Rancilio Silvia — pytania, problemy

Awatar użytkownika
Mariusz1
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Rancilio Silivia

Re: Rancilio Silvia — pytania, problemy

Postautor: Mariusz1 » ndz 12 lut 2017, 10:52

Mam ten ekspres 5 lat. Jestem zadowolony. Parzy kawę, nie cieknie, nie kapie. Wystąpiło kilka usterek, które nie maja wpływu na parzenie kawy, ale w takim sprzęcie nie miały prawa wystąpić. Są po prostu trywialne/ordynarne/banalne. Mogą wystąpić w taniej chińszczyźnie, ale nie w Silvie. Po prostu mnie śmieszą.
Tak jakby w mercedesie zepsuła się korbka opuszczania szyby. Ale po kolei:
1. po kilku miesiącach zgasła kontrolka osiągniętej temperatury. Zwykła neonówka w obudowie, obok włącznika głównego. Migała, migała i zgasła. Neonówki są wieczne, no , ale się zdarzyło. Jedna na milion się zepsuła. W moim ekspresie. Naprawa jest tak prosta i banalna, że po roku wymontowałem (w celu wymiany samej neonówki) i leży na warsztacie rozbabrana. kilka razy w tygodniu zawieszam na niej wzrok, drapie się po głowie... I leży.
2. odłazi nikiel z grupy. Jakiś biały plastik wyziera. Brzydko wygląda, a będzie wyglądało koszmarnie. Jeszcze mi nie przeszkadza, więc nie demontuję. Niech sobie ten nikiel złazi.
na koniec zostawiłem hicior tandeciarstwa/fuszerki/partactwa/bumelki...
3. nóżki gumowe odpadły po kilku miesiącach. odpadły bo musiały. Bo italiańscy inżynierowie (zaoczni) opracowali metodę ich mocowania do stalowej obudowy za pomocą... butaprenu! Noszkurde! Moja żona, jako kobieta, sama się dziwiła. Rozumiem, że przysłowiowy Pan Mietek, co w bramie ma pakamerę i garnki drutuje może tak nóżki przymocować. Ale przecież to jeden inżynier wymyślił, drugi skonsultował, trzeci zatwierdził. Musieli to być na pewno italiańscy inżynierowie. Na pewno ni byli chińczykami. Przecież ekspres waży 14 kilo. Wystarczy przesunąć go o kila cm i już nóżki odpadają. Występują drgania, wilgoć, temperatura... A oni nóżki na butapren...Jak w kabarecie jakimś (jak sobie przypomnę, to napiszę)
Burdello bum bum!
Poza tym nie mam uwag.
gg 5636455

omega7
zagląda od święta
Sprzęt: codziennie: Rancilio Silvia + Macap M2D
w pracy: Saeco Royal Professional
czasami: AEG Cafamosa CF100
jak również: Saeco Intelia HD8751/19

Postautor: omega7 » śr 22 lut 2017, 23:28

co do punktu 3) muszę się zgodzić. Mój ma raptem 6 miesięcy a jedna nóżka, z tyłu po lewej rzeczywiście się odkleiła i powędrowała pod ekspres. Raz na jakiś czas muszę podnieść maszynę i podłożyć w dobre miejsce. Nie spędza mi to jednak snu z powiek. To w końcu tani kolbowiec.

Awatar użytkownika
Mariusz1
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: Rancilio Silivia

Postautor: Mariusz1 » pn 27 lut 2017, 9:53

Brak słów...
Tanie chinole w Lidlu kosztują 200 zł, a nie 500 euro.
gg 5636455

krzy
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilio Silvia V3 - 2011 r., Macap M4 (z dozownikiem)

Rancilio Silvia — pytania, problemy - zakamienienie ?

Postautor: krzy » ndz 23 kwie 2017, 14:47

Witam wszystkich

Mam 2 problemy z moja Silvią, kupioną w grudniu 2011r. i zastanawiam się co to może być, ale po kolei (dołączam linki do filmu z

objawem):

1. Po włączeniu przycisku zaparzania bardzo słabo leci (a właściwie kapie woda z grupy), jednocześnie przez wężyk powrotny leje się woda do zbiornika wody
https://drive.google.com/file/d/0B5dpCE ... sp=sharing

2. po włączeniu przycisku pary, wytwarzanie pary działa ok ale jednocześnie przez wężyk powrotny wydostaje się para - ten objaw mam już dłuższy czas

3.Chciałem wyjąć i oczyścić zawór trójdrożny ale nie wiem jak odkręcić tą czarną końcówkę pod cewką bardzo mocno się trzyma, może ktoś to już robił?

Ekspres odkamieniam regularnie robię tez backflush, wodę wlewam z filtra Brita ale woda u mnie jest twarda i być może ekspres jest

po prostu zakamieniony?

Proszę o pomoc, są to moje pierwsze problemy z ekspresem i nie jestem pewien co może być przyczyną.

pozdrawiam
Krzysiek

jareczek36
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: .

