Ariete Minuetto- czy warto kupić?

pakob
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Ariete Minuetto- czy warto kupić?

Postautor: pakob » ndz 09 lis 2014, 20:03

Mam do znawców pytanie:czy dla początkującego kawosza Ariete Minuetto wart jest zakupu i to za cenę 250 zł? Ja wiem,że to dla Znawców pewnie chłam,ale proszę o opinię z uwzględnieniem ceny?

Awatar użytkownika
pafcio0
stale zagląda do filiżanki
stale zagląda do filiżanki
Sprzęt: Arrarex Caravel, Dripy Tiamo i Hario , Chemex, Phin, Kawiarki Bialetti, tygielek, młynek Eureka Mignon, Hario slim, Grindripper

Re: ariete minuetto-czy warto kupić?

Postautor: pafcio0 » ndz 09 lis 2014, 23:21

Nie czuję się znawcą, ale w tym budżecie to początkującym polecamy kawiarki, aeropressy, dripy i wietnamskie zaparzacze (tyle jest alternatyw dla tych 250zł, że szkoda wyrzucać je na zabawkowy ekspresik, który szybko wyzionie ducha). No i najważniejszy jest młynek ;)

Awatar użytkownika
piomic
Consigliere
Consigliere
Sprzęt: Basic, AP, moka, tygiel, kubek, V60, Cellini Evo...

Postautor: piomic » pn 10 lis 2014, 7:13

Tego samego się dowiedziałem kilka lat temu jak szukając informacji o tanich ekspresach. I nie uwierzyłem - tego się nie da przyjąć na wiarę, trzeba przećwiczyć na sobie. Bo jak uwierzyć, że ładny, błyszczący, piętnastobarowy ekspres za 300 czy 500 to tania zabawka a kupić należy wielki i zazwyczaj brzydki młyn gastronomiczny za 2000 a do niego zwykły lejek z papierowymi filtrami? Przecież to nielogiczne (a w dodatku nie pochwalę się przed znajomymi). ;)

dr_Fell
Sprzęt: Kawiarka Bialetti Musa oraz Ekspres Ariete Minuetto.

Ariete Minuetto - potrzebna pomoc (pilne)

Postautor: dr_Fell » pn 10 lis 2014, 13:09

Witam, dzisiaj kupiłem ten ekspres. Niestety, ma on problem z parzeniem kawy - jest niewiarygodnie kwaśna, parzy się długo i wolno (kawa "kapie", nie leci). Jednocześnie z filiżanki wydostaje się mnóstwo pary. Myślałem że problemem jest zbyt drobno zmielona kawa (chociaż ubijałem ją baardzo delikatnie). Ale kiedy puściłem ekspres bez dołączonej kolby, okazało się, że jest tak samo - pełno pary, woda właściwie tylko kapie, nie leci. To chyba nie jest normalne zachowanie ekspresu ciśnieniowego?

Nawet w instr. obsługi pisze, że woda powinna wydostawać się "równomiernie ze wszystkich otworów" - tutaj nie ma szans tego ocenić, jest jej tak mało...

Wygląda to tak:

http://www.youtube.com/watch?v=Jg6O0T8-r5o

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Sprzęt: Izzo Alex HX E61
Macap MX-P

Postautor: ded » pn 10 lis 2014, 13:51

Obstawiam, że przełączyłeś bojler na parę i próbowałeś parzyć.

dr_Fell

Re: Ariete Minuetto- czy warto kupić?

Postautor: dr_Fell » pn 10 lis 2014, 14:24

Nie. Zaworek w zbiorniku wody nie odblokował się i ekspres dostawał za mało wody. Na szczęście wydaje się, że nic nie zostało uszkodzone, teraz faktycznie parzenie kawy trwa max. kilkanaście sekund.

