Krups XP 5210

tony111
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Krups XP 5210

Postautor: tony111 » pn 09 gru 2013, 13:07

Zastanawiam się nad kupnem ekspresu Krups XP 5210. Co myślicie o tym ekspresie Czy warto dopłacać do Krups XP 5280? Ewentualnie jakiś inny ekspress w cenie do 700 zł? To jest oczywiście kwota bez młynka.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Re: Krups XP 5210

Postautor: ded » wt 10 gru 2013, 16:49

Kiedyś użyłem go parę razy u znajomej. Dziwne zapinanie kolby (nie mówię że złe), sitko było z zaworkiem więc trzeba tuningować. Bojler mały i wiem że znajoma potem miała z nim jakiś problem bo nie było jakiejś części w serwisie. Kiedyś miałem DeLonghi EC 145 i tam było normalne sitko a reszta bardzo podobna czyli pokrętło, mały bojler i średnio dobra dysza. Ale cena EC145 sporo niższa. Jk bym miał dać 700 to za Gaggie (za granicą już za tyle kupisz) lub używaną + dysza z Silvii. Poczytaj o tym, dużo jest na forum. Jak wkręcisz się w temat dobrej kawy, to taki ekspres będzie Cię mocno ograniczał- szczególnie spienianie.

Awatar użytkownika
Remogiusz
ojciec chrzestny
ojciec chrzestny
Sprzęt: W stopce

Postautor: Remogiusz » wt 10 gru 2013, 20:18

Teoretycznie w KRUPSie nie trzeba ubijać kawy (przekręcając kolbę sama się ubija), to ułatwienie- inny sposób niż w reszcie ekspresów. Ten ekspres ma termoblok a nie bojler, na początku produkcj końcówka do spieniania była delikatna i trudna do kupienia jeśli się złamała. Z tego co wiem- zmienili konstrukcję, teraz nie ma "łapek" tylko wkłada się ją i przekręca.

Pomimo wszystko- osobiście nie kupiłbym KRUPSa za 700 zł. Pomimo swoich wszystkich wad (dla początkujących)- GAGGIA jest realnie najlepszym wyborem, nawet modele bez zaworu trójdrożnego. Takie można już kupić nowe, nawet w PL za niecałe 700 zł.
Hardware: Rocket , GAGGIA, Bialetti, FP, Dripper / jedyny słuszny młynek, macap mx900
Software: co kurier przyniesie...(Ariadna)

tony111
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: tony111 » wt 10 gru 2013, 22:06

Dzięki za odpowiedzi.w sumie chce kupic ekspress dla starszych rodziców,a wiec też prostota ekspressu się liczy.no nic pomysle...

Awatar użytkownika
Yoalbert
zagląda od święta
Sprzęt: Dom:
Rancilio SILVIA
Eureka Mignon

Praca:
Aeropress
Hario MSS-1

Postautor: Yoalbert » pt 13 gru 2013, 14:49

To ja dorzucę coś od siebie nt. XP5210 jako jego kilkuletni użytkownik.
Ekspres jest zdecydowanie za drogi jak na to, co sobą reprezentuje. Podstawowa wada to kolba. Złożona jest z tak dużej ilości elementów, że nie sposób zadbać o jej higienę. W efekcie mamy fatalną kawę. Ekspres zmodernizowałem odcinając dno kolby i wkładając sitko z Delohni. W wersji ambitnej :) w sitku należy rozszczelnić drugie dno, to z jedną dziurką. Dostanie coś w stylu NPF

Reasumując, drugi raz nie kupiłbym tego ekspresu.
Bawiłem się DeLonghi EC 145 i to jest wg. mnie najtańszy ekspres jakim warto zawracać sobie głowę. Teraz już go trudno dostać, ale jest jego następca.

Jeżeli rodzice mają mieć prostą obsługę, a nie oczekują perfekcyjnego espresso, to wspomniany DeLonghi będzie dobrym i budżetowym rozwiązaniem. Nie modyfikowałbym im sitka, bo to "utrudnia" parzenie z cremą. Jeżeli jeszcze prościej to... automat.
.
Życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską kawę.

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”