Ariete Minuetto- czy warto kupić?

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Re: Ariete Minuetto - potrzebna pomoc (pilne)

Postautor: Crom » czw 13 lis 2014, 20:20

Witam, dzisiaj kupiłem ten ekspres. Niestety, ma on problem z parzeniem kawy - jest niewiarygodnie kwaśna, parzy się długo i wolno
człowiek parzy kawę, a nie ekspres. Ekspres tylko wodę przelewa.
Bez porządnego młynka, świeżej kawy z palarni (a nie z marketu) i pojedyńczych sitek w kolbie (a nie ciśnieniowych jakie ma większość tanich ekspresów) po prostu nie zrobisz sensownego espresso. Nie ma cudów.

jtk
kawa w żyłach
kawa w żyłach

Re: Ariete Minuetto- czy warto kupić?

Postautor: jtk » czw 13 lis 2014, 22:49

Czy to normalne, że po ekstrakcji w tym ekspresie w parafiltrze zostaje pełno wody?
Normalne. To jedna z wad ciśnieniowych PF-ów.
Może tu leży problem?
Nie, ten typ tak ma. Nie ubijaj kawy zbyt mocno, lekko ją tylko dociśnij.

narciarz123
Sprzęt: Ariete minuetto, aeropress, moka

Postautor: narciarz123 » pt 14 lis 2014, 7:16

Czas od włączenia ekspresu do 50ml to 20 sekund, a od momentu wypłynięcia kawy do końca procesu to 15 sekund.

Sasia
zagląda od święta
Sprzęt: młynki: Tchibo i Porlex Mini
sprzęt: Aeropress/Phin/wazon a`la Chemax / FP/ Handpresso Wild Hybrid /Nivona CafeRomatica 767/ Tchibo espresso TCM 211951

Postautor: Sasia » pt 14 lis 2014, 13:24

No właśnie tak to wygląda.
Przeczytaj instrukcję jeszcze raz.
To akurat z instrukcją nie ma nic wspólnego - po prostu zbiornik jest tak a nie inaczej wykonany. Dociskanie go od góry niewiele daje, nawet silne - trzeba potem jeszcze dodatkowo objąć go na dole i silnie docisnąć w dół. Wtedy grzybek dopiero idzie do góry i odblokowuje dopływ wody :) Nie wiem czy to wada konkretnie mojego egzemplarza czy całej serii, ale w sumie jak się wie co trzeba zrobić to mało uciążliwa.
A dasz radę nakręcić filmik, jak wygląda cały proces parzenia espresso z tej maszyny?

arekemail
Sprzęt: gaggia

Postautor: arekemail » pt 21 lis 2014, 18:50

Ciekawy jestem ja ten ekspres się sprawuje ma ktoś juz jakies doświadczenia?

Crom
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: Slowpresso, Phin, Aeropress+FlaVin sRGB, Moka 2tz inox, FP, tygiel
Młyn Eureka Mignon v.2+hopper DIY

Postautor: Crom » pt 21 lis 2014, 23:12

wychodzi na to, że - tak jak pisali poprzednicy - zakup ekspresu tego typu to nie był najlepszy pomysł, podobnie jak zaopatrywanie się w ziarna w "sklepie Tschibo"... Z ciekawiości przejrzałem kiedyś daty na opakowaniach w takim sklepie, ani jedna kawa nie była młodsza niż rok-półtora od palenia...

pakob
zagląda od święta
Sprzęt: nie mam

Postautor: pakob » pn 01 gru 2014, 19:56

Kupiłem ten ekspres.Kawę z pojedynczego sitka (7-8 g) parzy 50 ml w około 25 sek przy lekkim ubiciu kawy.Tamper zbyt mały i cięzko się go używa.Kwasowość wyczuwalna przy użyciu MK Cafe Premium.Trzeba chyba spróbować coś od M.Antonio z opcją zmielenia w palarni.W zamyśle młynek,tylko póki co musi poczekać (La Pavoni,Graeff) Powiedzcie czy z załączonych zdjęć warto zdemontować i czy się da tę Thermo-Cream w PF-ie?