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » pn 10 lis 2014, 15:00

No właśnie tak to wygląda.
Przeczytaj instrukcję jeszcze raz.
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

dr_Fell

Postautor: dr_Fell » wt 11 lis 2014, 20:50

No właśnie tak to wygląda.
Przeczytaj instrukcję jeszcze raz.
To akurat z instrukcją nie ma nic wspólnego - po prostu zbiornik jest tak a nie inaczej wykonany. Dociskanie go od góry niewiele daje, nawet silne - trzeba potem jeszcze dodatkowo objąć go na dole i silnie docisnąć w dół. Wtedy grzybek dopiero idzie do góry i odblokowuje dopływ wody :) Nie wiem czy to wada konkretnie mojego egzemplarza czy całej serii, ale w sumie jak się wie co trzeba zrobić to mało uciążliwa.

pakob
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: pakob » śr 12 lis 2014, 10:27

Kupiłem bo jestem trochę niedowiarkiem z natury a zainwestowanie kwoty 249 zł uznałem za mało ryzykowne.No i niespodzianka-kawa do przyjęcia.Przyznam ,że zdziwiłem się bardzo jak ujrzałem cremę lepszą niż na 4-krotnie droższej w chwili zakupu Rowencie.Kwasowość całkiem dobra.Mleko spienia całkiem sprawnie choć minusem jest brak pokrętła regulacji pary (pewnie budżet) Widać taniość w tym ekspresie ale za tę cenę nie ma co narzekać.Nie zgadzam się że kawiarka jest alternatywą dla tego ekspresu-mnie kawa dużo bardziej smakuje z tego ekspresu.Wibracje są przy parzeniu sporo bo sprzęt waży 5,5 kg ale po stale nie tańczy.No i 3 lata gwarancji z Lidla (wymieniają jak się zepsuje)

narciarz123
Sprzęt: Ariete minuetto, aeropress, moka

Postautor: narciarz123 » śr 12 lis 2014, 17:56

Czy to normalne, że po ekstrakcji w tym ekspresie w parafiltrze zostaje pełno wody? Zamiast kawowego ciastka robi mi się błoto i muszę je wyjmować łyżeczką. Czy ja robię coś źle, czy ekspres nie działa poprawnie? Kawy daję 9g, wsypuję do mniejszego sitka na jedno espresso, wyrównuję kawę palcem, ubijam dołączonym do zestawu łyżeczko-tamperem, którego średnica jest mniejsza niż średnica parafiltra. Może tu leży problem?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » śr 12 lis 2014, 22:01

PORTAFILTER- to po pierwsze. Ciastko kawowe powinno wypaść w całości. Zaraz po ekstrakcji może być lekko mokre, ale po chwili woda ścieknie. Ja obstawiam, że robisz z mielonki a to podstawowy błąd. Druga sprawa to zacznij od podwójnego sitka- łatwiej je opanować. Tamper powinien być bardzo dopasowany, może warto kupić lub wytoczyć odpowiedni. Doraźnie spróbuj sobie dopasować jakieś dno szklaneczki i nim przyciskać.

narciarz123

Postautor: narciarz123 » czw 13 lis 2014, 0:51

Kawę mielę sam w młynku Severin ze stożkowymi żarnami. Nie jest to pewnie młynek wysokich lotów, ale kawa wydaje się równomiernie zmielona.
Jeśli zastosuję podwójne sitko, to powinienem użyć 2 razy więcej kawy?

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » czw 13 lis 2014, 14:02

Do dużego sitka ok 14g. Jak nie masz wagi to miel aż będzie lekki czubek z łychy wystawał. Ziarna z monopolowego czy jakieś porządne i świeże?

narciarz123

Postautor: narciarz123 » czw 13 lis 2014, 14:30

Aktualnie jakaś limitowana edycja ze sklepu Tchibo, nazwy nie pamiętam, w każdym razie z Gwatemali.
Dzisiaj przy wyciąganiu błota łyżeczką, zauważyłem na dole sitka po jednej stronie zupełnie suchą kawę. Być może cały szkopuł tkwi w tym słabym tamperze?
Ale tak czy siak wygląda to tak, jakby ekspres po wyłączeniu podawał jeszcze trochę wody, która nie ma siły przecisnąć się przez kawę i zostaje na górze, a po odkręceniu portafiltra woda wręcz z niego lekko, ale naprawdę lekko wypryskuje. Jeśli to wina ekspresu to mam szansę jeszcze go wymienić, a jeżeli moja, to nawet bym się ucieszył :)

Awatar użytkownika
ded
@mod
@mod
Macap MX-P

Postautor: ded » czw 13 lis 2014, 14:40

Jak z Tchibo to raczej świeża nie jest. Spróbuj czegoś nie starszego niż miesiąc żeby mieć pewność. Ile trwa ekstrakcja 50ml z podwójnego sitka?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”