ECM Giotto - opinie

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: ECM Giotto +Rocky
Deloghni 3000b

ECM Giotto - opinie

Postautor: bazant52 » pn 26 sie 2013, 10:44

Witam. Aktualnie jestem w posiadaniu ekspresu Rancilio Silvia PID z młynkiem Rocky.Ogólnie jestem z tego zestawu zadowolony. Potrzebuję jednak ekspresu o większym bojlerze, zdolnym zrobić pod rząd 4-5 pijalnych kaw. Wygląd ekspresu powinien być miły dla oka.
Zainteresowałem się więc ekspresem ECM Giotto, chciałbym zasięgnąć opinii/porad od forumowiczów którzy mieli styczność z tym urządzeniem. Interesuje mnie typowe przypadłości, serwis/dostępność części, jakość kawy która można przy jego udziale zaserwować, porady.

Pozdrawiam

Jarek.

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: ECM Giotto - opinie

Postautor: ded » pn 26 sie 2013, 16:40

Widzę kilka wersji, ale pewnie jest to typowy HX z e61 będziesz zadowolony i większych problemów raczej mieć nie będziesz. Zwróć uwagę jaka jest pompa (lepsza jest rotacyjna), fajnie mieć bezpośrednie zasilanie (jeśli będziesz korzystał) i odpływ. Jeśli myślisz o używanej maszynie, to na forum ktoś oferuje podobną w całkiem niezłej cenie.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 27 sie 2013, 12:10

Witam
Kupiłem Rocketa giotto v2 plus kilka miesięcy temu, używam go w sklepie i ekspres daj radę z obsługą niewielkiej ilości klientów, zrobienie kilku espresso pod rząd nie jest problemem, przynajmniej dla mnie. Jego obsługa jest banalna, trzeba go wyczuć, nie wiem jaka jest jego trwalość bo jest za młody ale narazie na niego nie narzekam. Szybko się nagrzewa ale i tak czekam dłużej żeby porzadnie się rozgrzał i filiżanki nagrzewają się bardzo dobrze. Kupiłem a akcesoriachbaristy w dobrej cenie, bardzo dobrej cenie. Mój model jest bez podłączenia wody i odpływu ale jak masz więcej kasy to zainwestuj w model z podłączeniami, można bawić się wtedy preinfuzją.
Uzytkownik "wyspiarz" bardzo dobrze opisał model Giotto, poszukaj i poczytaj naprawde fajna lektura, gdzieś nawet filmiki widziałem.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » wt 27 sie 2013, 16:56

zainwestuj w model z podłączeniami, można bawić się wtedy preinfuzją.
A co wspólnego ma preinfuzja z podłączeniami?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » wt 27 sie 2013, 20:16

Ciśnienie w sieci to ok 5 bar, otwierasz dświgienkę do połowy i pompa jeszcze nie pracuje, ale ciśnienie już tłoczy wodę. Przy pobieraniu ze zbiornika to się nie uda. Gdzieś czytałem, że musi być regulator ciśnienia ale szczegółów nie znam.

WojSob
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Ascaso Steel Uno Prof Pid, Nuova Simonelli Musica, Mahlkönig Vario Home, Fiorenzato F6 D, Saeco MAC, Chemex, drippery, aeropress, syfon, phin.

Postautor: WojSob » wt 27 sie 2013, 20:42

Akurat Rocket Giotto Evoluzione może pracować z podłączeniem do sieci wodnej albo pobierać wodę ze zbiornika. Wpływu na proces zaparzania to nie ma.
A o preinfuzji (zaparzaniu wstępnym), Wyspiarz pisał, że „w tym modelu producent nie zaleca, wręcz nie pozwala robić preinfuzji w postaci ustawienia dźwigni w pozycji środkowej. Natomiast konstrukcja grupy jest taka, że zachodzi tam preinfuzja w systemie dwufazowym, podzielonym na dwa etapy. Preinfuzja progresywna (sterowana mechanicznie układem tłokowym) oraz statyczna (w komorze zaparzania)”.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 28 sie 2013, 11:33

Tak, producent tego nie zaleca, tak pisze również i w mojej instrukcji ale ja mam giotto bez podłącznenia i nawet nie mam możliwości przetestowania takiej preinfuzji z wykorzystaniem ciśnienia z sieci, ale w temacie: kanałowanie, a metody ubicia i młynki bezdozownikowe bardzo dużo pisano o takiej preinfuzji w rożnych maszynach z dźwigienka i podłączeniem do sieci. Jest to bardzo fajne zagadnienie, niestety go nie przetestowałem ale inni użytkownicy sporo o tym piszą więc jakiś sens w tym jest.

P.S. poczytaj trochę o takiej preinfuzji, jakbym ja wcześniej o tym nie przeczytał, też bym twierdził, że podłączenie do sieci nie ma wpływu na preinfuzję :D

zbignes
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: ...

Postautor: zbignes » śr 28 sie 2013, 12:33

Istnieje duża grupa kawo-maniaków twierdząca iż sterowana preinfuzja(czas i wartość ciśnienia) daje dużo ciekawsze wyniki niż zabawy z pidowaniem ekspresów.

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 29 sie 2013, 10:01

Śmiem stwierdzić, że na tym forum większość to kawo-maniacy :D

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » pt 13 wrz 2013, 14:06

W nawiązaniu do wątku o ECM Giotto znalazłem fajny filmik, na którym starsza Pani wykorzystuje właśnie preinfuzję w Giotto w podłączeniem do sieci, na 3 sek. unosi dźwigienkę na 3/4 a potem do końca.
http://www.youtube.com/watch?v=uMIQEG6vq0Q

bazant52
zagląda śmielej
zagląda śmielej
Sprzęt: ECM Giotto +Rocky
Deloghni 3000b

Postautor: bazant52 » wt 17 wrz 2013, 15:28

Kupiłem już tak ekspres. Muszę jeszcze się z nim " dotrzeć" ale jestem zadowolony :) Pozdrawiam

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 17 wrz 2013, 20:29

Chociaż się pochwal w jaki konkretnie model a jak już go potestujesz to napisz jak się sprawuje.
Pozdr

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”