ECM Casa Prima — pytania, problemy

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: ECM Casa Prima + Compak K6, Zelmer Torrido, Krups EA 8050, Nespresso, Aeropress, Hario Dripper
Kontaktowanie:

ECM Casa Prima — pytania, problemy

Postautor: kubak1988 » sob 24 sie 2013, 13:26

Cześć!
Dawno mnie tu nie było, ale chęć osiągania coraz lepszej kawy była znacznie silniejsza niż inne hobby. Prócz Aeropressu i drippera kupiłem również tytułowy ekspres. Wcześniej myślałem nad czymś gastronomicznym, ale przy użytku domowym nie był to najlepszy pomysł. Poza tym i tak głównym ekspresem w domu jest automat Krupsa, który robi znośną kawę bez brudzenia wszystkiego wokół.
Brałem również pod uwagę Gaggię Classic, ale podaż używanych egzemplarzy jest znikoma, a nowy kosztuje ponad 1000 zł. Po telefonie do wrocławskiego serwisu dowiedziałem się, że za 600 zł mają ekspres ECM Casa Prima.
Moje pierwsze wrażenia z tym ekspresem są naprawdę pozytywne. Urządzenie jest dość ciężkie (12kg), ma duży zbiornik na wodę, który bardzo łatwo uzupełnić. Góra ekspresu w całości służy za podstawkę pod filiżanki.
Osiągnięcie poprawnego espresso (25/25) przysporzyło mi trochę trudności. Przede wszystkim nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, po drugie ustawienie młynka to nie lada wyzwanie. Raz szło w 10 sekund, innym razem 45. W każdym razie po około 150-200 gramach kawy doszedłem do wymaganego standardu.
Nie jestem wielkim ekspertem, ale rezultaty są lepsze od wszystkiego, co udało mi się osiągnąć w domowych warunkach. Piękna, ciemnobrązowa crema, dobra temperatura wody i bogaty smak. Na razie próbowałem Cellini Dolce i Kolumbii (cafe borówka).
Mogę śmiało przyznać, że domowe espresso z ekspresu nieprofesjonalnego wyszło mi zdecydowanie lepsze niż z wielu wrocławskich kawiarni.
Pokusiłem się również o cappucino. Dysza do spieniania mleka - rewelacja. Spienia mleko błyskawicznie, ma bardzo dużą moc. Minusem może być spienienie małej ilości mleka, bo błyskawicznie je zagotuje. Niemniej jednak dysza zdecydowanie bardziej przypomina profesjonalne konstrukcje niż wszystko, z czym miałem do czynienia w automatach czy tańszych kolbach. Sama dysza jest nieco zbyt krótka i ma dość małą możliwość regulacji na boki, ale i tak nie można się za bardzo czepiać.
Minusy? Ekspres długo nagrzewa się między temperaturą do espresso, a temperaturą do pary. Póki co - więcej nie dostrzegłem.
Teraz pozostają tylko ćwiczenia, regulacje młynka pod konkretne mieszanki (cellini musi być drobniej zmielona) i wszystko, co przyjemne :).
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Sprzęt: ECM Casa Prima + Compak K6, Zelmer Torrido, Krups EA 8050, Nespresso, Aeropress, Hario Dripper
Kontaktowanie:

Re: ECM Casa Prima

Postautor: kubak1988 » czw 29 sie 2013, 17:17

A ktoś z Was miał do czynienia z tą maszyną?
Jestem ciekaw waszych opinii na temat tego ekspresu.

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Portafiler do ECM Casa Prima

Postautor: kubak1988 » czw 05 wrz 2013, 14:28

Witam forumowiczów.
Od niedawna jestem posiadaczek tytułowego ekspresu. Poszukuję do niego NPF-a, natomiast ciężko w internecie znaleźć więcej informacji nt. tego ekspresu.
Może ktoś z Was miał z nim do czynienia lub mógłby mi pomóc w inny sposób?
Pozdrawiam,
Kuba.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Re: Portafiler do ECM Casa Prima

Postautor: WojSob » czw 05 wrz 2013, 15:44

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Re: Portafiler do ECM Casa Prima

Postautor: zbignes » czw 05 wrz 2013, 15:57

ECM casa prima Bedienungsanleitung
http://www.ecm.de/uploads/media/BA_Casa_IV_10.pdf

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Re: ECM Casa Prima — pytania, problemy

Postautor: kubak1988 » czw 05 wrz 2013, 21:31

Zamówiłem w akcesoriabaristy.pl doradzony NPF. Mam nadzieję, że będzie pasował. U ECM zapytałem o instrukcję bezpośrednio do Casa Prima. Droga do idealnego espresso jest wyboista ale warto :)!
Dzięki!

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: kubak1988 » wt 10 wrz 2013, 18:08

Kupiłem wspomniany NPF w akcesoriabaristy.pl. Co prawda w oryginale nie pasował - ząbki były zbyt grube. Zaryzykowałem i spilowałem je pilnikiem do metalu. Efekt? Pasuje idealnie - wpina się nie gorzej niż oryginał, i teraz w pełni mogę podziwiać ekstrakcję. Ostatnio testuję kawę Pellini Espresso Bar Vivace - dużo bardziej pasuje mi od Illy, do tego ta ciemno orzechowa crema - świetny zestaw. Crema przy użyciu 20g sitka dołączonego do NPF przy ekstrakcji 25s ma około 1.5 cm wysokości w dość płaskiej filiżance 110 ml (objętość naparu to około 80-90ml).

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » czw 12 wrz 2013, 8:42

Między innymi dlatego podałem ci link do sklepu z oryginalnym portafiltrem ECM. Kiedyś stałem przed podobnym wyborem i kupiłem tańszy portafilter, kompatybilny. Niby wszystko jest w porządku, ale trzeba go nieco mocniej dociągać, żeby nie kapało w czasie ekstrakcji. Dlatego dzisiaj wziąłbym oryginalny, który jest także lepiej wykonany. Z tym, że portafilter do mojego ekspresu jest trochę tańszy od ECMa. Ale i tak opłaca się go zamówić we Włoszech.

Awatar użytkownika
kubak1988
zagląda całkiem śmiało
zagląda całkiem śmiało
Kontaktowanie:

Postautor: kubak1988 » czw 12 wrz 2013, 14:00

Na szczęście mój pasuje idealnie, po prostu ząbki były za grube. Z NPF'a i tak korzystam raczej sporadycznie, bo trochę pryska przy użyciu pojedynczego sitka. NPF służy mi głównie do sprawdzania poprawności ekstrakcji. Teraz będę chciał kupić jeszcze kolbę z pojedynczą wylewką i raczej zainwestuję w oryginał :).
Dzięki bardzo!

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”