Pompa rotacyjna czasem się "zacina"

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Pompa rotacyjna czasem się "zacina"

Postautor: ded » śr 01 maja 2019, 6:45

Sprzęt z podpisu, jest tam pompa rotacyjna. Od jakiś 2 tygodni mam niefajny efekt, że po podniesieniu dźwigni pompa nie startuje. Słyszę taki inny dźwięk "buczenia", cichszy. Nie wiem jak to jest zrobione, ale coś jakby się szczotki w silniku elektrycznym zawiesiły... Jak się to wydarzyło raz, to olałem. Teraz jest tak, że muszę z 10-20 razy ją wył-wł i dopiero załapie. Sterownik wyraźnie podaje napięcie, bo jest to buczenie. Co może być grane z tą pompą? Od czego powinienem zacząć? Sprawdzenie na krótko? Demontaż i naprawa silnika? Jak już ruszy, to ciśnienie jest spoko, tylko nie zawsze załapuje. W weekend wypada mi okresowe odkamienianie, ale mam wrażenie, że to usterka elektryczna.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Pompa rotacyjna czasem się "zacina"

Postautor: antonio » śr 01 maja 2019, 12:22

Wyłącznik przy dźwigience?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 01 maja 2019, 16:42

Ale jak by nie działał, to by nie było chyba reakcji, a po jej podniesieniu jednak silnik pompy wydaje jakiś dźwięk, mimo że nie pompuje. Elektrozawor wyrazie się otwiera.

Awatar użytkownika
Tedi
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C, Młynek Gastro 65-75-85 mm

Postautor: Tedi » pt 03 maja 2019, 8:08

Sprawdziłbym w pierwszej kolejności kondensator na silniku, później czy pompa nie jest zapieczona. Przy okazji warto sprawdzić przyłącze hydrauliczne doprowadzające wodę do pompy i te od pompy również.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 03 maja 2019, 8:09

To po majówce się wezmę za rozbiórkę. Tutaj mówią, że wystarczy podkręcić srubą. Objawy identyczne https://m.youtube.com/watch?v=rBJ0CmwOucg

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 03 maja 2019, 8:26

Ten zabieg z wkrętakiem w ręku pasuje do zapieczonej pompy, lecz coś spowodowało, że silnik nie mógł ruszyć. Reanimacja w takiej formie raczej jest dobra na krótką metę, no chyba, że ekspres stał przez dłuższy czas nieużywany.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 03 maja 2019, 8:26

To problem układu bypassu... Tę śrubę warto odkręcić, ostrożnie wyjąć to, co w niej jest, oczyścić, nasmarować uszczelkę i złożyć.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 03 maja 2019, 8:27

Nie, pracuje na bieżąco. Dla mnie, to jakby się coś zawieszalo albo kondensator. Za 10 razem rusza...

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 03 maja 2019, 8:53

Wypnij pompę od silnika przez odkręcenie opaski i sprawdź jak pracuje sam silnik z dostarczonym napięciem, później wyciągnij kabel z gniazdka i sprawdź manualnie płynność obrotu wirnika w silniku elektrycznym i w tak samo zrób to w pompie rotacyjnej.
Wirnik silnika wprawiony w ruch obrotowy za pomocą palców kreci się jak szalony, jest tak gdy łożyska są ok, w pompie jest o wiele ciężej, lecz bez problemu powinna się dać kręcić wirnikiem tylko z wykorzystaniem siły z naszych palców. Gdy zachodzi potrzeba użycia kombinerek lub klucza płaskiego nr.6 w celu dokonania obrotu wirnikiem, mamy już pierwszy objaw zapieczenia.
PS. Ciężko mi jest mówić o wyczuwaniu oporów lub też o płynności obrotu wirnika, gdy pompy ani silnika nie mam przed sobą.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » czw 30 maja 2019, 14:58

Rozebrałem wszystko. Bez pompy silnik startuje za każdym razem. Słychać delikatny szum przy obracaniu, ale na tyle, ile obcowałem z silnikami elektrycznymi to bym powiedział, że jest ok. Pompa pracuje wyraźnie ciężej. Ja bym to określił jako przedostatnie "dokręcenie" kurka z wodą. Na filmiku jest pokazane, niby jak leży luzem na stole, to mogę przekręcić, więc też nie jest tak źle.
Nagrałem z tego filmik, bo w sumie nie wyjaśniło się, co jest winowajćą. https://photos.app.goo.gl/gPwoXCX3dpGwFhQM6

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 31 maja 2019, 21:01

Silnik w działaniu cichy nie jest. Mimo to wymieniłbym kondensator który kosztuje parę zł. Jak nie pomoże to kupiłbym nową pompę.
A to za sprawą, że silnik ma tylko ok. 150 Wat. W następstwie gdy przyjdzie obciążenie podczas wytwarzania ciśnienia wody i nie najlepsza kondycja pompy, może skutkować to np.zbyt szybkim grzaniem się silnika podczas pracy jak i również brakiem obrotu przy starcie. Taki to jest "urok" pomp.

PS.W celu weryfikacji najprościej jest zrobić podmianę pompy, kondensatora, silnika. :wink:

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 31 maja 2019, 21:41

Z tą podmianą to u mnie słabo. Kondensator jak najbardziej. Taki może być? Parametry się zgadzają https://allegro.pl/oferta/kondensator-r ... 6807737193
Pompę warto rozebrać? U mnie jest taka https://www.ebay.com.au/itm/Rotoflow-CA ... 3711082177 Trochę droga, może warto spróbować najpierw naprawić?

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 31 maja 2019, 22:19

Jak kondensator ma te same parametry, to można jak najbardziej taki wstawić.
Co do pompy z Twojego linku, strasznie jest droga. Zobacz:

https://www.atp-czesci.pl/408-Pompy-wod ... derway=asc

Zwróć uwagę przed kupnem na wymiary zew. i wydajność pompy.

Edit. Naprawa pompy mija się z celem, gdyż łatwo jest ją trwale uszkodzić przy rozbieraniu i dwa, miejsca gdzie występuje tarcie o zwiększonym oporze nie wygładzisz je skutecznie, bo przyniesie to odwrotny skutek gdyż pompa może stracić swoją wydajność jak i również może nie dobić nigdy do ciśnienia np. 9 bar. :roll:
Ostatnio zmieniony pt 31 maja 2019, 22:30 przez Tedi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 31 maja 2019, 22:26

Dzieki, to jest dokładnie ta https://www.atp-czesci.pl/pompy-wody/65 ... 30005.html Model się zgadza :) Czy kondensator musi mieć być przystosowany do pracy w podwyższonej temp? Ten z linka jest do 70 stopni. Bojler mam niby dodatkowo izolowany. Myślisz, że nie będzie problemu? Czy kondensator mogę jakoś sprawdzić? Mam multimetr z możliwością pomiarów pojmeności, ale nie wiem czy to coś pokarze. Przy kondensatorach do płyt głównych pokazuje głupoty.

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 31 maja 2019, 22:43

70 stopni to jest spora temperatura. Gdyba ta wartość miała oddziaływać na kondensator, to można śmiało powiedzieć: wada fabryczna.
Co do sprawdzenia kondensatora, pewnie w necie jest pełno filmików, tylko po co sobie nimi zawracać głowę skoro nowy kondensator kosztuje parę zł.
Wiem, dojdzie wysyłka. Można kupić parę szt. np. na zapas do młynka.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”