprzęt: Gaggia Classic II + Demoka Minimoka 203

Postautor: qaq3 » wt 03 paź 2017, 21:20

Cześć. Mam identyczny zestaw jak ty czyli GC2 RI9403/11 18/2015 oraz demokę 203. Z tego co wyczytałem ta ggaia nie ma zaworu trójdrożnego i nie wykonuje się beckflusha, gdyż może to spowodować uszkodzenie sprzętu. Stąd zapewne brak tej rurki spustowej. Sitka wyrzuciłem i zamieniłem na klasyczne podwójne ze starej gaggi i dokupiłem NPF. Wychodzi całkiem nieźle po kilkunastu próbach piękny miodowy sopel.

qaq3
Sprzęt: Gaggia Classic II + Demoka Minimoka 203

Postautor: qaq3 » wt 03 paź 2017, 21:25

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”