[img]http://ifotos.pl/zobacz/IMAG1904j_whnswpp.jpg
[/img]http://ifotos.pl/zobacz/IMAG1906j_whnswpe.jpg

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » wt 02 gru 2014, 9:39

Jeżeli używasz pojedynczego sitka 7-8 g to ekstrakcja powinna wynosić około 25-30 sekund przy objętości kawy 25-30ml nie 50ml. Bez dobrej kawy i dobrze zmielonej nie uzyskasz idealnego efektu, tym bardziej przy użyciu sitek z zaworkiem.
Palenie ( kawy ) to nałóg i ja nigdy go nie rzucę
Kawa Czy Herbata - Palarnia Kawy

pakob
zagląda od święta

Postautor: pakob » wt 02 gru 2014, 22:48

czy rozumiem popranie? Ta wkładka w PF-ie tzw."thermo-crema" to coś na wzór sitka z zaworkiem?Toto u mnie wygląda jak "strumienica" kawy,która ma pewnie służyć jako spieniacz kawy udający prawdziwą creme.Daje to pewien efekt,nawet zadziwiająco dobry.Wywalenie tego to chyba zły pomysł-tak sądze.Tak na marginesie PF ma dziwną średnicę ok.52 mm,nawet nie wiem bo w sieci nic nie ma do Ariete.No chyba,że tam pasuje coś od tanich De Longhi?Nawet tampera nie mogę znależć bo średnica jest nietypowa.Jakieś pomysły proszę Koleżeństwa :sciana:

maragofan
zagląda od święta
Sprzęt: moka, phin, FP

Postautor: maragofan » wt 02 gru 2014, 23:12

Może nie walcz z materią, nie inwestuj w ten sprzęt tylko postaraj się wykorzystać na maxa jego możliwości. Daj mu świeżo paloną i odpowiednio drobno zmieloną kawę, odpowiednio ubij, zapanuj nad temperaturą ekstrakcji, słowem poeksperymentuj w pełni świadomie. Dobrze przygotowana kawa to podstawa, ekspres już jest mniej ważny, prędzej tzw. warsztat. :D

Awatar użytkownika
RAF77
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Postautor: RAF77 » śr 03 gru 2014, 0:52

+1
rancilio epoca + fiorenzato f64 evo

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Sprzęt: DeLonghi EC 850 M, GAT VIP AROMA, MAZZER SJ, MACAP MC4, Rocket GIOTTO v2 plus, CM-1C
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » śr 03 gru 2014, 12:14

czy rozumiem popranie? Ta wkładka w PF-ie tzw."thermo-crema" to coś na wzór sitka z zaworkiem?Toto u mnie wygląda jak "strumienica" kawy,która ma pewnie służyć jako spieniacz kawy udający prawdziwą creme.Daje to pewien efekt,nawet zadziwiająco dobry.Wywalenie tego to chyba zły pomysł-tak sądze.Tak na marginesie PF ma dziwną średnicę ok.52 mm,nawet nie wiem bo w sieci nic nie ma do Ariete.No chyba,że tam pasuje coś od tanich De Longhi?Nawet tampera nie mogę znależć bo średnica jest nietypowa.Jakieś pomysły proszę Koleżeństwa :sciana:
Nie sądzę żeby taka thermo-crema była czymś dobrym, to że robi cremę to tylko zasługa jej budowy a nie kawy a to kawa powinna dawać cremę. Taka thermo-crema to nawet z piachu cremę wyciśnie :lol:

nowicjusz
zagląda śmielej
zagląda śmielej

Postautor: nowicjusz » czw 04 gru 2014, 13:43

czy rozumiem popranie? Ta wkładka w PF-ie tzw."thermo-crema" to coś na wzór sitka z zaworkiem?Toto u mnie wygląda jak "strumienica" kawy,która ma pewnie służyć jako spieniacz kawy udający prawdziwą creme.Daje to pewien efekt,nawet zadziwiająco dobry.Wywalenie tego to chyba zły pomysł-tak sądze.
Ano, zły pomysł. Wsadzili to tam nie bez powodu. Używanie ekspresu bez tego patentu da gorsze rezultaty i prawdopodobnie znacznie skróci życie całej maszynki. To jest ekspres quasi-kolbowy, nawet nie domowa namiastka kolbowego, a po prostu coś zgoła innego. Ilość ml/s też nie ma żadnego znaczenia w tym przypadku. Mając taki ekspres najwięcej zyskasz mieląc kawę tuż przed zaparzaniem i w ogóle jej nie ubijaj tylko wyrównuj LEKKO przyklepując.
Nie oczekuj cudów, bo to będzie kawa jak z przelewowego, ale za to z piwną pianką na powierzchni :)

Awatar użytkownika
daniels1
kawa w żyłach
kawa w żyłach
Kontaktowanie:

Postautor: daniels1 » czw 04 gru 2014, 14:00

Wsadzili to tam dla takich laików jak ty, takich którzy nie używają młynków do kawy bo są niepotrzebne. Dobra kawa nie potrzebuje niczego dodatkowego żeby ją zrobić, żadnych thermo-crem ani sitek z zaworkami. Twoje rady są rozwalające i stworzyłeś nowy termin "UKLEPYWANIE KAWY" :smiech:

arekemail
Sprzęt: gaggia

Postautor: arekemail » ndz 07 gru 2014, 6:55

Czy da się uzywac tej zabawki wymieniajac sitka na normalne?

Wróć do „Ekspresy kolbowe domowe”