Postautor: jareczek36 » ndz 23 kwie 2017, 21:10

Jak sitko grupy nie jest zatkane,to jest zatkany zawór trójdrożny,lub uszkodzona cewka.Woda z wężyka powinna wypływać,to znaczy że zawór ovp działa poprawnie.Z wężyka przelewowego para raczej nie powinna się wydobywać,zdarza się że minimalnie wypycha wodę,ale że parę,nigdy na to nie zwróciłem uwagę. Króciec jest wkręcany,dopasować klucz,albo użyć klucz nastawny.Jak będzie rozkręcony zawór,powinien być drożny otwór,który jest na środku.

jarecky9
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilio Silvia
Gaggia MDF Makio Hasuike Pavoni
Moka Brasil

Postautor: jarecky9 » czw 29 mar 2018, 17:33

Witam kolegów,
możecie mi powiedzieć jaką temperaturę załączenia i wyłączenia powinien mieć termostat bojlera w Silvii E V4 ?
dzięki

Awatar użytkownika
Kekacz
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Jest: RS PID + Fiorenzato F4 Nano, Gaggia MDF, Aeropress. Było: Gaggia Baby Twin.
Kontaktowanie:

Postautor: Kekacz » pt 30 mar 2018, 13:17

Włączenie 90*C, wyłączenie 100*C.
| RS PID + G_MDF Teflon stepless ;) | Espresso Gear Barista Black | Aeropress |

jarecky9
zagląda od święta
Sprzęt: Rancilio Silvia
Gaggia MDF Makio Hasuike Pavoni
Moka Brasil

Postautor: jarecky9 » ndz 01 kwie 2018, 8:44

Dziękuję koledze @Kekacz za szybką odpowiedz.
Po zamianie GC na RS nie ominęły mnie problemy z niestabilną temperaturą.
W GC było już wszystko obcykane, a w RS dopiero do ogarnięcia i tak pojawiło się rozwiązanie doraźne.
Zakup miernika temperatury z termoparą typu k, podpięty pod śrubkę termostatu, pokazał przedział temperatur dzięki któremu można było zrobić celniejszy strzał.
Rozwiązanie za 40 zł okazało się zadowalające, ale czuję że to nie konic kopania w RS-się.

Przy okazji Świąt życzę wszystkim kolegom Wesołego jajka i smacznego Świątecznego espresso.

Awatar użytkownika
Tedi
Sprzęt: Ekspres Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C, Młynek Gastro 65-75-85 mm

Postautor: Tedi » ndz 01 kwie 2018, 9:31

Dziękuję za życzenia i nawzajem. Na tą chwilę 2 smaczne kawy dzisiaj już wypiłem. :D

krzy
zagląda od święta

Rancilio Silvia — problem z pompą ?

Postautor: krzy » sob 02 mar 2019, 14:47

Witam wszystkich

Przy próbie zrobienia kawy spotkała mnie nie miła niespodzianka. Otóż po włączeniu zaparzania zamiast dobrze mi znanego dźwięku, usłyszałem coś co sugeruje problem z pompą, dźwięk jest zupełnie inny, jakby zgłuszony i oczywiście nie leci woda, po kilku próbach sytuacja się pogorszyła.

nagrałem filmik żeby to lepiej zobrazować:
tak to wyglądało
https://drive.google.com/file/d/1HLMZzz ... sp=sharing

a tutaj dokładniejszy film ze zdjętą obudową, po kilku wł/wył ekspresu dźwięk jest bardziej stłumiony, oczywiście woda nie leci, nie widać też żadnego ruchu wody w silikonowych przewodach
https://drive.google.com/file/d/1qKKQrQ ... sp=sharing

Silvia była kupiona w 2011, eksploatacja: 1-2 razy na dzień, regularnie odkamieniana a kilka miesięcy temu była na gruntownym przeglądzie/odkamienianiu u dystrybutora

Czy Waszym zdaniem padła pompa ?
Czy powinienem jakoś to posprawdzać, a może coś przeczyścić ?

A co do pomp, u mnie jest taka (dla czytelności zdjęcie jest odwrócone)
https://drive.google.com/file/d/1xTh4DS ... sp=sharing

Posprawdzałem trochę w necie i znalazłem kilku sprzedawców. Wszystkie pompy mają takie parametry jak oryginalna pompa, a pomimo to występuje ona w różnych cenach: 45 zł-80 zł, czy te pompy się różnią, czy przy zachowaniu dokładnie takiej specyfikacji jak na zdjęciu są to takie same pompy, czy mogą być różnice np średnice przewodów ?, a może są lepsi i gorsi producenci?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, ekspres nie działa dopiero 2 dni a już go brakuje.

Pozdrowienia dla wszystkich
Krzysztof

Awatar użytkownika
Tedi
Sprzęt: Ekspres Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C, Młynek Gastro 65-75-85 mm

Re: Rancilio Silvia — problem z pompą ?

Postautor: Tedi » wt 12 mar 2019, 17:34

Czy Waszym zdaniem padła pompa ?
Czy powinienem jakoś to posprawdzać, a może coś przeczyścić ?

Nie wiem czy zdążyłeś uporać się z problemem z pompą :roll:
Jak nie, to warto najpierw sprawdzić drożność doprowadzenia wody do pompy poprzez odłączenie przewodu zasilającego pompę. Jak woda dochodzi do pompy, robimy to samo odpinając przewód wylotowy z pompy. Do tego celu, ja bym podpiął dodatkowy wężyk.

UWAGA. Prąd + woda, łatwo jest o nieszczęście. Robisz wszystko na własną odpowiedzialność.

krzy
zagląda od święta

Postautor: krzy » czw 14 mar 2019, 14:00

Dzięki za odpowiedź, tak uporałem się, okazało się że była pęknięta sprężyna w pompie i to tak mniej więcej w środku, a więc skróciła się o połowę.
A tak przy okazji, zastanawiałem się czym uszczelnić połączenie pompy z przewodem wychodzącym, w oryginale był to jakiś klej, widać ślady ale ja takiego kleju nie mam.
Ostatecznie uszczelniłem połączanie taśmą teflonową.
Jak myślisz czy jest to rozwiązanie na długo, czy też trzeba mieć to pod kontrolą, bo może pościć?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”