Pompa rotacyjna czasem się "zacina"

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Pompa rotacyjna czasem się "zacina"

Postautor: ded » śr 01 maja 2019, 6:45

Sprzęt z podpisu, jest tam pompa rotacyjna. Od jakiś 2 tygodni mam niefajny efekt, że po podniesieniu dźwigni pompa nie startuje. Słyszę taki inny dźwięk "buczenia", cichszy. Nie wiem jak to jest zrobione, ale coś jakby się szczotki w silniku elektrycznym zawiesiły... Jak się to wydarzyło raz, to olałem. Teraz jest tak, że muszę z 10-20 razy ją wył-wł i dopiero załapie. Sterownik wyraźnie podaje napięcie, bo jest to buczenie. Co może być grane z tą pompą? Od czego powinienem zacząć? Sprawdzenie na krótko? Demontaż i naprawa silnika? Jak już ruszy, to ciśnienie jest spoko, tylko nie zawsze załapuje. W weekend wypada mi okresowe odkamienianie, ale mam wrażenie, że to usterka elektryczna.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Re: Pompa rotacyjna czasem się "zacina"

Postautor: antonio » śr 01 maja 2019, 12:22

Wyłącznik przy dźwigience?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 01 maja 2019, 16:42

Ale jak by nie działał, to by nie było chyba reakcji, a po jej podniesieniu jednak silnik pompy wydaje jakiś dźwięk, mimo że nie pompuje. Elektrozawor wyrazie się otwiera.

Awatar użytkownika
Tedi
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Ekspres Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C, Młynek Gastro 65-75-85 mm

Postautor: Tedi » pt 03 maja 2019, 8:08

Sprawdziłbym w pierwszej kolejności kondensator na silniku, później czy pompa nie jest zapieczona. Przy okazji warto sprawdzić przyłącze hydrauliczne doprowadzające wodę do pompy i te od pompy również.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 03 maja 2019, 8:09

To po majówce się wezmę za rozbiórkę. Tutaj mówią, że wystarczy podkręcić srubą. Objawy identyczne https://m.youtube.com/watch?v=rBJ0CmwOucg

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 03 maja 2019, 8:26

Ten zabieg z wkrętakiem w ręku pasuje do zapieczonej pompy, lecz coś spowodowało, że silnik nie mógł ruszyć. Reanimacja w takiej formie raczej jest dobra na krótką metę, no chyba, że ekspres stał przez dłuższy czas nieużywany.

antonio
S Z A M A N
S Z A M A N
Sprzęt: E61, FB70, Sublima, MSJ, K30, R55, W15A, W1
Kontaktowanie:

Postautor: antonio » pt 03 maja 2019, 8:26

To problem układu bypassu... Tę śrubę warto odkręcić, ostrożnie wyjąć to, co w niej jest, oczyścić, nasmarować uszczelkę i złożyć.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » pt 03 maja 2019, 8:27

Nie, pracuje na bieżąco. Dla mnie, to jakby się coś zawieszalo albo kondensator. Za 10 razem rusza...

Awatar użytkownika
Tedi

Postautor: Tedi » pt 03 maja 2019, 8:53

Wypnij pompę od silnika przez odkręcenie opaski i sprawdź jak pracuje sam silnik z dostarczonym napięciem, później wyciągnij kabel z gniazdka i sprawdź manualnie płynność obrotu wirnika w silniku elektrycznym i w tak samo zrób to w pompie rotacyjnej.
Wirnik silnika wprawiony w ruch obrotowy za pomocą palców kreci się jak szalony, jest tak gdy łożyska są ok, w pompie jest o wiele ciężej, lecz bez problemu powinna się dać kręcić wirnikiem tylko z wykorzystaniem siły z naszych palców. Gdy zachodzi potrzeba użycia kombinerek lub klucza płaskiego nr.6 w celu dokonania obrotu wirnikiem, mamy już pierwszy objaw zapieczenia.
PS. Ciężko mi jest mówić o wyczuwaniu oporów lub też o płynności obrotu wirnika, gdy pompy ani silnika nie mam przed sobą.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”